Macron v pondělí zavítá do Berlína, sejde se s Merkelovou

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka Angela Merkelová

Berlín - Nový francouzský prezident Emmanuel Macron se v pondělí v Berlíně sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Půjde o jeho první zahraniční cestu v úřadu, funkce francouzské hlavy státu se ujme v neděli. O setkání obou politiků dnes v Berlíně informoval mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Devětatřicetiletý sociální liberál Macron, který v neděli ve druhém kole francouzských prezidentských voleb jasně porazil šéfku Národní fronty Marine Le Penovou, už dříve avizoval, že na svou první zahraniční cestu zamíří právě do Berlína.

S německou kancléřkou bude zřejmě diskutovat především o budoucnosti Evropské unie a procesu odchodu Británie z osmadvacítky nebo o hospodářských otázkách.

Merkelová chce vyjít vstříc Macronovým plánům na reformy

Merkelová, která zvolení Macrona uvítala, dnes v rozhovoru s listem Rheinische Post uvedla, že chce vyjít vstříc reformním požadavkům nastupujícího francouzského prezidenta. Vytvořit by chtěla například společný investiční program.

Před velkými úkoly, které novou hlavu Francie čekají, má kancléřka prý respekt.

"Můžeme přemýšlet o společných investičních programech, protože i Německo má co dohánět v digitální oblasti," uvedla kancléřka. Jednat chce s nastávajícím prezidentem například i o posílení eurozóny. "Přemýšlím už od roku 2013 o rozpočtu eurozóny, kterým bychom mohli pomoci zemím připraveným k reformám," uvedla Merkelová.

Kancléřka chce s Macronem spolupracovat také na reformách, které by v krátké době zlepšily podmínky na evropském pracovním trhu. "Ráda bych s Emmanuelem Macronem vyvinula koncepty, které by rychle přinesly naději lidem, kteří nemají práci," uvedla Merkelová.

Před novým francouzským prezidentem podle předsedkyně německé vlády stojí velké úkoly. Rozdílný hospodářský vývoj v Německu a Francii podle ní ale není způsobem tím, že "by Němci byli lepší". Jasné je podle ní jediné: "Německu se bude dlouhodobě dobře dařit jen tehdy, pokud se bude dařit Evropě."

Macronovo hnutí Republika v pohybu se nepovažuje ani za levicové, ani za pravicové. Vítěz nedávného prezidentského klání chce zlepšit hospodářskou situaci Francie mimo jiné pomocí reforem pracovního trhu, ale i propouštěním ve veřejném sektoru. Plánuje také prohloubení spolupráce v rámci eurozóny. Některé jeho návrhy narazily u německých křesťanských demokratů, kterým kancléřka Merkelová předsedá, na značný odpor.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 22. března 2018

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď