Mezi významné české dny přibudou dva týkající se 2. světové války

foto Pietní vzpomínka při příležitosti 75. výročí boje a úmrtí československých parašutistů v kryptě kostela Cyrila a Metoděje v roce 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se konala 18. června v Praze.

Praha - Seznam významných českých dnů se rozšíří o dva, které se vážou k událostem druhé světové války. Nově by měl být 18. červen Dnem hrdinů druhého odboje, kteří se postavili nacismu. Druhý má připomenout vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince v noci na 9. března 1944. Od příštího roku se také bude 10. června oficiálně připomínat nikoli vyhlazení Lidic nacisty, ale památka obětí tohoto zločinu. Změny zákona o státních svátcích dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Terezínský rodinný tábor byla zvláštní sekce vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince, do níž bylo z terezínského ghetta postupně v letech 1943 a 1944 deportováno zhruba 17.500 vězňů. Po vyklizení rodinného tábora bylo nacisty v noci na 9. března 1944 usmrceno všech 3791 tehdejších terezínských vězňů včetně žen a dětí, převážně československých Židů. Poslanec Robin Böhnisch (ČSSD) při projednávání ve Sněmovně uvedl, že to byla největší masová vražda československých občanů.

Den hrdinů druhého odboje má připadnout na výročí posledního boje sedmi československých parašutistů, kteří našli po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha úkryt v pražském pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje a řadu hodin vzdorovali mnohonásobné nacistické přesile. Tento boj je podle tvůrců novely "symbol nezlomnosti a ryzího hrdinství a vlastenectví".

Formulace u připomínky lidické tragédie se v zákoně změnila při projednávání v Senátu. Poslanci s tím poté souhlasili.

Významné dny mají spíše symbolický charakter. Na rozdíl od státních a jiných svátků jsou pracovními dny, pokud nepřipadají na víkend. V českém kalendáři bylo dosud 11 významných dnů, přímo ke druhé světové válce se vztahují tři z nich.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď