Město duchů Rhyolite

foto Rhyolite

Z většiny nevadských opuštěných měst a městeček, neboli měst důchů, jak se jim tady říká, už nezbylo vůbec nic. O to zajímavější je návštěva pozůstaků města s podivným jménem Rhyolite. V roce 1904 našel Shorty Harris v blízkých horách zlato, za pár měsíců již existovalo více než 2 000 klejmů, z nichž nejnadějnější byl důl Montgomery Shoshone právě v blízkosti dnešního Rhyolite.

Rychlost, se kterou město vzniklo, je i dnes závratná. Během prvního roku se objevila burza, hotely, obchody, škola pro 250 žáků, továrna na led, dvě elektrárny a nemocnice. Místní bordely přitahovaly povětrné ženy až ze San Franciska. Občané přitom žili nečekaně plným životem, existovaly hřiště pro baseball, basketbal, a tenis, muzikanti hráli symfonie, postavena byla opera. V roce 1906 si podnikavý horník Tom Kelly postavil dům z 50 000 lahví od piva a whisky. Tento dům ostatně stojí dodnes, ani ne coby důkaz větší trvanlivosti pivních lahví jako stavebního materiálu, ale jako následek důkladných oprav, které v roce 1925 provedla společnost Paramount Pictures, které se dům hodil pro natáčení.

foto Finanční panika v roce 1907 přivodila konec slávy. o čtyři roky později počet obyvatel poklesl na 611, v roce 1916 zhasla světla a město zaniklo. Dnes se mezi štíty kdysi honosných bank prohání svištivý vítr přinášející horký dech pouště. Slunce vypálilo slepá okna do bělostného lesku. Je těžké představit si zdejší život v době krátké slávy, kdy zde žilo 35 000 lidí, kdy zde vycházelo patero místních novin, byly tři nádraží a prosperovala i továrna na sodovku. K prohlídce toho moc není, zbytky nejvyšší budovy, železniční stanice, ta je ale stále v soukromých rukách a je oplocena, pár sutin připomínajících bývalé domy, a část vězení.

foto Návštěvníka se brzo zmocní prazvlášní pocit, slepými okny sálá nevadské slunce, v pozadí se lesknou kopce plné světle zbarvených hromad hlušiny z vytěžených jam a vypadá to, jakoby tyto kopce navštívila rota pracovitých krtků. Poryvy větru hrají na zbytcích domů podivnou melodii a člověk lehce získá pocit, že ve vymřelém městě není sám, že z dáli slaboučce zní hlasy dávno zapomenutých obyvatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

7°C

Dnes je sobota 24. března 2018

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď