Letošní Grammy ovládla Adele a posmrtně David Bowie

foto Britská zpěvačka Adele získala s albem 25 a písní Hello pět cen Grammy a proměnila tak všechny své letošní nominace na tyto prestižní americké ceny.

Los Angeles - Britská zpěvačka Adele získala s albem 25 a písní Hello pět cen Grammy, a na nedělním ceremoniálu tak proměnila všechny své letošní nominace na tyto prestižní americké ceny. Její hlavní soupeřka v 59. ročníku těchto cen americká zpěvačka Beyoncé, nominovaná v devíti kategoriích, dostala dvě ceny. Pět cen Grammy dostal posmrtně britský hudebník David Bowie a jeho album Blackstar. Česká pěvkyně Magdalena Kožená nominaci v cenu neproměnila.

Adele, která při přebírání poslední Grammy se slzami dojetí pochválila svou kolegyni Beyoncé a její album Lemonade, dostala zlaté gramofonky za album roku, nahrávku roku, píseň roku, popový sólový výkon a popové vokální album. Její předchozí studiová deska s názvem 21 vynesla před pěti lety této osmadvacetileté zpěvačce šest cen Grammy.

Bowie, který loni v lednu krátce po svých 69. narozeninách podlehl rakovině, dostal za své album Blackstar pět zlatých gramofonků. Čtyři jsou určeny Bowiemu a jeden designérovi jeho alba Jonathanu Barnbrookovi za obal desky. Album porota ohodnotila mimo jiné jako nejlepší alternativní album, Bowieho ocenila za nejlepší rockový výkon a nejlepší rockovou píseň (Blackstar).

Na slavnostním večeru americká akademie vzpomněla i na další hudebníky, kteří loni zemřeli. Britskému zpěvákovi Georgi Michaelovi vzdala poctu jeho písní Adele, která stejně jako na loňských Grammy zpěv přerušila a po omluvě publiku začala zpívat znovu. Byla prý rozrušená, protože si Michaela moc vážila. Zpěváka Prince připomněl písní Bruno Mars.

Slavnostní ceremoniál zahájil britský moderátor a komik James Corden, který na úvod zarapoval. "Večer si užijte, teď máme Trumpa, co bude, nevíme... sešli jsme se tady bez ohledu na barvu hlasu, pleti...," připomněl Corden antiimigrační politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

První z hlavních cen oznámila zpěvačka Jennifer Lopezová v růžových sexy šatech. Ohlásila, že Talentem roku se stal americký rapper Chance the Rapper. Ten dostal i cenu za nejlepší rapový výkon s písní No Problem a nejlepší rapové album za desku Coloring Book, která je nabízena jen přes službu streamování.

Na ceremoniálu zahrálo mimo jiné francouzské duo Daft Punk, pětinásobný držitel ceny Grammy z roku 2014. Zazpívala i Beyoncé, která se ve zlatých přiléhavých šatech pochlubila svým těhotenstvím. Nedávno oznámila, že čeká dvojčata. Beyoncé dnes dostala Grammy za hudební video k písni Formation a za album současné urban music za desku Lemonade.

Cenu za nejlepší výkon popového dua/skupiny dostalo americké duo Twenty One Pilots. Cenu si převzali v gala jen do půl těla, ke košili a saku měli místo kalhot spodní prádlo (boxerky).

Grammy za nejlepší metalový výkon si odnesla skupina Megadeth za píseň Dystopia ze stejnojmenného alba. Nejlepším rockovým albem se stala deska Tell Me I'm Pretty od americké kapely Cage the Elephant. Na ceremoniálu zahrála i metalová legenda - americká skupina Metallica, s níž si zazpívala zpěvačka Lady Gaga.

Česká mezzosopranistka Magdalena Kožená byla nominována s deskou Monteverdi v kategorii klasické vokální sólové album. Porazili ji ale německá sopranistka Dorothea Röschmannová s albem Schumannovy a Bergovy písně a tenorista Ian Bostridge s deskou Shakespeareovy písně.

Na vítězném albu v kategorii nejlepšího jazzového vokálního alba, kterým se stala nahrávka Gregoryho Portera Take Me To The Alley, se podílel také klávesista Ondřej Pivec. Český skladatel a producent žije ve Spojených Státech od roku 2009. V letošním roce jej čeká další celoevropské turné právě s Porterem. Také chystá album se svou českou kapelou, jazzovým Organic Quartetem.

Českých umělců, kteří Grammy získali, je jen několik. Například v roce 1982 udělila akademie cenu za nejlepší operní nahrávku záznamu Janáčkovy opery Z mrtvého domu se sólisty Ivem Žídkem, Jiřím Zahradníčkem a Václavem Zítkem, kterou dirigoval Charles Mackerras. V roce 1986 dokonce dva gramofonky získal český rodák Jan Hammer, a to za nejlepší instrumentální skladbu a popový instrumentální výkon. V obou případech byla oceněna jeho hudba pro detektivní seriál Miami Vice.

Grammy za celoživotní dílo, jež byly oznámeny už v prosinci, dostali zpěváci Charley Pride a Jimmie Rodgers, americký jazzman Ahmad Jamal, hudebník Sly Stone, zpěvačky Shirley Caesarová a Nina Simone a skupina The Velvet Underground.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je neděle 17. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 -1°C

Celá předpověď