Lyžařka Strachová je trpělivá a věří, že vítězství přijde

foto Ilustrační foto - Lyžařka Šárka Strachová skončila podruhé za sebou druhá ve slalomu Světového poháru. Ve večerním závodu v rakouském Flachau dnes prohrála jen se Slovenkou Veronikou Velez-Zuzulovou o 31 setin.

Flachau (Rakousko) - Jednu z nejlepších sezon v kariéře, jak výsledkově, tak pocitově, prožívá lyžařka Šárka Strachová. Má dosud nejblíže k zisku malého křišťálového glóbu za vítězství v disciplíně Světového poháru, ale k tomuto cíli se neupíná. Užívá si každý závod a věří, že brzy přijde i vítězství. Na to čeká od listopadu 2009.

Za jejím výkonnostním vzestupem stojí lepší fyzická i psychická kondice, postupně vylepšovaná technika jízdy i větší agresivita na trati, ale také skutečnost, že před minulou sezonou se začala soustředit pouze na slalom. "Loni ještě asi nenastal ten správný čas, abych jezdila jako letos," přemítala Strachová ve Flachau po pátečním pátém místu.

V minulé sezoně se jí tolik nedařilo, letos je v průběžném hodnocení disciplíny na třetím místě a v každém závodu bojuje o stupně vítězů. "Udělali jsme za poslední rok velký pokrok. Věřila jsem, že ta cesta, po které jdu, je správná. Letos to tam začalo padat," řekla v rozhovoru s ČTK.

Loni na jaře změnila kondiční trénink. Zařadila do přípravy nové prvky včetně cvičení dynamické neuromuskulární stabilizace, aby mohla vylepšit rozsahy pohybu, stabilitu těla a zapracovat na lepší technice. "To zafungovalo. Jsem na dobré cestě, protože ještě ne úplně všechno funguje. Pracujeme na ještě lepší stabilizaci, přenastavovali jsme loni moje tělo, které mělo zažité špatné stereotypy. Učím se sice hodně rychle, ale chce to ještě trochu času. Věřím, že se to ukáže," uvedla třicetiletá lyžařka.

Cítí, že má stabilnější a lepší techniku jízdy. "Mám svůj styl, ten změnit nejde, ale vrátili jsme se hodně zpátky a budovali od začátku základní kameny a na těch stavěli. Techniku jsem neměnila, ale vyvíjí se a zlepšuje se," řekla bývalá mistryně světa. "Stabilizovala jsem se, začala jsem si věřit. Některé technické věci jsou automatizované, to jde ruku v ruce společně," vypočítala, proč v této sezoně jezdí stabilně v absolutní špičce.

Nicméně na první místo stále nedosáhla. "Zajela jsem tři bedny, sezona je úžasná, člověk nemůže chtít všechno okamžitě. Všechno má svůj čas a přijde to," věří Strachová a zůstává trpělivá. K tomu, aby vyhrála, potřebuje dvě perfektní jízdy, což se jí letos ještě nepovedlo.

"Na tom je potřeba zapracovat. A také jet první kolo tak, abych vedla a měla nějaký náskok, to se mi také ještě nezadařilo. Ale jestli to první místo přijde příští závod, na konci sezony, příští sezonu nebo vůbec, to já nevím. Ale je to fajn dobrodružství. Těším se na to, co mě čeká," pousmála se držitelka čtyř medailí ze světových šampionátů a bronzu z olympijských her ve Vancouveru.

Nikdy nebyla agresivní typ, ale i to změnila. I když to na trati občas tak nevypadá, riskuje víc než v minulosti. "Zlepšilo se to hodně, ve Flachau jsem v obou závodech hodně riskovala. Mám takový styl, že i když riskuju, tak to prostě vypadá klidně," uvedla.

Na její klidně vypadající jízdě se podepisuje i skutečnost, že její horní a střední část těla je klidnější a stabilnější. "Třeba Frida (Hansdotterová) tam mává rukama a pak to vypadá divoce a dynamicky, ale je to proto, že má rozházený vršek. Když se díváte na nohy, tak třeba vůbec nejede čistě," všimla si u své soupeřky.

Křišťálový globus jí v kariéře chybí a ráda by ho získala, ale neupíná se k tomu. "Ano, mám k němu asi nejblíž, ale není to hlavní cíl sezony. Bylo by troufalé na něj po loňské sezoně myslet, když jsem nebyla tak stabilní a nejezdila tak dobře," řekla Strachová.

"Ale všechno je možné, ještě máme čtyři slalomy. Zatím jsem do trojky, uvidíme, jak to bude na konci sezony. Tam se to sečte. Teď je důležité se koncentrovat na další závod a globus z toho buď vypadne, nebo nevypadne," prohlásila. "Není dobré se na něj upínat a počítat náskoky a ztráty. Je to prostě suma na konci sezony," uvedla.

Potvrdila, že chce závodit i další rok. "A to je maximum, kam dohlédnu," řekla. A také v příštím roce se bude soustředit jen na slalom. "I to je možná důvod, proč se mi daří. Mám víc času na odpočinek. Obřák občas trénujeme, protože pomáhá slalomu, ale bylo to dobré rozhodnutí koncetrovat se na jednu disciplínu, v které můžu být dobrá a nejlepší."

Sezonu si každopádně užívá. "Samozřejmě, že člověk si užívá druhá, třetí i pátá místa mnohem víc než dvanácté nebo patnácté. To je snadné si užívat. Těžší je být v pohodě a užívat si lyžování, když se člověku nedaří. Teď je to sranda," doplnila s úsměvem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je sobota 29. října 2016

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď