Koruna v závěru týdne zpevnila k euru i dolaru, pražská burza posílila

foto Makléř, akcie, Burza cenných papírů Praha - BCPP. Ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes posílila vůči oběma hlavním rezervním měnám. Kolem 17:00 se koruna obchodovala v kurzu 26,50 Kč/EUR a 23,67 Kč/USD. Oproti čtvrtečnímu závěru si koruna polepšila k euru o šest haléřů, k americkému dolaru zpevnila o 20 haléřů.. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,83 procenta na 1020,13 bodu. Nahoru burze pomohly akcie ČEZ, Pegas Nonwovens a Erste.

Kurz koruny k euru se během dnešního odpoledne opakovaně pohyboval pod hranicí 26,50. Krátkodobě se dostal i pod 26,49 Kč/EUR.

Podle ekonoma Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance koruně pomáhal české měně sentiment. "Příští týden by mírné posilování koruny mělo pokračovat," domnívá se Pikora.

V souvislosti s kurzem koruny upozornil Pikora na vyjádření člena bankovní rady Marka Mory pro dnešní Hospodářské noviny. "Mora prohlásil zhruba to, že pokud koruna výrazněji neposílí, bude ČNB pomalu a postupně zvyšovat své úrokové sazby," upozornil Pikora. Mora v rozhovoru také varoval před zbrklým přijetím eura.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,56 26,50
Kč/USD 23,87 23,67

Zdroj: Patria Online

Pražská burza posílila, růst táhly ČEZ, Pegas Nonwovens a Erste

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,83 procenta na 1020,13 bodu. Nahoru burze pomohly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, textilní společnosti Pegas Nonwovens a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy

Největšího objemu obchodů dosáhly dnes na pražské burze cenné papíry Komerční banky, které ale oslabily o 1,65 procenta na 950 korun. Ztrácela i čtvrtá nejobchodovanější emise, akcie Moneta Money Bank, a to o 0,25 procenta na 80,75 koruny.

Oslabení Komerční banky i Monety ale převážily zisky ostatních tří z pětice nejobchodovanějších emisí. Akcie ČEZ zdražily o 1,24 procenta na 447,40 koruny, akcie Pegas Nonwovens o 2,77 procenta na 958 korun a akcie Erste o 2,97 procenta na 907,20 koruny.

Posílení zaznamenala většina hlavních emisí pražské burzy. Nejvýrazněji rostly akcie sázkové společnosti Fortuna, které si polepšily o 3,55 procenta na 108 korun.

Česká měna dnes zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna oproti předchozímu závěru posílila vůči euru o šest haléřů na 26,50 Kč/EUR a k dolaru o 20 haléřů na 23,67 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Akcie na pražské burze v týdnu nepatrně oslabily o 0,2 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu nepatrně oslabily. Index PX od minulého pátku ubral 0,2 procenta na 1020 bodů. Největší pokles zaznamenaly akcie mediální společnosti CME. Nejlépe se vedlo cenným papírům Pegas Nonwovens, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie posílily o více než procento.

"Uplynulý týden byl ve znamení spekulací zaměřených na amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho možné napojení na ruské tajné služby a vliv na prezidentské volby. Nervozita z možného procesu odvolání prezidenta byla na trzích znát nejsilnějším jednodenním výprodejem na indexu S&P500 od září loňského roku. Vybírání zisků na zámořských trzích se nevyhnulo ani domácímu trhu, který se však vyznačoval větší odolností," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla CME, která přišla o 8,1 procenta na 96,8 Kč. U společnosti se neobjevila žádná korporátní informace, šlo spíše o korekci předchozího prudkého růstu.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Pegas Nonwovens, která přidala 6,2 procenta na 958 Kč. Pegas zveřejnil nárůst podílů významných akcionářů. Zvyšování podílů vždy vzbuzuje důvěru mezi investory, a proto nová historická maxima nejsou až takovým překvapením.

V příštím týdnu se investoři zaměří na pondělní setkání ministrů financí zemí platících eurem, kde může být uzavřena druhá revize pomoci Řecku. Investoři se soustředí také na pravidelné setkání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde by mělo být potvrzeno prodloužení termínu snížené produkce ropy členských zemí a některých dalších do března 2018. "Celkově jsme na příští týden stále opatrní kvůli možnému vybírání zisků vzhledem k vysokým úrovním akciových indexů," uzavřel analytik

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je neděle 22. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď