Sněžení dál komplikuje dopravu, problémy jsou i na dálnicích

foto Ve Zlínském kraji nasněžilo až 25 centimetrů sněhu. Sněžení přináší komplikace v dopravě, některé úseky jsou sjízdné obtížně. Na snímku z 1. února je Štefánikova ulice ve Zlíně.

Praha - Husté sněžení a řada nehod i dnes komplikovaly dopravu na mnoha místech. Vážně zraněný řidič sypače na Kolínsku byl dokonce v autě zaklíněn několik hodin, aniž mu někdo přišel na pomoc. Problémy se vyskytly hlavně na Moravě, na dálnicích i dalších silnicích. Počasí zpožďovalo MHD v některých krajích i vlaky na rušné trati mezi Prahou a Kolínem. V Mikulově stála kolona kamionů, protože Rakušané nechtěli pouštět do země nákladní vozy bez sněhových řetězů. Podle meteorologů bude sněžit dál, ve čtvrtek se objeví i ledovka.

Ve Zlínském kraji nasněžilo až 25 centimetrů sněhu. Sněžení přináší komplikace v dopravě, některé úseky jsou sjízdné obtížně. Na snímku z 1. února vrstva sněhu na parkovišti ve Zlíně. Nehody se většinou obešly bez vážnějších zranění. Například k havárii sypače u Hradešína na Kolínsku ale musel letět vrtulník. V autě uvízl zhruba od 03:00 na několik hodin těžce zraněný řidič, který ztratil hodně krve. Nikdo z projíždějících motoristů nezastavil ani nepřivolal pomoc. Zasáhl až dispečer říčanských silničářů, který po příchodu na ranní směnu zjistil podle navigačního systému, že vůz stojí dlouho na jednom místě. Dojel proto sám na místo nehody a přivolal zdravotníky a hasiče.

Větší problémy způsobilo sněžení na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji ráno zablokovala hromadná nehoda dálnici D46 a dva lidé se zranili, na D1 na 308. kilometru také ztížila provoz nehoda. Dopravu na nejvytíženější tuzemské dálnici D1 počasí komplikovalo i na jihu Moravy, kde na 187. kilometru na Brno byly odstavené kamiony a u Vyškova na sjezdu na Olomouc se srazily dva kamiony s osobním autem.

Městská hromadná doprava v Brně měla 1. února problémy kvůli sněhu a ráno nabírala až půlhodinové zpoždění. Na vozovkách komplikoval dopravu rozbředlý sníh. Na snímku jsou tramvaje u hlavního nádraží. Rakouské rozhodnutí, že do země nesmějí vjíždět kamiony bez řetězů, způsobilo ráno několikakilometrovou kolonu kamionů v Mikulově na Břeclavsku u hranice s Rakouskem. I v Čechách byly potíže na hranicích, D8 v Ústeckém kraji byla před hranicí s Německem několikrát krátce uzavřena kvůli uvízlým autům.

Problémy byly i ve Zlínském kraji, zvláště v buchlovských horách. V Moravskoslezském kraji je od úterního večera až do odvolání uzavřená pro nákladní auta silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Vede kolem přehrady s pitnou vodou, kde se nesmí solit a těžká vozidla v kopcích mají problémy i při slabé sněhové vrstvě. Kromě řidičů museli dávat pozor také chodci, řada lidí na sněhu a náledí upadla a zranila se.

Kvůli sněhu nabírala zpoždění rovněž městská hromadná doprava, třeba ráno v Brně u některých spojů až půl hodiny. Problémy měla MHD i v Olomouci či Zlíně.

Ve Zlínském kraji nasněžilo až 25 centimetrů sněhu. Sněžení přináší komplikace v dopravě, některé úseky jsou sjízdné obtížně. Na snímku z 1. února je silnice v Želechovicích na Zlínsku. V hradeckém kraji na silnici I/11 u Roudnice ráno havarovalo na zledovatělé silnici pět kamionů a dvě osobní auta. Nehoda se obešla bez zranění, předběžně způsobená škoda je půl milionu korun.

Sněžení ráno posunulo zhruba o půl hodiny i začátek dvou jednání Vrchního soudu v Olomouci. Někteří účastníci totiž uvázli s automobilem v kolonách před Olomoucí. Ve Zlíně, kde místy napadlo od úterního večera až 30 centimetrů sněhu, zase hasiči preventivně shrnovali sníh ze střechy Velkého kina, které je od loňska kvůli problémům se statikou zavřené. V Karlovarském kraji zamrzají minerální prameny.

Také ve zbytku republiky musejí řidiči počítat s uježděným sněhem na komunikacích i vyšších tříd. Železniční doprava kromě zavátých výhybek v Kolíně jiné potíže kvůli sněhu většinou nezaznamenala.

Policie uzavřela kvůli počasí cestu pro kamiony mezi Ostravicí a Bílou v Moravskoslezském kraji. Na snímku z 1. února míjí cyklista policejní hlídku, která v Ostravici kontroluje řidiče kamionů. Sněžit by mělo podle Českého hydrometeorologického ústavu opět dnes po 17:00 zejména v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji, ale také na Svitavsku a Orlickoústecku. V noci na čtvrtek připadne na Moravě a ve Slezsku až 12 centimetrů sněhu. Ve čtvrtek navíc pokryje chodníky a silnice v celém Česku ledovka. Výstraha před ledovkou platí od čtvrtečních 03:00 v Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Od 06:00 začne platit ve zbytku republiky.

Jihočeský kraj

Jihočeské vozovky jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Mnohde na nich leží rozbředlý sníh. Sněhové přeháňky jsou dnes po ránu na Českobudějovicku a Prachaticku. Vyplývá to z aktuálních dat dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Rozbředlý sníh leží na vozovkách na Českobudějovicku, Táborsku nebo Jindřichohradecku. Některé silnice nižších tříd v okresech Písek, Tábor a Jindřichův Hradec zase pokrývá ujetá vrstva sněhu.

Teploty se po ránu v regionu pohybují od minus jednoho do minus sedmi stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů bude přes den zataženo a místy by mohlo slabě sněžit.

Jihomoravský kraj

Sněhové přeháňky komplikují dnes ráno dopravu v Jihomoravském kraji. Na silnicích je rozbředlý sníh a je nutná zvýšená opatrnost, upozorňují silničáři na svém webu. Silnice z Drnovic do Podomí na Vyškovsku je uzavřena pro vozidla nad 12 tun. MHD v Brně má problémy, kvůli počasí nabírá zpoždění až půl hodiny, informuje Dopravní podnik města Brna (DPMB) na internetových stránkách. Policie registruje od rána několik nehod.

Zvýšená opatrnost je nutná i na dálnicích D1, D2, D46 a D52, kde jsou zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Stejná situace je na silnicích I., ale i II. a III. třídy ve všech okresech Jihomoravského kraje. Na krajských komunikacích nižších tříd, na nichž silničáři používají inertní posyp, je vrstva sněhu krytá posypem.

Ve všech okresech jsou sněhové přeháňky a místy mlha, vane slabý vítr. Teploty se pohybují od minus šesti do minus tří stupňů Celsia.

Policisté v ranních hodinách evidovali už několik nehod. "Na D1 na 187. kilometru směrem na Brno byly odstavené kamiony. Na stejné dálnici na 226. kilometru u Vyškova na sjezdu na Olomouc se srazily dva kamiony s osobním autem, v Modřicích u nákupního střediska zablokoval křižovatku kamion a komunikaci ve Strážovicích na Hodonínsku zablokoval také kamion," uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Podle něj neměla žádná z nehod vážné následky. "Situace už není tak kritická jako v úterý odpoledne. Přes noc už nenapadlo tolik sněhu jako v úterý, takže by se snad situace měla pomalu vracet do normálu," řekl ČTK Šváb.

Na jižní Moravě začalo hustě sněžit v úterý odpoledne. Jen do večera policisté zaznamenali kolem 150 událostí v dopravě v souvislosti se sněhem, sdělil na policejním webu Šváb. Podle něj rostl počet nehod v dopravní špičce. Téměř stovka z hlášených událostí byly přímo nehody, ostatní byla spíš oznámení o špatné sjízdnosti.

Kvůli haváriím byly neprůjezdné i dálnice, na nichž se tvořily dlouhé kolony. Týkalo se to dálnice D1 ve směru na Prahu i na Ostravu a dálnice D2 směrem na Brno i Bratislavu. Hasiči na D2 odstraňovali v noci následky nehody cisterny, která se vzpříčila a zablokovala podle mluvčího Filipa Venclovského vozovku.

Nad ránem byla D2 zase zablokovaná kvůli nehodě kamionu, ze kterého se vysypaly trubky. Kolem 6:00 byla dálnice znovu průjezdná.

Dálnici D46 zablokovala dnes ráno na 12. kilometru ve směru na Olomouc hromadná nehoda. Srazila se dvě osobní auta s kamionem, řekl ČTK mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Komunikace je neprůjezdná. Tvoří se kolony. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové se dva lidé zranili.

Nehoda se stala okolo 7:30. "Lidé by se měli nicméně řídit pokyny policistů," zdůraznil Šváb. Dva muži se zranili. "Nebylo to nic vážného. Oba měli lehké poranění hrudníku a skončili ve vyškovské nemocnici," řekla ČTK Kropáčková.

Další nehoda zkomplikovala okolo půl osmé ráno provoz na dálnici D2 u Hustopečí na 26. kilometru ve směru na Brno. Podle Švába je tam kamion v příkopě, ale dálnice je průjezdná.

* * *

MHD v Brně má dnes ráno problémy kvůli sněhu a nabírá až půlhodinové zpoždění, upozorňuje cestující Dopravní podnik města Brna (DPMB). Na vozovkách v krajském městě komplikuje dopravu rozbředlý sníh.

Dopravní podnik registruje problémy už od ranních hodin. "Z důvodu zhoršených povětrnostních podmínek a sněžení dochází ke zhoršení průjezdnosti téměř všech komunikací v celé síti MHD. Dochází k nepravidelnostem a zpožděním dosahující deset až 30 minut," uvedl DPMB na webu.

Komplikace nastaly u tramvajových linek 1, 3 a 11, které se zdržely v zastávce Vozovna Komín směrem do města. Tramvaje čekaly na uvolnění dopravy. "Po uvolnění pokračovaly se zpožděním. Byly zařazené náhradní autobusy," stojí na webu dopravního podniku.

Podnik řešil i poruchu na lince tramvaje číslo osm. "Odstranili jsme vadnou tramvaj, další tramvaje linky osm pokračují se zpožděním, které se promítá po celé délce trasy. Snažíme se řadit autobusy náhradní dopravy podle možností, nyní ve směru ze Starého Lískovce na Líšeň," uvedl dopravní podnik.

Potíže v MHD začaly v úterý odpoledne, souvisejí se sněžením. Silničáři opakovaně sypou komunikace ve městě.

* * *

V Mikulově na Břeclavsku byla dnes ráno kvůli počasí několikakilometrová kolona kamionů až od státních hranic s Rakouskem. Rakušané nechtěli pouštět do své země kamiony bez řetězů, okolo 9:30 kolona zmizela, řekla ČTK mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Rakušané se rozhodli, že nebudou do země pouštět nákladní auta bez zimní výbavy. "Pokud byly kamiony bez řetězů, zůstaly před hranicemi. Rakušané mají za hranicemi kopce a je možné, že by jim tam kamiony uvízly, a proto to nepouštěli," uvedla Haraštová.

Podle ní kolona nějakou dobu zcela stála. "Kamiony se nahromadily až po čerpací stanici Shell v Mikulově. Potom se to pomaličku rozjelo a kolem 9:30 už nebyla kolona vůbec. Kamiony s výbavou se přes hranice dostaly, zbytek buď odjel, nebo zůstal jinde," dodala Haraštová.

Kvůli počasí vznikly problémy i na jiných místech v Jihomoravském kraji. Policie eviduje nehody na dálnicích i dalších silnicích. Na komunikacích leží rozbředlý sníh. Problémy měla po ránu i MHD v Brně, která místy nabírala až půlhodinové zpoždění.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci sněžilo, všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky, zjistila ČTK z informací silničářů.

Hlavní silniční tahy byly ráno mokré po chemickém ošetření, místy na nich zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na cestách ošetřovaných posypem zůstávala vrstva uježděného sněhu, například ve vyšších polohách na Rychnovsku byl sníh na silnicích místy zledovatělý.

Na většině území bylo ráno zataženo, teploty klesly až šest stupňů Celsia pod bodem mrazu, sněhové přeháňky byly hlášené například z Trutnovska či Jičínska. Podle předpovědi meteorologů bude dnes zataženo, během dne může ojediněle sněžit. Nejvyšší teploty dosáhnou bodu mrazu.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji napadly do rána až tři centimetry sněhu a místy se stále objevují sněhové přeháňky. Teploty klesají až k minus osmi stupňům. Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření, místy ale mohou být zbytky sněhu, které kloužou. Všechny silnice jsou dnes ráno průjezdné a sjízdné, silničáři ale doporučují zvýšenou opatrnost.

Plně průjezdná je znovu i silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy, která byla od začátku ledna uzavřena pro kamiony nad šest tun. ČTK to řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic v Libereckém kraji na starost. "Silnice se ale nesolí a kamiony tam často mají problémy," upozornil. Doporučovaná alternativní trasa vede po silnici 13 přes Frýdlant, ta se v zimě udržuje chemicky.

Pozor by si měli dát řidiči na Českolipsku, kde na silnici 268 mezi z Mimoně na Zákupy ráno havarovalo nákladní auto a další tři osobní vozy. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, její vyšetřování tam ale komplikuje dopravu. Další nehoda se stala u Dubé, kde osobní auto havarovalo na zasněžené vozovce a skončilo mimo silnici. I tato nehoda se ale podle  policie obešla bez zranění.

V Libereckém kraji je dnes zataženo a místy se objevují sněhové přeháňky, vítr fouká jen slabý. Teploty v kraji se pohybují od minus tří do minus osmi stupňů Celsia. Pod nulou by se měly podle meteorologů udržet teploty po celý den. Opatrní by měli být motoristé v horách, kde je na silnicích nižších tříd zledovatělá vrstva ujetého sněhu, v níž se mohou tvořit vyjeté koleje. Silnice hlavně v horských oblastech jsou navíc zúžené vysokými sněhovými mantinely, které ztěžují výhled.

Moravskoslezský kraj

Se zvýšenou opatrností jsou dnes sjízdné silnice v Moravskoslezském kraji. Hlavní tahy jsou mokré, na vedlejších silnicích je kašovitá vrstva sněhu po chemickém ošetření nebo ujetá vrstva sněhu krytá inertním posypem. ČTK to řekla mluvčí krajské správy silnic Simona Součková. V kraji sněžilo v noci a pak znovu přes den. Policejní mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že policie vyšetřuje v kraji několik desítek dopravních nehod, zhruba dvojnásobek oproti běžnému stavu. Mluvčí záchranářů Lukáš Humpl sdělil, že sněžení přineslo také větší množství lidí zraněných po pádech.

"Měli jsme venku veškerou techniku i nasmlouvané radlice," řekla Součková. Sněžilo v celém kraji, nejvíce sněhu, až 20 centimetrů, podle mluvčí napadlo na novojičínské straně Beskyd. Mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř uvedl, že i v krajském městě musely být v letošní zimě poprvé povolány posily z dodavatelských firem. Na ostravských silnicích je vrstva rozsoleného, rozbředlého sněhu, podle mluvčího jsou ale s opatrností sjízdné a žádné komplikace nehlásí ani dopravní podnik.

Holčáková uvedla, že policie posílila službu policistů dopravních nehod. "Klíčové komunikace v kraji jsou průjezdné. Pakliže to dopravní situace vyžaduje, například při některých dopravních nehodách, je provoz v předmětném úseku řízen policisty," uvedla.

Dopravní nehody se podle ní zpravidla obešly bez zranění nebo jen s lehkým poraněním, ale se škodou na majetku. "Léčení delší než sedm dnů si pravděpodobně vyžádá zranění osmnáctileté chodkyně," uvedla Holčáková. Dívka po 07:30 přecházela v Ostravě silnici, vstoupila do ní z tramvajového ostrůvku a padesátiletá řidička osobního auta na zasněžené vozovce zřejmě nestačila zastavit.

"Záchranáři ošetřovali dosud devět žen a čtyři muže. Všichni utrpěli poranění během pohybu venku, když upadli na zasněžených chodnících či cestách," uvedl Humpl. Lidé si většinou zranili ruce nebo nohy, nejčastěji v kloubech, a jejich zranění byla podle Humpla většinou středně těžká.

Od úterního večera až do odvolání je pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem opět uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Vede kolem přehrady Šance s pitnou vodou, takže se tam nesmí solit a těžká vozidla v kopcích mají problémy i při slabé sněhové vrstvě.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji opět v noci na dnešek hustě sněžilo. Od úterního rána v regionu dosud napadlo až 15 centimetrů sněhu. Řidiči si proto musejí dát pozor na rozbředlý sníh, který pokrývá většinu silnic v kraji. Všechny silnice jsou zatím se zvýšenou opatrností sjízdné. Dálnice D35, kterou v úterý večer u Velkého Újezdu na Olomoucku zablokoval havarovaný kamion, je už průjezdná, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Dnes dopoledne sněžení začalo ustávat.

V noci po krátké přestávce sněžilo skoro v celém kraji. Dispečer přerovské správy silnic odhadl, že za posledních 24 hodin napadlo až 15 centimetrů sněhu. Správci silnic poslali v noci do terénu veškerou techniku. " Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, všude je ale sněhová kaše. Lepší situace je na silnicích první třídy, kde je větší provoz automobilů," řekl ČTK dispečer přerovské správy silnic.

Patnáct centimetrů sněhu od úterního rána napadlo také v některých částech Prostějovska a Olomoucka, kde silnice ráno po nočním sněžení rovněž pokrývala sněhová kaše. "Všechnu techniku máme venku a plužíme. Děláme, co můžeme. Silnice jsou s opatrností sjízdné," uvedl dispečer prostějovské správy silnic.

Se sněhovou kaší musejí počítat také řidiči na Šumpersku a Jesenicku, kde sypače ráno vyjely hlavně na silnice v okolí Zlatých Hor a Javorníku. "Na Zlatohorsku napadlo zhruba sedm centimetrů sněhu a na Javornicku dva centimetry sněhu. Naopak tady v Jeseníku máme jen slabý poprašek," řekl dispečer jesenické správy silnic.

Sněžení dnes zkomplikovalo i městskou hromadnou dopravu v Olomouci, kde některé autobusy nabraly značné zpoždění. Například do Lošova, což je městská část v kopcích nad Olomoucí, dnes ranní autobus vozící děti do škol přijel s dvacetiminutovým zpožděním. Sněžení ráno posunulo i začátek dvou jednání Vrchního soudu v Olomouci zhruba o půl hodiny. Někteří účastníci totiž uvázli s automobilem v kolonách před Olomoucí.

* * *

Dopravu v Olomouckém kraji komplikují v souvislosti se sněžením od dnešního rána nehody. Hasiči i policie řeší nehody osobních aut i nákladních vozidel na hlavních i vedlejších tazích, ale i na dálnicích. Na D46 ve směru na Vyškov havaroval kamion, podle policie je doprava odkloněna. Na D1 na 308. kilometru na trase od Lipníku nad Bečvou havarovala dvě vozidla, neprůjezdný je pravý jízdní pruh. Policie vyzývá v souvislosti s počasím řidiče ke zvýšené opatrnosti.

Podle mluvčího policie Petra Piňose řeší policie dopravní nehodu na 12. kilometru dálnice D46. "V pravém pruhu ve směru na Vyškov se nachází havarované nákladní vozidlo s návěsem. Došlo k úplné uzavírce ve směru na Vyškov a doprava je odkloněna," řekl ČTK Piňos. S komplikacemi musejí řidiči počítat i na 308. kilometru dálnice D1, kde se střetlo nákladní vozidlo s návěsem a osobní vozidlo. "Místo je průjezdné ze zvýšenou opatrností," doplnil Piňos.

Doprava je ztížena i na tahu mezi Přerovem a Olomoucí. Silnice mezi obcemi Kokory a Přerov je průjezdná ze zvýšenou opatrností jen pro osobní vozidla, uvedl mluvčí policie.

Hasiči podle své mluvčí Vladimíry Hacsikové dnes zasahovali již u šesti nehod. Museli jet například k nehodě osobního auta u Biskupovic na Prostějovsku, kde byli zraněni dva lidé. Další nehody řešili také například u obce Březce na Olomoucku a u Bratrušova na Šumpersku, kde skončilo osobní vozidlo na střeše.

Podle policie je nejčastější příčinou nehod nepřizpůsobení rychlosti jízdy s ohledem na počasí. Policie nabádá řidiče, aby při jízdě byli opatrní a přizpůsobovali rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám.

Pardubický kraj

V celém Pardubickém kraji dnes leží na silnicích nový sníh. Na větších komunikacích je většinou po solení rozbředlý, jinde vozovky pokrývá jeho uježděná vrstva. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.

Zvolnit by měli řidiči na všech cestách v regionu. V okolí Vysokého Mýta se místy tvoří na menších silnicích sněhové jazyky. Vozovky mohou být také zledovatělé.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Někde se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly od minus sedmi do minus tří stupňů.

Středočeský kraj

Na většině území Středočeského kraje sněží. Sníh nebo sněhové přeháňky jsou hlášeny z dálnic D8, D11 i D4, z Pražského okruhu, Mělnicka, Kladenska, Rakovnicka, Mladoboleslavska, Nymburska, Benešovska, Berounska, Příbramska, Prahy-východ a Prahy-západ. Na D4 leží nová neošetřená vrstva sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

České dráhy hlásí problémy na trati Praha-Kolín, kde kvůli zavátým výhybkám v Kolíně nabírají vlaky až čtyřicetiminutová zpoždění. Komplikace se očekávají až do 10:30.

U Hradešína na Kolínsku v noci havaroval sypač. Jeho řidič byl vyproštěn až ráno. "Řidič utrpěl vážná zranění horních končetin, ztratil velké množství krve. Po ošetření byl vrtulníkem převezen do vinohradské nemocnice," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová.

Nová vrstva sněhu leží také na některých silnicích první třídy na Mělnicku. Zbytky sněhu po pluhování jsou na dálnici D8, zbytky rozbředlého sněhu pak na silnicích první třídy na Kladensku, Rakovnicku, Mladoboleslavsku a Nymbursku. Nová vrstva sněhu leží také na silnicích nižších tříd na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Praze-východ.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou silnice první třídy na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Kladensku, Rakovnicku a Mělnicku a silnice nižších tříd v celém kraji.

Místy je podle silničářů snížená dohlednost vlivem srážek, například na dálnici D8 a na silnicích první třídy na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Mělnicku, Rakovnicku, Kladensku, Benešovsku, Berounsku či Příbramsku.

Teploty v kraji se ve středu ráno pohybují mezi minus šesti až minus dvěma stupni Celsia. Na většině území Středočeského kraje je zataženo a fouká slabý vítr. Pro střední Čechy není v platnosti žádná výstraha před nebezpečnými jevy.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji dnes komplikují dopravu na dálnici D8 kamiony. Od rána už byla dálnice před hranicí s Německem několikrát krátce uzavřena. Policisté a silničáři nabádají k opatrnosti při jízdě na rozbředlém sněhu. Vyplývá to z dopravních informací.

Na dálnici D8 jsou zbytky rozbředlého sněhu. V tunelu Panenská ve směru na Německo uvízlo po poledni nákladní auto, které musí odtahová služba odvézt. K nehodám hlavně v úseku mezi Ústím a hranicemi vyjížděli policisté jen během dopoledne několikrát.

Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice kolem krajského města. Přes noc znovu připadlo několik centimetrů sněhu a uzavřena zůstává trasa z Krásného Lesa do Adolfova.

Sníh leží na komunikacích nižších tříd v Krušných horách, jinde mohou silnice namrzat. V úterý pouze v okrese Louny vyjížděli policisté k osmi dopravním nehodám s jedním lehkým zraněním. "Nejčastější příčinou bylo právě nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky," uvedla lounská policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Meteorologové pro Ústecký kraj předpovídají už jen slabé občasné sněžení, upozorňují na mrznoucí déšť, mrholení a tvorbu ledovky ve čtvrtek ráno.

Kraj Vysočina

Na Vysočině jsou chemicky ošetřované hlavní tahy mokré nebo s rozbředlým sněhem. Vozovky nižších tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu. Sjízdné jsou s opatrností, řekl ČTK Tomáš Krejčí z dispečinku krajské správy a údržby. Oproti úterý, kdy v kraji místy hustě sněžilo a tvořily se sněhové jazyky, je podle něj dnes situace na silnicích podstatně lepší.

V noci sněžilo jen drobně, připadlo asi do centimetru sněhu a vítr se utišil. Silničáři obnovovali posyp a vyjelo všech 118 sypačů. Přes den bude technika pokračovat v čištění silnic nižších tříd.

K ránu byl na Vysočině i šestistupňový mráz. Přes den bude zataženo, místy ještě může slabě sněžit. Odpoledne a večer by podle předpovědi meteorologů mělo postupně od západu srážek ubývat. Nejvyšší odpolední teploty se budou držet mezi minus třemi stupni Celsia a nulou. Vát bude slabý vítr.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji stále sněží, silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Pokrývá je ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Sněžení přináší komplikace v dopravě, některé úseky jsou sjízdné obtížně. Nesjízdné byly v úterý buchlovské hory, kde jsou problémy i nyní po ranním sněžení. Potíže mohou mít řidiči i v kopcích na Zlínsku a Vsetínsku.

"Ve dvě ráno se nám podařilo buchlovské hory zprůjezdnit, ale od 5:00 napadlo dalších asi pět centimetrů a problémy se opakují," řekl ČTK jednatel Správy a údržby silnic (SÚS) Slovácka Rostislav Buchtík.

Potíže mohou mít i řidiči na Zlínsku. "Stav silnic odpovídá tomu, že napadlo 25 centimetrů, všude je vrstva sněhu. Vše je sjízdné se zvýšenou opatrností. Problémy se ale opakovaně objevují prakticky na všech kopcích," popsal výrobní náměstek SÚS Zlínska David Polášek.

Na silnicích první třídy na Zlínsku, které udržuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství, je podle dispečera Tomáše Kulhánka převážně rozbředlý sníh. "Podařilo se nám udržet vše sjízdné včetně kopce Sirákova, kde máme neustále sypač," uvedl Kulhánek.

AVE CZ udržuje i většinu silnic první třídy na Vsetínsku, kde napadlo přes noc od 15 do 30 centimetrů sněhu a ráno dalších asi deset centimetrů. "Všechna auta máme v terénu," řekl ČTK dispečer Dušan Solař. Nonstop službu mají i vozidla SÚS Valašska, která udržuje na Vsetínsku cesty druhé a třetí třídy i úsek silnice I/35. "Silně sněží od 5:00. Všechno je sjízdné, ale cesty jsou bílé. Kdo nemusí, neměl by vyjíždět," mínil jednatel SÚS Valašska Jaromír Kořistka.

Vozovky na Kroměřížsku, které jsou chemicky udržované, pokrývá sněhová kaše. "Na ostatních silnicích je zplužená ujetá vrstva sněhu a nebezpečná místa jsou posypaná inertem," přiblížil výrobní náměstek SÚS Kroměřížska Vladimír Ivan. Na Kroměřížsku podle něj od úterního odpoledne napadlo asi 20 centimetrů sněhu.

Policie podle mluvčí Lenky Javorkové zasahovala od úterních 15:00 u více než 30 dopravních nehod v celém Zlínském kraji. "Většinou se obešly bez zranění nebo si vyžádaly zranění lehké," řekla ČTK Javorková. Počasí zatím nepřineslo vyšší počet zásahů hasičům. Mluvčí Libor Netopil uvedl, že hasiči od úterního odpoledne vyjížděli jen k pěti nehodám, například odstraňovali havarovaná vozidla ze silnice.

V kraji je zataženo a stále sněží. Teplota se ráno pohybovala od minus čtyř do minus dvou stupňů Celsia. Odpoledne podle meteorologů stoupne nejvýše na plus jeden stupeň Celsia. Podle předpovědi bude dnes v regionu po celý den trvale, místy občasně sněžit.

Sněžení by mělo doznívat v noci na čtvrtek, kdy se může objevit i déšť se sněhem. Ve čtvrtek bude mlhavo, mlhy mohou na horách i namrzat. Během dne bude navíc místy mrholit, ojediněle bude mrholení také namrzat. V noci teplota klesne na minus tři, při zmenšené oblačnosti až na minus osm stupňů, přes den stoupne nejvýše na plus tři stupně Celsia.

* * *

 

Krajské město Zlín zasypal sníh, ve městě ho místy napadlo od úterního večera až 30 centimetrů. Někteří lidé dnes ráno nechali auta zaparkovaná v garážích a do práce šli pěšky. Zpoždění měly ráno některé spoje městské hromadné dopravy. V terénu jsou všechny sypače a pluhy technických služeb, přesto však zatím na údržbu všech komunikací nedošlo. Jednotka městských hasičů také shrnuje sníh ze střechy Velkého kina, které je od loňského roku kvůli problémům se statikou zavřené, zjistila ČTK.

"Není to kvůli problémům se statikou. Když hodně sněží, v posledních letech vždy radši necháváme sníh ze střechy kina shrnout," řekl ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Kolem kina byl na konci loňského roku postaven z bezpečnostních důvodů plot. Město chce objekt výhledově opravit zevnitř, aby nebyl změněn venkovní vzhled budovy, která je s 1010 sedadly největším kinosálem s celoročním provozem v České republice. Kino bylo postaveno ve 30. letech minulého století firmou Baťa.

Město se podle Dvořáka snaží v případě tak velké sněhové nadílky co nejdříve upravit prostory v centru a kolem budov magistrátu a městských společností. "Husté sněžení vyhnalo sypače a pluhy Technických služeb Zlín do ulic města už v úterý v podvečer, kdy začalo sněžit. Kolem půlnoci, kdy sněžení ustalo, byly již opakovaně protaženy hlavní tahy, probíhala údržba chodníků a vedlejších komunikací. Od třetí hodiny ranní nasadila zimní údržba techniku i personál ve zvýšeném rozsahu. Tento režim bude nastaven až do doby, než bude sníh odklizen," řekl Dvořák. Od dopoledne už ve městě nesněžilo, podle předpovědi by se však mohlo sněžení ve čtvrtek vrátit.

Technické služby udržují komunikace podle pořadí důležitosti, nejdůležitější je sjízdnost tras MHD, příjezdové silnice k zdravotnickým zařízením či školám. "Pokud sněží intenzivně několik hodin, může být sjízdnost komunikací nižších pořadí důležitosti dočasně zhoršená. Vždy jsou ale dodržovány maximální časové limity, stanovené operačním plánem zimní údržby," uvedl ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch.

Sněžení ovlivnilo také svoz komunálního odpadu, do některých hůře přístupných ulic se svozové vozy nyní nedostanou. "Pokud se nepodařilo zajistit bezpečný průjezd svozovým vozům, budou nádoby vyprázdněny v náhradním termínu v následujících dnech. To se týká lokalit obsluhovaných v úterý a ve středu," uvedl mluvčí.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je sobota 16. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď