Mladí Češi nadále vévodí evropským statistikám uživatelů konopí

foto Muž kouří marihuanu - ilustrační foto.

Lisabon - Mladí Češi nadále vedou evropské statistiky uživatelů konopných drog. Marihuanu nebo hašiš užila v posledním roce aspoň jednou více než pětina lidí ve věku 15 až 34 let. Ve skupině od 15 do 16 let má zkušenost s konopím dokonce 42 procent Čechů. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Kromě rostoucí obliby marihuany a hašiše začíná po celé Evropě včetně Česka po letech útlumu opět stoupat popularita extáze a stále větší problém představují i drogové náhražky, takzvané legal highs. Většina pervitinu vyráběného v Evropě pochází podle zprávy z Česka.

Uživatelé konopí v Evropě.
Evropská zpráva analyzuje informace z různých oblastí drogové problematiky převážně za roky 2015 a 2014, někdy i starší, a to z osmadvaceti členských zemí Evropské unie, z Norska a z Turecka.

Zatímco mladí Češi ve věku 15 až 34 let evropskou statistiku zneužívání konopí s 28,7 procenta vedou, v kategorii od 15 do 64 let skončilo Česko až na šestém místě z 30 sledovaných zemí. Větší zkušenost měli v této skupině s konopnými drogami lidé ve Francii (téměř 41 procent), Dánsku, Itálii, Španělsku a Británii. Až za Českem skončilo například Nizozemsko. Na Slovensku ve věkové kategorii 15 až 64 let marihuanu či hašiš užilo 10,5 procenta obyvatel země.

Rekordmany jsou ve zkušenostech s konopnými drogami Češi mezi 15. a 16. rokem věku (42 procent). O tři procentní body za nimi zaostávají francouzští studenti, o třetí příčku se po značné odmlce dělí mladí Španělé a Nizozemci (27 procent). Patnáctiletých a šestnáctiletých Slováků marihuanu či hašiš zneužívá oproti Čechům o polovinu méně.

Zachycené drogy v Evropě - vybrané země.
Celkem na sledovaném území konopné drogy aspoň jednou zneužila téměř čtvrtina populace. Denně je užívá asi procento všech dospělých obyvatel kontinentu. V posledních 12 měsících je užilo 16,6 milionu Evropanů ve věku 15 až 34 let. Z celkového objemu trhu s nelegálními drogami zaujímá marihuana a hašiš 38 procent. S rostoucí spotřebou se ale zvyšuje i počet lidí, kteří zahajují léčbu závislosti na konopí. Zatímco v roce 2006 jich bylo jen 45.000, předloni se jejich počet zvýšil již na 69.000.

Po letech útlumu začíná v Evropě podle zprávy opět růst obliba MDMA, který se nejčastěji prodává v podobě tablet pod názvem extáze. V posledním roce extázi užilo zhruba 2,1 milionu Evropanů ve věkové kategorii 15 až 34 let, což představuje asi 1,7 procenta této skupiny. Studie z loňského roku prokázala, že oproti roku 2011 vzrostlo množství zbytků MDMA v odpadních vodách po celé Evropě. V Česku je procento uživatelů extáze ve skupině od 15 do 64 let po Británii, Nizozemsku a Irsku čtvrté nejvyšší v Evropě.

Návrat MDMA podle ředitele agentury EMCDDA Alexise Goosdeela vyžaduje přehodnocení stávajících postupů prevence. "Je totiž třeba se zaměřit na novou populaci uživatelů, kteří mohou užívat produkty s vysokým obsahem drogy, aniž by plně chápali rizika s tím spojená," uvedl. Znepokojivé podle něj je, že je extáze ve stále větší míře dostupná na on-line trzích.

Zvláštní pozornost zpráva věnuje také problematice pervitinu v Česku, které je v Evropě jeho největším výrobcem. Zatímco dříve se ale produkce drogy soustředila do malých varen a pervitin vznikal pro vlastní nebo místní potřebu, v poslední době objem jeho výroby podle zprávy roste a zapojili se do ní organizované zločinecké skupiny. Gangy ho pak distribuují na domácí i zahraniční trh, především do Německa a Rakouska.

Stále větší problém v Evropě představují také nové psychoaktivní látky z kategorie takzvaných legal highs. V současnosti evropská agentura monitoruje 560 takových látek. Jen za loňský rok jich přibylo 98. Tři pětiny těchto nových drog přitom tvoří takzvané syntetické kanabinoidy, tedy látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí.

"Drogy představují pro Evropu rostoucí problém. Přetrvává vysoká poptávka po nových psychoaktivních látkách, stimulanciích, heroinu a dalších opioidech - stejně jako rozsáhlá nabídka těchto drog," uvedl na tiskové konferenci eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos s tím, že je potřeba zintenzivnit boj proti pašerákům návykových látek a zaměřit se i na nové způsoby šíření drog, především na internetu.

Bližší zkoumání si podle něj zaslouží také možné spojení obchodu s narkotiky a terorismu či případné zneužívání migrantů při pašování drog do Evropy. "Víme, že do obchodu s kokainem jsou zapojeni teroristé ze syrského konfliktu," uvedl komisař. Rozsah tohoto spojení ale prý zatím není zcela jasný.

V EU předloni na předávkování drogami zemřelo nejméně 6800 lidí

Nejméně 6800 lidí zemřelo v roce 2014 v Evropské unii na předávkování drogami, což představuje oproti předcházejícímu roku nárůst. Ve své výroční zprávě o tom  informovalo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Nejvíce lidí po předávkování zemřelo v Německu a Británii, v počtu úmrtí na milion obyvatel vede ve statistice Estonsko před Švédskem a Irskem. V České republice předloni podle zprávy zemřelo na předávkování drogami 37 lidí, což Česko řadí na konec žebříčku evropských zemí.

Méně mrtvých z předávkování drogami na milion obyvatel má kromě Česka (5,2) již jen Portugalsko (4,5), Maďarsko (3,4), Slovensko (3,1), Bulharsko (3,1) a Rumunsko (2,4). Celkem na sledovaném území - EU, Norsko a Turecko - připadá na milion obyvatel ve věku 15 až 64 let v průměru 18,3 úmrtí z předávkování.

Více než tři čtvrtiny všech osob, které na předávkování předloni zemřely, byli muži. Průměrný věk úmrtí pak činil 38 let. V naprosté většině případů se uživatelé drog předávkovali opioidy (82 procent), k nimž patří zejména heroin. Pravděpodobnost úmrtí je přitom u uživatelů opioidů v Evropě pětkrát až desetkrát vyšší než u jejich vrstevníků, uvádí zpráva EMCDDA. Často ale k fatálním následkům vede i kombinace několika návykových látek.

Užívání drog se kromě úmrtí podílí i na zhoršení zdravotního stavu. Největší vliv na zdraví evropské populace má podle zprávy konopí, a to proto, že je vůbec nejčastěji zneužívanou nelegální návykovou látkou. Jeho pravidelné a dlouhodobé užívání může podle nedávných studií vést například k vyššímu riziku psychotických symptomů, při užívání v období dospívání může přispívat i k rozvoji schizofrenie či ke vzniku intelektové poruchy.

Zdravotní rizika se zvyšují v případě, že si uživatel návykové látky aplikuje injekčně. Tento způsob užívání přitom nadále hraje významnou roli při šíření viru hepatitidy C a v některých zemích i HIV. Podíl přenosu HIV v Evropě připisovaný injekčnímu užívání drog se dlouhodobě drží na nízké úrovni (méně než osm procent) a v posledních letech počet nově diagnostikovaných nákaz tímto virem mezi evropskými injekčními uživateli drog dokonce mírně klesá. Ve srovnání se zbytkem Evropy se vymykají hlavně pobaltské státy, kde je injekční užívání drog zodpovědné za téměř třetinu nákaz HIV.

Aby zabránila šíření nemocí, poskytuje většina evropských zemí uživatelům drog zdarma injekční stříkačky. V roce 2014 se jich takto ve 23 zemích, které poskytly evropské agentuře data, rozdalo nejméně 36 milionů. Česko ročně jednomu injekčnímu uživateli drog poskytlo předloni v průměru asi 150 injekčních stříkaček.

Na léčbu se podle zprávy EMCDDA evropští uživatelé drog nejčastěji dostaví z vlastního popudu či na radu rodiny (45 procent). V roce 2014 podstoupilo léčbu závislosti na nelegálních drogách ve 30 sledovaných zemích celkem 1,5 milionu lidí. Nejčastěji se jí podrobili lidé závislí na opioidech, následovaní uživateli konopí a kokainu. Substituční léčbu závislosti na opioidech, nejčastěji pomocí metadonu, obdrželo 680.000 lidí. V Česku substituční léčbu předloni podstoupilo 30 až 40 procent vysoce rizikových uživatelů opioidů.

Řada zemí se snaží zabránit předávkování injekčních uživatelů drog zakládáním místností pro aplikaci drog pod odborným dohledem. V Evropě je takových míst v současnosti už 70.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 28. dubna 2017

Očekáváme v 15:00 8°C

Celá předpověď