Místo obrazů najdou lidé v Moravské galerii kresby na stěnách

foto Na stěnách v Moravské galerii v Brně naleznou návštěvníci 21. května o muzejní noci černobílé kresby, které dočasně nahradí klasická díla od Čapka, Zrzavého či Toyen. Slavná díla přenesli na stěny galerie svým charakteristickým rukopisem Jiří Franta (vpravo) a David Böhm (vlevo), kteří kresby představili novinářům 18. května. Originály se na své místo opět vrátí 15. června.

Brno - Překvapení čeká v sobotu při muzejní noci návštěvníky stálé expozice moderního umění Moravské galerie v Brně. Místo obrazů od Josefa Čapka, Jana Zrzavého či Toyen najdou v Pražákově paláci černobílé kresby. Slavná díla přenesli na stěny galerie svým charakteristickým rukopisem umělci Jiří Franta a David Böhm.

Na stěnách v Moravské galerii v Brně naleznou návštěvníci 21. května o muzejní noci černobílé kresby, které dočasně nahradí klasická díla od Čapka, Zrzavého či Toyen. Slavná díla přenesli na stěny galerie svým charakteristickým rukopisem Jiří Franta a David Böhm. Originály se na své místo opět vrátí 15. června. Na snímku pracovnice galerie ukazují 18. května překreslené dílo pod obrazem Josefa Čapka Dva přátelé. Uměleckou dvojici původně přizvala Moravská galerie ke spolupráci, když chystala zapůjčení dvou významných děl ze stálé expozice na výstavu do vídeňského Belvederu. Franta s Böhmem tak nejprve svými kresbami dočasně nahradili Obrazy Oběšený od Bohumila Kubišty a Prométheus od Antonína Procházky.

Podle představitelů galerie tak vznikla hra mezi originálem a kopií, která nastoluje otázky, jaké množství původních informací zůstává v černobílých kresbách uchováno, případně jakým způsobem se odráží rukopis jednotlivých umělců v konkrétních kresbách.

Na stěnách v Moravské galerii v Brně naleznou návštěvníci 21. května o muzejní noci černobílé kresby, které dočasně nahradí klasická díla od Čapka, Zrzavého či Toyen. Slavná díla přenesli na stěny galerie svým charakteristickým rukopisem Jiří Franta a David Böhm, kteří kresby představili novinářům 18. května. Originály se na své místo opět vrátí 15. června. Vpravo je kresba podle obrazu Antonína Procházky Prometheus. Výsledek zaujal galerii natolik, že nechala umělce přemalovat všechny obrazy ve stálé expozici moderny. Franta s Böhmem už mají hotovo, většina jejich kreseb ale zatím zůstává skrytá za originály. Nezvyklou intervenci tak v plném rozsahu poprvé zhlédnou návštěvníci sobotní muzejní noci.

Originály se pak na své místo opět vrátí 15. června, informovala mluvčí galerie Michaela Banzetová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

18°C

Dnes je středa 29. března 2017

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď