Medaili Josefa Dobrovského převzal rakouský bohemista Newerkla

foto Profesor Stefan M. Newerkla z Vídeňské univerzity převzal 18. října v Praze medaili J. Dobrovského za zásluhy ve filologických a filozofických vědách.

Praha - Medaili Josefa Dobrovského, která se udílí za zásluhy ve filozofických a filologických vědách, dnes převzal vídeňský bohemista Stefan M. Newerkla. Profesor Newerkla působí na Institutu slavistiky Vídeňské univerzity a je v blízkém kontaktu s českou Akademií věd (AV ČR). Do roku 2016 byl externím členem její vědecké rady. Čestnou medaili Newerklovi předala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Vídeňský profesor se ve své habilitaci věnoval jazykovým kontaktům mezi češtinou, slovenštinou a němčinou a německým výpůjčkám v češtině. Že byly tyto kontakty velmi intenzivní, dokládá i jeho vlastní příjmení. "Skoro každý má ve Vídni české příjmení, včetně mě," uvedl Newerkla příklad vlivu češtiny na rakouskou němčinu. Konkrétně jeho příjmení vzniklo z českého slova nevrlý.

Newerkla vystudoval kromě slavistiky anglistiku a amerikanistiku. Disertaci věnoval již českému prostředí, konkrétně vztahům češtiny a němčiny v českém školství v letech 1740 až 1918. "V roce 2003 vyhrál konkurs na místo profesora západoslovanské jazykovědy na vídeňské slavistice. Od té doby garantuje na Vídeňské univerzitě jazykovědu západoslovenských jazyků. Ve své vlastní vědecké práci zůstává věrný bohemistice," uvádí tisková zpráva AV ČR.

Vídeňský bohemista napsal řadu knih, přes 110 vědeckých článků a spolupracoval také na učebnici češtiny. Vydává časopis Wiener Slavistisches Jahrbuch a je členem několika rad českých odborných časopisů, jako jsou Listy filologické, Slovo a slovesnost, Česká literatura nebo Studie z aplikované lingvistiky. V letech 2012 až 2016 byl Newerkla externím členem Vědecké rady AV ČR. Také působil jako předseda komise při mezinárodním hodnocení vědecké činnosti Akademie věd v roce 2015.

Čestná oborová medaile J. Dobrovského se udílí jednou ročně. Loni ji získala odbornice na středověkou latinu Jana Nechutová z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď