Moskva odmítá diskuse o územní příslušnosti Krymu

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a premiér Dmitrij Medveděv během jednání v Belbeku na Krymu.

Moskva - Krym je ruské území a Rusko svá území nikdy nevrací. Prohlásila to dnes v Moskvě mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v reakci na úterní sdělení mluvčího Bílého domu, že prezident Donald Trump očekává zmírnění napětí na Ukrajině a návrat anektovaného Krymu do ukrajinské správy.

Trumpův mluvčí Sean Spicer na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že prezident "dal jasně najevo", že od Ruska očekává navrácení černomořského poloostrova, který Moskva na jaře 2014 vojensky obsadila a krátce nato anektovala. Ukrajina, stejně jako drtivá většina ostatních států, anexi neuznala a Krym považuje za své dočasně okupované území.

"Svá území nevracíme. Krym je součástí Ruské federace," řekla dnes novinářům Zacharovová.

Ještě důraznější stanovisko dnes vyjádřil šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin, který Rusům fakticky zakázal jakékoli diskuse o krymské příslušnosti. Neměli by prý ani komentovat prohlášení "jakéhosi mluvčího".

Podle předsedy Státní dumy by už diskuse měly skončit. Jakékoli výroky ve vztahu k územní příslušnosti Krymu jsou podle Volodina útokem na Ruskou federaci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď