Na sportovní kroužky pošle ministerstvo dalších 27 milionů

foto Závody dětí v rychlostní kanoistice. Ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo školství bude moci dát na volnočasové aktivity dětí a mládeže o zhruba 27 milionů korun víc. Jejich přesun z podpory všeobecných sportovních činností v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva dnes schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Na podporu sportovních kroužků má ministerstvo pro letošní rok k dispozici přibližně 231,5 milionu korun. Opatření by mělo umožnit další financování například turistických oddílů nebo zájmových pohybových kroužků.

Podpora dětí a mládeže patří podle ministerstva k jeho dlouhodobým prioritám. Podle vedení resortu by měly děti více sportovat a lépe se stravovat. K tomu by měly přispět program zaměřený na podporu sportování dětí a mládeže v klubech a oddílech i podpora volnočasových organizací pro děti.

Volnočasové organizace většinou žádají o dotace na práci s dětmi v kroužcích, při víkendových aktivitách nebo na letních a zimních pobytech. Podle ministerstva jde hlavně o dlouhodobé aktivity, které by měly mít na děti trvalejší vliv.

Ministerstvo vnímá jako problém zvyšující se procento dětí a mladých lidí, kteří trpí nadváhou či obezitou. "Podle Národní zprávy o zdraví a životním stylu dětí a školáků má výskyt nadváhy a obezity v dětském věku závažné zdravotní důsledky v oblasti fyzické, psychické i sociální," píše se v materiálu pro vládu. Ve věku mezi 11 a 15 let trpí nadváhou pětina chlapců a desetina dívek, mezi 15 a 24 roky má nadváhu 32,9 procent mužů a pět procent je jich obézních, připomíná ministerstvo.

Na sport má letos úřad zhruba 5,6 miliardy korun. Jedna miliarda byla vyčleněna na program pro podporu dětí a mládeže ve sportovních klubech. Ministerstvo ale nyní řeší potíže s vyplácením sportovních dotací. V souvislosti s případem jejich možného zneužití dvěma úředníky na ministerstvu je bývalá ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) zastavila. Na podporu sportovních svazů pak vypsala nový program, s jehož podmínkami velké svazy nesouhlasí a nechtějí v něm o peníze žádat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 21. dubna 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď