Macháček se vrací k čtyřkolce, chce na ní jet příští Dakar

foto Ilustrační foto - Josef Macháček na čtyřkolce Yamaha.

Praha - Naděje Josefa Macháčka, že by se mohl úspěšně zařadit do kategorie terénních vozů, se při Rallye Dakar nenaplnila. Dvakrát s buginou jihoamerickou vytrvalostní soutěž nedokončil, a tak se pětinásobný vítěz kategorie motocyklových čtyřkolek snaží o návrat ke své bývalé disciplíně. Rád by se v ní představil už na Rallye Dakar 2017.

"Příští Dakar pojedu na čtyřkolce. Tedy pokud mě pořadatelé vezmou. Všechno se odvine od Merzouga rallye, což je květnový kvalifikační závod pro čtyřkolky v Maroku. Pak mě na Dakar nemusí vzít, protože existuje regule, že kdo na dva roky přeruší účast, tak se na něj pohlíží jako na nováčka. Já jsem teď jezdil s autem, ale Dakar jsem na dva roky nepřerušil," řekl Macháček spolupracovníkovi ČTK.

Na návrat ke čtyřkolce má vliv i nepříliš úspěšné působení v buginách. "Nebudu si nic namlouvat. Na to, kolik jsem do projektu investoval, tak to efekt nepřineslo," přiznal osmapadesátiletý motoristický vytrvalec. Úplně však kategorii aut neopustí. "Nějaké závody ještě pojedu, ale kdyby se objevil zájemce, tak techniku prodám. Zároveň si ale chci nechat velkou buginu MD Optimus jako zadní vrátka, kdyby mě na Dakar 2017 nevzali do čtyřkolek. To by se mělo vyjasnit v červenci."

Že to člen týmu Barth racing myslí s návratem do čtyřkolek vážně, bylo zřejmé už v lednu. Dva dny po příletu z Dakaru odjel do Španělska na start Intercontinental rallye, která vedla přes Maroko, Mauritánii do Senegalu. "Vyhrál jsem čtyřkolky, ale nebyla tam odpovídající konkurence. Víc vypovídající je čtvrté místo v motorkách, protože jsem závodil s rychlými jezdci," uvedl.

Fyzicky se cítil dobře a věří, že by zvládl i náročný Dakar. "To však neznamená, že bych měl patřit k favoritům. Roky jsou tady a nepůjde mi o super výsledek. Chci tam ale zase být, dojet závod, navázat na svou nejúspěšnější éru a udělat tečku za obdobím, kdy se mi nedařilo ve čtyřkolkách ani v buginách," řekl Macháček.

Momentálně už se v Maroku připravuje na Taureg rallye, která se jede na stejných tratích jako nominační závod. "Přípravě dávám tolik jako v dobách, kdy jsem vyhrával. V polovině března budu mít na čtyřkolce najeto v pouštních terénech přes šest tisíc závodních kilometrů. Když k tomu připočtu podzimní El Chott rallye v Tunisku, některé domácí offroad maratony, soutěže Baja a další starty, mohu se dostat na patnáct až dvacet tisíc kilometrů," řekl Macháček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je čtvrtek 23. února 2017

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď