Kritizovaná Su Ťij nepojede na Valné shromáždění OSN

foto Ilustrační foto - Barmská ministryně zahraničí Do Aun Schan Su Ťij.

Neipyijto - Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij se příští týden nezúčastní Valného shromáždění OSN, kde se očekává mimo jiné diskuse o zásazích její převážně buddhistické země proti menšině muslimských Rohingů. Podle agentury Reuters o její neúčasti informoval mluvčí s upřesněním, že má na práci "naléhavější záležitosti". Násilnosti v Barmě, během nichž do sousedního Bangladéše uprchlo téměř 400.000 Rohingů, již odsoudil mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva. Podle OSN je nutné výrazně posílit humanitární operace k jejich pomoci, uvedla dnes agentura Reuters.

Barmská vůdkyně se měla příští týden zúčastnit jednání v newyorském sídle OSN. "Nikdy se nebojí čelit kritice nebo problémům. Zřejmě tady má naléhavější záležitosti, které musí řešit," řekl Reuters k neúčasti někdejší disidentky a nositelky Nobelovy ceny za mír její mluvčí.

Již loni v září, kdy v OSN poprvé přednesla projev v roli politické vůdkyně své země, hájila mnohými zpochybňovaný přístup Barmy k Rohingům.

Jejich současný exodus začal po útoku rohingských povstalců na pozice vládních bezpečnostních složek v Arakanském státě na severu Barmy, který se odehrál 25. srpna. Následné tažení armády proti Rohingům označuje barmská vláda za boj s "teroristy", zatímco mezinárodní společenství jej odsuzuje. Při násilnostech v Arakanském státě podle zvláštní vyslankyně OSN zřejmě zahynulo již přes 1000 lidí, převážně z řad Rohingů.

K ochraně civilistů vyzvaly barmské vedení Spojené státy a další západní země. Na Su Ťij se kvůli mírovému řešení krize obrátil i tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Podle představitele OSN citovaného Reuters je potřeba výrazně posílit humanitární operace v Bangladéši, kde se uprchlým Rohingům nedostává jídla ani přístřeší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď