Letenský kolotoč se po rekonstrukci roztočí příští rok

foto Rekonstrukce Letenského kolotoče v Praze byla slavnostně zahájena 22. února, slavnostního předání novorenesančního pavilonu před druhou částí oprav se za doprovodu flašinetáře zúčastnilo několik desítek lidí. Kolotoč má začít veřejnosti sloužit od příštího roku.

Praha - Historický letenský kolotoč začne lidem znovu sloužit od příštího roku. Předcházet tomu bude rekonstrukce jeho stavby i autíček a koní na točně. Při dnešním předání kolotoče, který je majetkem Národního technického muzea (NTM), dodavateli opravy novorenesančního pavilonu to uvedl ředitel muzea Karel Ksandr.

"Mohu zcela jednoznačně zaručit, že kolotoč Národní technické muzeum roztočí v létě 2018," řekl ČTK Ksandr.

Nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě je majetkem technického muzea od roku 2004. Dnešního slavnostního předání k druhé části oprav se za doprovodu flašinetáře zúčastnilo několik desítek lidí. Při první části rekonstrukce v polovině 90. let minulého století byla opravena střecha kolotoče.

Náklady na nynější rekonstrukci nejsou známy, protože zatím nebyli v soutěži vybráni restaurátoři na opravu koní. Odhady se pohybují kolem osmi milionů korun. Rekonstrukce kolotoče bude hrazena z peněz ministerstva kultury a právě konané veřejné sbírky na opravu interiéru. Cena jednoho opraveného koně je podle organizátorů sbírky až 180.000 korun.

"Já jsem tento kolotoč na Letné ještě zažila v provozu a chybí mi tam, protože je krásný. Myslím, že je dobré, aby v místě určeném k relaxaci a odpočinku byl kolotoč, který potěší zrak a navodí pocity nostalgie a romantiky," podpořila mezi jinými sbírku herečka Simona Babčáková.

Kolotoč byl postaven v roce 1892 a poprvé se roztočil na Vinohradech. O dva roky později ho jeho majitel Josef Nebeský přemístil na Letnou. Naposledy se v pavilonu mohli zájemci svézt v roce 2004, kdy jej převzalo NTM a kvůli kritickému stavu kolotoč uzavřelo. Do současnosti se dochovala nejen dřevěná stavba, ale i koně, které na sobě mají pravou koňskou kůži. Muzeum sehnalo i orchestrion, původní totiž někdo ukradl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

8°C

Dnes je sobota 25. listopadu 2017

Očekáváme v 5:00 7°C

Celá předpověď