Mrazy zničily ovocnářům čtvrtinu úrody za téměř půl miliardy Kč

foto Sklizeň jablek, úroda, pěstování, jablka, sad, ovocnářství, zemědělství - ilustrační foto

Holovousy (Jičínsko) - Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce mrazy poškodily sady na Moravě. Největší propad sklizně se čeká u meruněk a broskví, a to kolem 80 procent. Finančně se největší ztráty odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, měly by se pohybovat kolem 270 milionů korun. Pojišťovny vyplatí zemědělcům desítky milionů korun za škody způsobené mrazem. Nejvíce poškozeny byly jahody a vinná réva.

Mrazy poškodily české ovocnáře druhý rok po sobě. Loňské škody se pohybovalo kolem 400 milionů korun, ty letošní jsou tedy o pětinu vyšší. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Mrazy nejvíc poškodily sady na jižní Moravě, ale i na dalších místech na střední a severní Moravě. V Čechách způsobily škody spíše lokálně. Právě některé moravské ovocnářské podniky, které neobvykle chladné jarní počasí drtivě poškodilo již druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat do existenčních problémů. O pomoci státu jsou ovocnáři připraveni jednat. Loni jim vláda na mrazové škody dala odškodnění 133 milionů korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden potvrdil, že ovocnáři mohou u škod po mrazech počítat s podporou státu. O definitivní formě pomoci však zatím podle ministerstva nebylo rozhodnuto.

Možností by bylo další otevření mimořádného dotačního programu, stejně jako u předloňského sucha a loňských mrazů. "V případě potřeby může ministerstvo tento program otevřít i v letošním roce a po splnění všech legislativních procesů a na základě schválení vládou ČR lze teprve jeho prostřednictvím vyplácet poškozeným zemědělcům kompenzace, jejichž výše se bude odvíjet podle prokazatelného poškození a finančních možností státního rozpočtu," sdělila ČTK mluvčí resortu Markéta Ježková. Podle ní v podstatě celá Evropská unie hledá nástroje, jak podpořit zemědělskou produkci při změnách klimatu, tak i na podporu mírnění následků mimořádných událostí.

Mrazy zasáhly Česko 21. dubna a 10. května. "Nejčastěji šlo o teploty kolem minus tří stupňů Celsia, ale na mnoha místech byly zaznamenány teploty i kolem minus šesti. Navíc mrazy působily většinou po celou noc, nešlo o žádné ranní přízemní mrazíky," uvedl Ludvík.

Mrazy zničily úrodu v odhadovaném objemu 42.000 tun, což představuje 25 procent z průměru sklizní ovoce v Česku v letech 2014 až 2016 ve výši 167.000 tun. U meruněk se čeká propad o 82 procent, u broskví o 74 procent. Mrazy významně zasáhly i třešně s odhadovaným propadem 51 procent. "U třešní se negativně projevilo i špatné opylení," uvedl Ludvík. U jablek, jichž se v minulých třech letech sklízelo téměř 138.000 tun, se propad produkce odhaduje na 22 procent. Významné škody se čekají i u hrušní a rybízu.

Tento čtvrtek už zveřejnili své odhady škod vinaři. Na vinicích způsobily jarní mrazy podle Svazu vinařů škody za 1,2 miliardy korun.

Ovocnáři budou výši škod zpřesňovat, další odhady by měli mít na konci června. V bilanci škod se podle Ludvíka odrazí i velmi špatné počasí v době květu, které se projeví v červnovém opadu plůdku. "Plůdky, které přežily mrazy, se sice ještě vyvíjejí, ale protože nebyly opyleny, tak po několika týdnech zastaví vývoj a opadají," vysvětlil.

Ludvík připomněl, že od roku 2007 jde již o šestý rok, kdy produkci ovoce negativně ovlivnily jarní mrazy. "Řada ovocnářů si tak klade otázku, zda má smysl ještě pokračovat," řekl Ludvík.

Kvůli oteplování podnebí, teplým zimám a teplému předjaří se stromy podle ovocnářů dřív probouzejí a kvetou dříve než v minulosti. "Podle studie udělané u meruněk se u nich za posledních 50 let posunula časnost začátku kvetení o 12 dní, a to u stejných odrůd," řekl Ludvík. U jablek patří nejpostiženějším odrůdám dříve kvetoucí odrůdy jako Idared a Jonagored.

Neúroda zdraží české meruňky, ceny jiného ovoce záleží na cizině

Očekávaná slabá úroda ovoce v Česku, jejíž příčinou byly nečekané jarní mrazy, zdraží české meruňky. U ostatního ovoce bude záležet na tom, jaká bude úroda v zemích, z nichž se ovoce do Česka dováží. Hlavní dovozové země Polsko, Nizozemsko, Itálie a Belgie přitom již citelné ztráty z mrazů ohlásily. Zdražení ovoce z těchto zemí proto není vyloučeno. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Jarní mrazy podle odhadů zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíc škod utrpěly sady na Moravě, poškozeny byly hlavně meruňky a broskve. Česko je v ovoci závislé na dovozu. Například u meruněk a broskví pokrývá dovoz 80 až 90 procent českého trhu, u hlavního ovocného druhu jablek to je zhruba 50 procent. "Česko se tak cenami přizpůsobuje evropskému trhu," řekl Ludvík.

Nevyloučil, že by se možná slabší úroda v Polsku, Itálii či Nizozemsku mohla na růstu cen ovoce v Česku projevit. "Loni mrazy hlavní dovozové země nijak výrazně nezasáhly. A byť se loni v ČR sklidilo kvůli mrazům o 20 procent ovoce méně, na ceny to nemělo vliv," řekl Ludvík. Dodal, že důležitou roli při stanovování cen hraje i politika obchodních řetězců.

Kdo bude chtít letos výhradně moravské meruňky, bude si podle Ludvíka muset připlatit. Stejně jako loni bude meruněk velmi málo. Propad sklizně proti tříletému průměru se zatím odhaduje o 82 procent na pouhých asi 300 tun. Loni ovocnáři na jižní Moravě sklidili asi 400 tun meruněk. Jejich ceny v obchodech či na trzích dosáhly i více než 80 korun za kilogram, někdy se prodávaly i za 120 korun. Zájem byl i o méně kvalitní ovoce, které zpracovaly pálenice.

Předběžný odhad škod na produkci ovoce vlivem jarního mrazu v roce 2017:

Druh Průměr sklizně let 2014 - 2016 v tunách Odhad propadu produkce v roce 2017 v procentech Odhad ztrát v milionech korun
Jabloně 137.700 - 22 270
Hrušně 6800 - 49 33
Třešně 2300 - 51 36
Višně 5400 - 22 12
Meruňky 1600 - 82 39
Broskve 800 - 74 12
Švestky 7000 - 39 27
Rybíz bílý a červený 1600 - 30 4
Rybíz černý 400 - 49 3
Jahody 3400 - 40 42
Celkem 167.000 - 25 478

Zdroj: Ovocnářská unie ČR

Pojišťovny vyplatí zemědělcům za jarní mrazy desítky milionů Kč

Desítky milionů korun vyplatí pojišťovny českým zemědělcům za škody, které jim dubnu a v květnu způsobil mráz. Nejvíce poškozeny byly jahody a vinná réva, u níž se škody stále vyčíslují. Vyplývá to ankety ČTK mezi pojišťovnami, jež tyto pojistky nabízejí.

Česká pojišťovna má v důsledku dubnových mrazů od zemědělců zatím nahlášeny škody za bezmála dvacet milionů Kč, řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Nejvyšší škody jsou hlášeny z Jihomoravského kraje, s odstupem následují kraje Středočeský a Královéhradecký. Mráz škodil nejvíce jahodám a vinné révě. Hlášeny má i škody na máku, ovoci a zelenině.

Za dubnové mrazy bude Agro pojišťovna plnit minimálně 25 milionů Kč, za ty květnové to bude pravděpodobně o něco více, uvedl ředitel pojišťovny Marek Hrubý. Škoda vzniklá klientům je podle něj ještě vyšší, ale výše pojistného plnění je určena tím, že většina sadařů a velká část vinařů zatím nemá riziko mráz pojištěné. Předpokládá, že tento přístup se po špatných zkušenostech z posledních let bude měnit.

Dubnový mráz zasáhl v portfoliu Agro pojišťovny zejména vinnou révu, škodu nahlásilo přes 90 procent pojištěných vinařů a poškození je většinou mezi 40 až 80 procenty. Dále byly poškozeny plochy jahod a opětovně sady jabloní a hrušní, kde je ztráta na výnosu místy až 50 procent. Na orné půdě neeviduje v této souvislosti významné škody, ale v některých oblastech byla mrazem poškozena řepka olejná a cukrová řepa. "Přesnou výši těchto škod budeme moci vyčíslit až při druhých prohlídkách porostů před sklizní," podotkl.

Allianz eviduje téměř stovku nahlášených pojistných událostí a teprve začíná počítat celkové škody, upozornil její metodik zemědělského pojištění Martin Kábela. Největší škody přitom podle něj napáchaly poslední mrazy 10. května. Přesnější čísla bude mít k dispozici na konci příštího týdne, do kdy by likvidátoři měli navštívit všechny producenty vína, kteří nahlásili škodu způsobenou mrazem.

V dubnu nahlásili zemědělci pojišťovně Generali škody způsobené mrazem za tři miliony korun, a to převážně na vinné révě.‎ Výrazně vyšší škody však podle mluvčího Jiřího Cívky způsobil mráz v květnu. Jde o téměř dvacetimilionové škody na ozimé řepce, máku, jahodách a vinné révě. U té je škod nejvíce. Největší škodu za více než pět milionů pak má hlášenu na jahodách ve středních Čechách.

Jarní mrazy podle odhadů ovocnářské unie zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíc škod utrpěly sady na Moravě, poškozeny byly hlavně meruňky a broskve. Česko je v ovoci závislé na dovozu. Například u meruněk a broskví pokrývá dovoz 80 až 90 procent českého trhu, u hlavního ovocného druhu jablek to je zhruba 50 procent.

Škody na vinicích za dubnové a květnové mrazy stouply podle Svazu vinařů na 1,2 miliardy korun. V Česku je pojištěno zhruba 30 procent z celkové plochy plodných vinic, upozornil ředitel pojišťovací makléřské společnosti Renomia Agro Jiří Havelka. "Na ochotu pojišťovat se má velký vliv získání dotací na pojištění. V posledních letech je dotace od Podpůrného garančního a lesnického fondu až do 50 procent, s tím, že minimální garantovaná výše je 25 procent," dodal Havelka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je pondělí 23. dubna 2018

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď