Mrázek inkasoval jen jednou, ale připsal si porážku

foto Gólman Detroitu Petr Mrázek (34) odráží střelu hokejisty Toronta Nazema Kadriho (43).

New York - Brankář Petr Mrázek inkasoval v nedělním utkání NHL pouze jednou, přesto si připsal porážku, neboť s Detroitem doma podlehl Torontu 0:1. Dominik Simon ozdobil svůj premiérový start v soutěži asistencí u vítězné branky Pittsburghu, který uspěl na ledě hokejistů New York Rangers 5:3. Ondřej Palát se podílel brankou a přihrávkou na výhře Tampy Bay 4:0 v Columbusu.

Mrázek, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, kryl 26 střel. Výstavní zákrok předvedl hned v úvodu zápasu, kdy skokem okradl o gól Williama Nylandera, jenž střílel do odkryté klece. Bezbrankový stav udržel ostravský rodák i po úniku Nazema Kadriho a kapituloval až ve 40. minutě, kdy domácí obraně ujel Michael Grabner.

Původně bylo po Grabnerově nájezdu nařízeno trestné střílení, protože útočník Toronta byl faulován a Mrázek jeho první střelu chytil. Jenže puk se následně odrazil od betonu českého gólmana zpět ke Grabnerovi, který s pukem doklouzal do branky. A rozhodčí po poradě u videa trefu uznali.

"Puk byl v brance dříve, než vypadla z kolíků. Rozhodčí to posoudili správně," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill a ocenil výkon Mrázka, který chytal druhý zápas ve druhém dni. "Cítil jsem se skvěle. Mám z toho radost, protože loni jsem se trochu trápil, když jsem chytal dva dny po sobě. Porážka je pro mě ale zklamáním," uvedl český gólman.

Jonathan Bernier v brance Toronta zneškodnil 38 střel a připsal si třetí čisté konto v sezoně. V úvodu prostřední třetiny ho sice překonal Luke Glendening, ale rozhodčí po konzultaci s experty u videa gól odvolali, protože opakované záběry odhalily, že útočník Detroitu dopravil puk do branky rukou.

Simon, který odehrál při debutu za Pittsburgh téměř osm minut, byl ve třetí třetině nejprve na ledě u gólu domácího týmu na 3:3, v 52. minutě ale záporný bod vymazal asistencí. Jednadvacetiletý odchovanec pražské Sparty udržel v rohu kluziště puk proti dvěma hráčům a posunul ho Mattu Cullenovi. Útočník Pittsburgh vzápětí od zadního mantinelu nahodil kotouč před branku, kde se od brusle bránícího Marca Staala odrazil mezi betony Henrika Lundqvista.

"Myslím, že na mě šly mdloby," líčil Simon své pocity těsně před utkáním. "Když zápas začal, byl to neuvěřitelný pocit. Celý život o to usilujete, pracujete na tom a povedlo se to. Navíc v Madison Square Garden. A k tomu jsme vyhráli," rozplýval se český útočník, který byl draftován minulý rok až v pátém kole.

Společně se Simonem byl v sobotu povolán z farmy Pittsburghu do hlavního týmu i Conor Sheary, který byl se dvěma góly hlavním strůjcem úspěchu na ledě Rangers. Výkony obou hráčů, kteří se do áčka dostali díky zranění Jevgenije Malkina (předpokládaná absence šest až osm týdnů) a Scotta Wilsona (několik dní), si trenér Penguins Mike Sullivan pochvaloval. "Vedli si výtečně," uvedl.

Palát si oba kanadské body připsal ve vlastním oslabení. Nejdříve v 51. minutě vypíchl puk na obranné modré čáře a jel společně se Stevenem Stamkosem sám na gólmana. Místo střely přihrál kapitánovi Tampy, který skóroval podruhé v utkání a zvýšil na 3:0. O čtyři minuty později si oba hráči po dalším rychlém protiútoku vyměnili role. Palát uzavřel dvanáctou trefou v sezoně skóre a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Statistika NHL:

New York Rangers - Pittsburgh 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 19. Kreider, 29. Brassard, 46. McDonagh - 28. a 36. Sheary, 12. Hörnqvist, 52. Cullen (Simon), 60. Crosby. Střely na branku: 27:33. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Sheary (Pittsburgh), 2. Stepan (NY Rangers), 3. Cullen (Pittsburgh).

Columbus - Tampa Bay 0:4 (0:0, 0:1, 0:3)

Branky: 26. a 51. Stamkos (na druhou Palát), 49. Naměstnikov, 55. Palát. Střely na branku: 37:37. Diváci: 14.701. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Bishop, 3. Palát (všichni Tampa Bay).

Detroit - Toronto 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 40. Grabner. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval jeden gól z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 96,3 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Mrázek (Detroit), 3. Grabner (Toronto).

4. Nashville 69 34 13 22 189:177 81
5. Minnesota 69 32 10 27 182:172 74
6. Colorado 70 35 4 31 188:198 74
7. Winnipeg 68 28 5 35 176:203 61