Litvínov otočil důležitý duel o první šestku s Brnem, vyhrál 5:3

foto Utkání 46. kola hokejové extraligy: HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno, 15. února v Litvínově. Zleva Tomáš Vondráček z Brna a Ondřej Jurčík z Litvínova.

Litvínov (Mostecko) - Hokejisté Litvínova porazili ve 46. extraligovém kole Brno 5:3. Kometa vedla 2:0 a 3:1, ale Severočeši ji nakonec poprvé v sezoně obrali o všechny body, především zásluhou třetího dějství, jež vyhráli 3:0. Přímý souboj o pátou příčku rozhodl trefou ze začátku 54. minuty útočník Martin Hanzl. Dva góly dal v dresu vítězů zkušený obránce Karel Pilař.

Do domácí sestavy se vrátil obránce Sörvik, v brněnském dresu nastoupil po více než měsíci zkušený forvard Martin Erat. Na úvodní branku diváci čekali pouze do třetí minuty: Kvapil pálil švihem v početní výhodě a jeho střela propadla houští těl a brankáři Janusovi pod betonem. Domácí ohrozili Vejmelku až v polovině první části, ale Pavlíkovy střely od modré čáry zastavil pozorný brněnský gólman.

Na druhé straně ujela dvojice Erat, Hruška, druhý jmenovaný však nezakončil přesně. V 13. minutě si Černý zpoza branky vybruslil až před Vejmelku, ten byl u své tyčky pozorný. Další šanci měl Hübl, hostující brankář vytěsnil puk lapačkou. Jen 13 vteřin před koncem první třetiny dokázal využít chybu v domácí rozehrávce Nečas a zvýšil na 2:0 pro hosty.

První šanci druhé třetiny si připsal Dočekal, nejprve z mezikruží vypálil forhendem, poté si sjel i pro dorážku a zkoušel to bekhendem, ale Janus se vyznamenal. Litvínovští se v 27. minutě dočkali z čista jasna snížení na 1:2. Pilař se nerozpakoval, napálil puk od modré čáry a ten k překvapení všech skončil v brance.

Na druhé straně zahrozili hosté, nejprve Hruška vyprášil Janusovi betony, poté domácí brankář vytěsnil koncem hole Vondráčkovu střelu švihem a do třetice se vyznamenal Janus při ranách Haščáka a Čermáka. Ve 35. minutě přidali Brněnští třetí gól: Doležal chyboval před vlastní brankou a Radim Zohorna toho dokázal bleskově využít. Litvínovským se ale podařilo opět snížit, když v závěru třetiny proměnil samostatný únik Martynek.

Litvínovu narostla do třetí části křídla, nejprve neuspěl po samostatné akci Pavelka, o minutu později ale našlápl ve středním pásmu Černý, oklamal dva protihráče a střelou švihem propálil Vejmelku. Na druhé straně se opět vyznamenal Janus, jenž dokázal betonem zastavit Haščákovu dorážku.

V 54. minutě vyvinula obrovský tlak druhá litvínovská formace a dokázala ho přetavit ve vedoucí branku. Bezmocného brankáře překonal Martin Hanzl. Hosté byli jako opaření, do konce zápasu si nevypracovali žádnou větší příležitost a tak dal razítko na výsledek nekompromisní ranou ze středního pásma do prázdné branky Pilař.

Darek Stránský (Litvínov): "Nepovedla se nám výsledkově první třetina. Spousty střel jsme zblokovali, hosté dali dvě branky ze čtyř střel mezi tyče. Ale určitě jsme nebyli lepší. Ve druhé třetině měli hosté ještě větší tlak, podržel nás brankář. Díky jeho dobrému výkonu jsme se drželi na dostřel. Pomohl nám gól před koncem druhé třetiny. Musím smeknout před týmem, jak nastoupil do třetí třetiny. Po vyrovnávacím gólu jsme se zvedli a věřím, že nás povedená poslední třetina nakopne do dalších utkání."

Kamil Pokorný (Brno): "Utkání se mi hodnotí těžce, protože první třetinu jsme odehráli dobře a vedli jsme 2:0. Ve druhé třetině jsme pokračovali v dobré hře a i když jsme dostali branku, tak jsme měli řadu šancí, bohužel jsme dali pouze jeden gól. Škoda branky do šatny na 3:2, dali jsme domácím naději, kterou dokázali využít. Po gólu na 3:3 jim narostla křídla a otočili zápas, který jsme měli dobře rozehraný."

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 27. K. Pilař (Sörvik), 39. Martynek, 49. J. Černý (R. Hanzl, Pavlík), 54. M. Hanzl (R. Hanzl), 60. K. Pilař (Gerhát, M. Hořava) - 3. M. Kvapil (M. Erat, O. Němec), 20. Nečas (H. Zohorna), 35. R. Zohorna (Vondráček, Dočekal). Rozhodčí: Hribik, Bulanov (Rus.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení 4:5. Využití 1:1. Diváci: 4135.

Litvínov: Janus - Gula, Pavlík, Sörvik, T. Pavelka, K. Pilař, Z. Sklenička - Martynek, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, Gerhát, Trávníček - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Bartejs, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Haščák, L. Čermák, J. Káňa II - H. Zohorna, Nečas, Brabenec - Vondráček, Dočekal, R. Zohorna. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK