Na nábřeží Ohře v Kadani přibyly dvě sochy Maxipsa Fíka

foto Dvě nové sochy ozdobily nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Na snímku ze 17. října je plastika od Františka Vlčka.

Kadaň (Chomutovsko) - Na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani jsou umístěny dvě nové sochy slavného pohádkového psa. Na nábřeží Ohře ve městě, které je spjato s autorem večerníčku Rudolfem Čechurou, plánovala radnice původně umístit pouze jednu sochu. Nakonec radní ale zaujaly hned dva z doručených návrhů. Na začátku nábřeží tak mohou lidé pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, pro děti vznikla na nábřeží ale i věrná Fíkova podobizna, řekl ČTK starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

"Jedna je v takovém moderním střihu a druhá je spíš v takovém klasickém - tak, jak Maxipes opravdu vypadal ve večerníčku. Je z pískovce a je především pro děti, aby si na něj mohly vylézt, vyfotit se s ním a hrát si kolem něj," řekl Kulhánek.

Dvě nové sochy ozdobily nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Na snímku ze 17. října je ocelová plastika slavného pohádkového psa od Michala Fialy.Autorem návrhu moderní, ocelové sochy je Michal Fiala z Buštěhradu. František Vlček z Kadaně vytvořil Maxipsa z impregnovaného pískovce, součástí sousoší je i Fíkova večerníčková kamarádka Ája. Finální podobu obou soch schválil autor původní kresby Maxipsa Fíka Jiří Šalamoun. Město za jejich zhotovení zaplatilo 1,7 milionu korun.

Autor večerníčkového seriálu o příhodách Maxipsa Fíka Rudolf Čechura žil v dnes již zaniklé obci Ahníkov nedaleko Kadaně. Město s populárním večerníčkem ale spojuje také Josef Dvořák, který večerníček namluvil a v Kadani začal svou hereckou kariéru. Nábřeží Ohře se ze zchátralého území proměnilo ve vycházkovou zónu, která nese právě jméno kreslené postavičky. Do revitalizace nábřeží Maxipsa Fíka město v minulosti s pomocí evropských dotací vložilo přes 150 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je úterý 19. září 2017

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď