Koruna vylepšila nejsilnější úroveň od intervencí, burza ztrácela

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Česká měna ve středu opět vylepšila nejsilnější úroveň od konce intervencí České národní banky, když se dopoledne obchodovala i za 26,13 Kč/EUR. Nakonec proti úterku zpevnila o dva haléře na 26,14 Kč/EUR a vůči dolaru téměř o dvacetník na 23,17 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza stejně jako v předchozích dvou dnech oslabila.

Na nové nejsilnější hodnoty od intervencí, které centrální banka ukončila 6. dubna, se koruna v posledním týdnu dostává takřka denně. Koruna zpevňuje doslova po haléřích, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. "Svými prohlášeními jí tam pomáhají centrální bankéři, kteří opakují, že jsou připraveni tento rok zvýšit sazby," doplnil.

Dnešní Hospodářské noviny zveřejnily rozhovor s viceguvernérem ČNB Vladimírem Tomšíkem, který v tuto chvíli nevidí jako pravděpodobné zvýšení sazeb v létě, ale nevylučuje ho ke konci roku. "Vše záleží na koruně. Pokud moc neposílí, ČNB sazby zvýší - a v reakci na to koruna zase posílí. Pokud koruna posílí hodně, ČNB nic dělat nebude. To má jednoduchý závěr: koruna bude v obou scénářích silnější," podotkl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Pozitivně naladěné finanční trhy ještě před výsledkem zasedání americké centrální banky Fed zaskočila slabá data z americké ekonomiky. Koruně ale dění ve světě neškodí, spíše naopak, komentoval odpolední obchodování analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "Nižší výnosy na západních trzích (středoevropskému) regionu přinášejí mírné zisky a česká měna je opět o chlup blíž 26,00 za euro," dodal.

Index pražské burzy PX klesl o 0,11 procenta na 1000,15 bodu. Nedařilo se akciím Erste Bank, v červených číslech skončily i cenné papíry Komerční banky, likérky Stock či sázkové kanceláře Fortuna. Ztrátu nevyvážil růst akcií holdingu Unipetrol, firmy ČEZ nebo Moneta Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila vůči euru i dolaru.

"Pražská burza nedokázala udržet denní zisky a nakonec měřeno indexem PX oslabila o 0,11 procenta na psychologickou metu 1000 bodů. Všechny seance v tomto týdnu tak byly ztrátové," uvedl Josef Dudek z Fio banky. "Největším propadlíkem je likérka Stock Spirits se ztrátou dvě procenta, největší dopad na index PX však měl propad akcií rakouské Erste o jedno procento," dodal analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Akcie Erste Bank odepsaly 0,90 procenta na téměř 848 korun, cenné papíry Komerční banky ubraly 0,11 procenta na 924 korun. Naopak Moneta Money Bank si polepšila o 0,25 procenta a uzavřela těsně pod 79 Kč. Dařilo se Unipetrolu, jehož akcie po jednoprocentním růstu ukončily obchodování na 280 korunách. Cenné papíry ČEZ zdražily o 0,36 procenta na 451,60 koruny, o více než procento posílily akcie Philip Morris na 14.200 korun.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,16 26,14
Kč/USD 23,34 23,17

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď