Lhota nečekal ani postup z kvalifikace, šesté místo ho nadchlo

foto Mistrovství Evropy ve vodním slalomu: C1 muži - finále, 5. června v Tacenu, Slovinsko. Matyáš Lhota z ČR.

Tacen (Slovinsko) - Mladičký kanoista Matyáš Lhota poprvé startoval na seniorském šampionátu a na slalomářském mistrovství Evropy nevycházel z údivu. Když odjížděl do slovinského Tacenu, nepočítal ani s postupem z kvalifikace. Finálová účast a konečné šesté místo ho nadchly.

Jarní část sezony Lhotovi vyšla nad očekávání. I když ještě patří mezi juniory, ovládl nominační závody na Trnávce a nejlepšího výsledku z českých kanoistů dosáhl i na ME. "Kdyby mi to někdo řekl před závodem, asi bych se mu hodně zasmál," komentoval šestou příčku.

Už v cíli semifinálové jízdy bylo vidět, jakou má z postupu radost. "Užíval jsem si obrovsky každou jízdu. Vůbec na mě nebyl tlak, celý ten závod jsem si užil," vyprávěl.

Finálová jízda mu nevyšla úplně podle plánu. "Měl jsem šťouch v osmé bráně, o kterém jsem ani nevěděl. Ale ten šťouch by už nic neřešil, nejel jsem moc dobře, málem jsem se i převrátil," komentoval svůj výkon.

Jako zelenáč mezi dospělými kanoisty pokukoval po pětinásobném olympijském medailistovi Michalu Martikánovi ze Slovenska i dalších soupeřích. Více než dvouhodinovou pauzu mezi semifinále a finále si vychutnával, i když mu museli spravovat poškozené pádlo.

"Maximálně jsem si to užíval. Pocitově na startu určitě bylo nejlepší finále, stát tam s těmi deseti nejlepšími bylo super. Ale z jízdy mám nejlepší pocit ze semifinále," řekl juniorský mistr Evropy a vicemistr světa z loňského roku.

Plánoval, že si zajde na jídlo do McDonaldu, pro který má slabost. Jeho rekordem je jedenáct cheeseburgerů snědených na posezení. Chystá se také před juniorskými akcemi znovu potrénovat, protože kvůli nabitému závodnímu programu posledních týdnů příliš trénovat nemohl.

Přiznal ale, že není příliš tréninkový typ a spoléhá spíše na techniku než na sílu. "Už jsem cítil, že mi tu dole síla chyběla," poznamenal. Při závodech umí zachovávat chladnou hlavu. "Asi se dokážu vypořádat se stresem, nejsem na startu vyklepaný. Snažím se jet klidnou jízdu, většinou to stačí," popisoval.

Zatímco mezi dospělými neměl co ztratit, v poslední sezoně mezi juniory bude muset hájit dobyté pozice. "Bude určitě velký tlak, ale snažím se to tak nebrat. Je tam spousta soupeřů, co mě může porazit," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 1:00 17°C

Celá předpověď