Synagogy a židovské hřbitovy si prohlédly tisíce návštěvníků

foto U příležitosti Dne židovských památek byla 13. srpna otevřena synagoga v Čáslavi na Kutnohorsku. Synagoga v Masarykově ulici byla postavena v letech 1899 - 1900 podle plánů vídeňského architekta Wilhelma Stiassnyho v maurském slohu. Bohoslužebným účelům sloužila do druhé světové války, po ní byla využita jako sklad, roku 1970 byla rekonstruována pro potřeby Městského muzea. Roku 1994 byla vrácena pražské židovské obci.

Praha - Synagogy a židovské hřbitovy na různých místech Česka si dnes přišly prohlédnout tisíce lidí. Konal se Den židovských památek. Pořadatelé zpřístupnili přes padesát objektů po celé republice. Lidé mohli navštívit i místa, která nebývají běžně otevřená.

Za války nacisté v Česku vypálili a boje zničily na 70 synagog. Dalších 105 jich pak zbořil komunistický režim. Se záchranou se začalo po listopadu 1989. Podařilo se tak dochovat 200 synagog a 370 hřbitovů. Vedle známých památek pořadatelé chtěli dnes představit i méně známá místa.

"V regionech je židovských památek velké množství. Jsou to objekty, které byly po druhé světové válce zdevastovány a postupně se dávají dohromady," řekl ČTK koordinátor dnešní akce Pavel Veselý. Akci pořádala pražská židovská obec spolu s brněnskou a teplickou obcí, Federací židovských obcí a se správou hřbitovů Matana.

U příležitosti Dne židovských památek byla 13. srpna otevřena synagoga v Čáslavi na Kutnohorsku. Synagoga v Masarykově ulici byla postavena v letech 1899 - 1900 podle plánů vídeňského architekta Wilhelma Stiassnyho v maurském slohu. Bohoslužebným účelům sloužila do druhé světové války, po ní byla využita jako sklad, roku 1970 byla rekonstruována pro potřeby Městského muzea. Roku 1994 byla vrácena pražské židovské obci. Prohlédnout si dnes bylo možné nejen synagogy v Boskovicích či Mikulově, ale také v Lošticích, Písku, Rychnově nad Kněžnou či v Polné. Přístupný byl i židovský hřbitov v Kolíně, který je po pražském starém židovském hřbitově v Česku druhý nejvýznamnější. Mezi nejstarší a nejzachovalejší patří hřbitov v Heřmanově Městci. V Praze mohli návštěvníci za snížené vstupné vidět Jeruzalémskou synagogu a její expozice.

"V Jeruzalémské synagoze je návštěvnost výrazně vyšší, než je o nedělích obvyklé. Nedělní počet návštěvníků se překročil už v 11:45," podotkl Veselý. Podle něj byl velký zájem i o památky v regionech.

Jeruzalémskou synagogu, které se také říká Jubilejní, si o nedělích prohlédne kolem 260 lidí. Dnes před 15:00, tedy víc než dvě hodiny před zavřením, přišlo přes 700 zájemců a zájemkyň. Od pokladny se táhla fronta na venkovní schodiště.

Jeruzalémská synagoga vyrostla v letech 1905 až 1906 jako náhrada za zbořené synagogy po asanaci židovského města. Byla postavena v maurském stylu v období secese, zdi jsou bohatě malované. Otevřena je denně kromě sobot a židovských svátků. Každý poslední čtvrtek v měsíci se tu konají prohlídky s průvodcem. Speciální komentované prohlídky pražského židovského města pořádá každou neděli od 14:00 s pražskou židovskou obcí také Židovské muzeum v Praze, a to za zvýhodněné vstupné. Akce je součástí programu proti antisemitismu.

Kvůli holokaustu a poválečné emigraci zanikla většina židovských obcí na českém území. Nyní jich v Česku existuje deset, a to v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Teplicích, Liberci, Děčíně, Ústí nad Labem, Karlových Varech a Plzni. Vedle nich některé židovské památky vlastní a spravují ale i města či soukromí majitelé. Pražská židovská obec se stará o 30 synagog a 175 hřbitovů ve středních, jižních a východních Čechách.

Podle pořadatelů lidé v Česku o bohatství židovské kultury a její roli v českých dějinách stále mnoho nevědí. "Na tomto poli je ještě spousta osvětové práce. Nejsou to jen památky, jde i o historii komunit a jednotlivců, kterou je potřeba připomínat. Opakování událostí zabráníme tím, že o nich budeme mluvit a ukážeme jejich pozadí," dodal Veselý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 23. července 2018

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď