Lavrov se sešel s Tillersonem, o sankcích nejednali

foto Ilustrační foto - Rex Tillerson, ministr zahraničí USA.

Bonn - Nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson se dnes na okraj schůzky šéfů diplomacií zemí G20 v Německu poprvé od nástupu do funkce sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Tématem diskuze byly podle Lavrova situace v Sýrii, v Afghánistánu a na Ukrajině, naopak o sankcích uplatňovaných proti Rusku se nejednalo. Tillerson podle agentury Reuters řekl, že Spojené státy mají zájem na spolupráci s Ruskem, ale že Moskva musí dostát svým závazkům vůči Ukrajině.

"Zatímco hledáme společná témata, tak očekáváme, že Rusko splní své závazky vůči (mírovým) dohodám z Minsku a bude pracovat na omezení násilí na Ukrajině," řekl Tillerson.

"Setkání bylo pragmatické, pracovní," řekl Lavrov. "Je jasné, že jsme nemohli vyřešit všechny problémy, ale shodli jsme se, že tam, kde máme obdobné zájmy, musíme pokročit," citovala ruského ministra agentura DPA.

"Poukázali jsme na to, že existují společné zájmy, především pokud jde o boj proti terorismu," dodal s tím, že Tillerson mu sdělil, že je připraven podpořit syrské mírové rozhovory, které se konají v Astaně.

Lavrov zdůraznil, že Moskva je ochotná s Washingtonem ustavit odpovídající kontakty, jakmile nový americký prezident Donald Trump dobuduje svou administrativu.

Lavrov rovněž sdělil, že setkání Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je možné očekávat. Bližší podrobnosti ale nesdělil. Mezitím agentura Interfax s odvoláním na Putinova poradce Jurije Ušakova uvedla, že žádná dohoda o setkání obou prezidentů zatím není.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pondělí 22. ledna 2018

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď