Merkelová prý nevěděla, že němečtí zpravodajci sledují spojence

foto Německá kancléřka Angela Merkelová.

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) nevěděla v roce 2013 o tom, že Spolková zpravodajská služba (BND) špehuje spojence. Šéfka německé vlády, která trvá na tom, že sledování mezi spojenci je nepřípustné, to dnes podle německých médií řekla před parlamentní vyšetřovacím komisí, která se zabývá činností americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v Německu.

Špionážní aféra vypukla v Německu v létě 2013, poté co někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, včetně Merkelové.

Tato odhalení výrazně narušila vztahy mezi Berlínem a Washingtonem. Německá kancléřka se tehdy nechala slyšet, že není možné, aby se spojenci vzájemně špehovali. Později se však ukázalo, že i německá BND sledovala vlády a instituce spřátelených zemí. Dohled nad touto tajnou službou má přitom právě kancléřství.

Merkelová dnes uvedla, že o postupech BND vůči spojencům nic nevěděla a ani nemohla, protože se věcí nezabývala. Bývalý šéf kancléřství Ronald Pofalla už dříve vypověděl, že BND jednala na vlastní pěst a jeho o tom informovala až v říjnu 2013. Merkelové o tom podle svých slov neřekl.

Kancléřka dnes také uvedla, že její věta o nepřípustnosti špehování mezi spojenci není nesprávná kvůli tomu, že se BND chovala jinak. "Ta věta mi tehdy připadala z německé perspektivy jako trivialita," poznamenala Merkelová, jejíž slova ve světle později známých informací opakovaně kritizovala opozice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď