Na Císařském ostrově pokračuje demontáž pilíře zřícené lávky

foto Dělníci začali 7. prosince na Císařském ostrově v Praze rozřezávat první díl zřícené trojské lávky. Ta se zřítila 2. prosince odpoledne, zraněni při tom byli čtyři lidé. Příčina pádu stále není známa.

Praha - Na Císařském ostrově v Praze dnes dělníci začali vytahovat z Vltavy nosnou konstrukci zřícené lávky. Z jejích trosek odebírají vzorky pro experty. ČTK to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dělníci také demolují části lávky, které jsou pro experty nepotřebné. Na demontáž dohlíží policie a znalci. Až firma odstraní trosky na ostrově, přesune se na trojský břeh.

Lávka se zřítila v sobotu odpoledne, zraněni byli čtyři lidé. Praha vyplatí každému jako dar 50.000 korun, odškodným se bude zabývat později. Příčina pádu stále není známa.

"Nyní jsme sklopili pilíř číslo dvě a začneme vytahovat nosnou konstrukci z řeky na levém břehu," uvedl zhruba v 11:45 Karel Frankota z firmy Strabag, která trosky rozebírá.

Poté, co budou trosky demontovány, stavební firma je převeze na parkoviště u trojské betonárky, kde je budou zkoumat odborníci. Odvoz by mohl začít v neděli. Bude ale záležet na rychlosti při postupu prací a na rozhodnutí policie a soudního znalce.

Podle pražského radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) v sobotu po pádu lávky fungovaly všechny složky záchranného systému dobře. "Všechny složky tam byly včas, dojezdové časy byly v pořádku, ostraha byla v pořádku, aby tam nikdo nechodil. Rozdělili jsme si role a vše probíhalo správným způsobem," řekl Hadrava. Dobře podle něj fungovala také vzájemná komunikace mezi magistrátem, radnicemi a záchranáři.

V pondělí večer Praha nechala uzavřít lávku ve středočeských Černošicích, která není v dobrém stavu a patří hlavnímu městu. Starosta Černošic Filip Kořínek už obdržel z magistrátu e-mail, že nejpozději v neděli 10. prosince město odstraní zákazové cedule. Odborník doporučil, aby byly vystavěny vzpěry lávky, uvedl server Seznam Zprávy.

Lávka v Troji se zřítila v sobotu po 13:00. Ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Praha rozhodla o kontrole a uzavírce některých mostů i lávek pro pěší, mezi nimi je například lávka přes Berounku v Radotíně a opravovat se budou i ty na železničním mostě z Podskalí na Smíchov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je sobota 16. prosince 2017

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď