Macron oznámil nové diplomatické iniciativy k Sýrii a Barmě

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupil 19. září v New Yorku při rozpravě Valného shromáždění OSN.

New York - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v OSN oznámil nové diplomatické iniciativy, které mají přispět k řešení krizí v Sýrii nebo Barmě. V rámci úsilí o dosažení míru v Sýrii rozvrácené válkou navrhl vytvoření nové kontaktní skupiny, kde by byly zastoupeny mocnosti a znesvářené bojující strany. Ohledně Barmy řekl, že vojenské akce proti menšinovým Rohingům musejí ihned přestat, a slíbil mobilizovat kvůli násilí v této zemi Radu bezpečnosti OSN.

Ve svém prvním projevu ve všeobecné rozpravě na Valném shromáždění v newyorském sídle světové organizace Macron odsoudil "etnické čistky" v Barmě. "Vojenské operace musejí skončit, musí být zajištěna humanitární pomoc a tváří v tvář etnickým čistkám musí být obnoveno právo," řekl.

Ohledně nové kontaktní skupiny pro Sýrii Macron řekl, že má oživit "dynamiku" vedoucí k politickému řešení konfliktu. Diplomatická jednání v kazašské metropoli Astaně, která iniciovalo Rusko a kterých se účastní Írán a Turecko, podle Macrona nestačí. Kontaktní skupina má podle něho zahrnovat pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a "zúčastněné strany" v konfliktu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď