Letošní Národní týden manželství uspořádá 120 akcí

foto Svatba. Ilustrační foto.

Praha - Posílit vztahy v manželství a propagovat programy zaměřené na rozvoj manželských vztahů si klade za cíl jedenáctý ročník Národního týdne manželství, který dnes začal a potrvá do 19. února. V pěti desítkách českých a moravský měst se uskuteční přes 120 akcí, jejich přehled je na webu. Za tři čtvrtletí loňského roku uzavřelo manželství v Česku 43.400 párů, meziročně o 1700 více. Rozvodů bylo 19.200, což je meziročně zhruba stejně.

Akce každoročně připomíná, že dobré manželství není samozřejmost a že o manželství je třeba pečovat. "Rodina má svůj řád. Otec a matka jsou jednotní, vzájemně se doplňují. Mimořádná je role ženy, přijímá a potvrzuje manžela i děti láskou, neverbální něhou, objetím, dotekem," uvedla své recepty na dobré manželství psycholožka Jiřina Prekopová.

Národní týden manželství dnes podpořil i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který pochází z pěti dětí a sám má také pět potomků. "Dobré manželství a dobrá rodina je klíčová pro dobře fungující společnost," řekl. Bude prosazovat, aby byly platby do sociálního systému odstupňovány podle počtu dětí, které páry mají.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrné manželství v Česku trvá zhruba 13 let. Rozpadá se téměř polovina svazků. Nejčastější příčinou je rozdíl povah, názorů a zájmů. Kvůli nim skončily zhruba tři čtvrtiny oficiálních soužití. Celkem 57 procent rozpadlých párů mělo nedospělé děti. Podle statistiků se také čím dál více dětí rodí mimo manželství. Zatímco v roce 1993 jich bylo kolem 12 procent, v roce 2015 se jejich počet blížil polovině.

Manželství uzavřelo za tři čtvrtletí loňského roku 43.400 párů, meziročně o 1700 více. Proti roku 2015 přibylo prvních sňatků i sňatků vyšších pořadí. Ve více než dvou třetinách případů uzavřeli sňatek dva dosud svobodní snoubenci.

Rozvodů bylo 19.200, což je zhruba stejně jako o rok dříve. Rozvodem bylo dotčeno 17.600 nezletilých dětí. Nejčetnější byly rozvody v devátém roce trvání manželství, což podle statistiků odráželo vysoký počet sňatků v roce 2007. Intenzita rozvodovosti byla nejvyšší ve čtvrtém až šestém roce manželství.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď