Komise k policejní reorganizaci potřebuje další čas na výslechy

foto Členové sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci celostátních policejních útvarů se 11. července sešli v Poslanecké sněmovně v Praze na úvodní schůzi. Na snímku je Martin Lank (Úsvit), který byl zvolen místopředsedou komise.

Praha - Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie, jejíž mandát vyprší na konci října, potřebuje vyslechnout ještě řadu aktérů, některé by chtěla předvolat znovu. Podle místopředsedy komise Martina Lanka (Úsvit) proto komise požádá Sněmovnu o prodloužení svého mandátu do konce ledna. Novinářům dnes Lank řekl, že například výslech bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka je zatím ve dvou třetinách.

"Sešla se velká řada materiálů, jsou to stovky stránek. Ukazuje se, že řadu lidí bude třeba pozvat ještě jednou," uvedl Lank. Dodal, že vedle Komárka by před komisí mohl znovu vypovídat i bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který od policie kvůli nesouhlasu s reorganizací odešel. Ve čtvrtek na osmé schůzi komise poslanci vyslechnou bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka.

Návrh komise posoudí poslanci dnes, je pravděpodobné, že budou souhlasit. "Máme důvěru ve vyšetřovací komisi, pokud dospěla k názoru, že ten čas potřebuje, aby byl její závěr ... tak je třeba jí ten čas poskytnout," řekl například předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Pro prodloužení práce komise do konce ledna budou hlasovat i lidovci. "Je třeba některé lidi předvolat znovu, vidím některé rozpory," uvedl člen komise za KDU-ČSL Jan Bartošek.

Delší mandát komisi podpoří i komunisté. "Lhůta byla velmi krátká, je třeba jim vyhovět," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Stejně se k návrhu postaví ODS, která podle šéfa strany Petra Fialy dostala od předsedy komise Pavla Blažka (ODS) přesvědčivé vysvětlení, proč je třeba mandát prodloužit.

Naposled se komise sešla v polovině září, kdy přijala usnesení týkající se jednoho z největších kritiků reformy Komárka. Jeho tvrzení, která se objevují v médiích, podle ní nejsou průkazná. Před poslanci vypovídali ředitel GIBS Michal Murín a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.

Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy, před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálních úniků ze spisů". Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli. Komise má Komárkova tvrzení za neprůkazná.

Komise měla podle původního plánu dát plénu výsledky do konce října. Ve čtvrtek má v plánu vyslechnout Bílka, čekala, až bude zproštěn mlčenlivosti. Na zbavení mlčenlivosti čeká komise i u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Sněmovní vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Vedle předsedy Blažka v ní je Lank, Bartošek, Zdeněk Ondráček (KSČM), Richard Dolejš (ČSSD), Bohuslav Chalupa (ANO), Daniel Korte (TOP 09).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

26°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď