Kometa střídá na trůnu Liberec zcela zaslouženě

foto Finále play off hokejové extraligy - 4. zápas: HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec, 19. dubna v Brně. Brněnští hráči se radují z gólu.

Brno - Hokejisté Brna ukončili 51 let dlouhé čekání na mistrovský titul. Na trůnu střídají Liberec, který vládl od úvodu minulé sezony až do začátku letošního finále. Kometa měla během sezony slabé chvilky a nebylo jich málo, přesto slaví zaslouženě a oprávněně. Pouhými dvěma porážkami při sprintu za vytouženým primátem ukázala v nabité konkurenci svou skutečnou sílu. A po letech strádání a nenaplněných snů potěšila své vášnivé, věrné, ale zároveň i náročné fanoušky.

Brno předvedlo v play off impozantní vystoupení. Liberec před rokem vyprovodil shodnými výsledky série 4:0 na zápasy nejprve nejníže nasazený tým ve čtvrtfinále Chomutov, osmý celek základní části, následně Mladou Boleslav, která byla v dlouhodobé fázi šestá. Teprve pak narazil na "sobě rovného" v podobě pražské Sparty, jež mu jediná stačila v dostizích za Prezidentským pohárem a ve finále Bílým Tygrům kladla odpor dvěma výhrami. Nový šampion měl naproti tomu absolvovat podle předpokladů mnohem trnitější cestu.

Vše bylo ale jinak. Přestože překážky představovaly tři celky z nejlepšího kvarteta po základní části: Sparta, Hradec Králové a úspěšný obhájce Prezidentského poháru Liberec. Ve výčtu schází pouze Třinec. A právě tyto čtyři kluby měly podle předsezonních prognóz představovat hlavní konkurenty pro hvězdami nabitý brněnský výběr, jenž si dokázal do jednolitého týmu ukočírovat ze střídačky klubový majitel Libor Zábranský.

Ve čtvrtfinále proti Spartě jako kdyby si Kometa hrála nejen se soupeřem, ale zejména sama se sebou. Hned třemi obraty, z nichž ve dvou případech bylo manko dvougólové, se ujistila o tom, čeho je schopna. A k tomu všemu jasným triumfem 4:0 v sérii proti finalistovi Ligy mistrů obrovsky posílila své sebevědomí. S Hradcem Králové se jí hodilo, protože právě tam zažehnala největší hrozbu, když za stavu 2:2 uspěla na ledě Mountfieldu a doma dovršila postup. Proti Liberci už pak zazářila na vlně euforie a obrovského odhodlání zase naplno.

Bývalý obránce Zábranský se přitom jako šéf mohl spolehnout na zkušeného útočníka Martina Erata, který vévodil přehledu zvučných posil. Právě mimořádná ústřední postava, za níž i přes pokročilý věk hovoří skvělé výkony ledě, byla u většiny šampionů z posledních let společným jmenovatelem. Erat šel ve stopách plzeňského Martina Straky (2013), zlínského Petra Čajánka (2014) či Martina Ručinského v Litvínově (2015).

Brno se však mohlo spolehnout na všechny další hlavní postavy. Přes pochybnosti na startu play off byl skvělý Marek Čiliak mezi tyčemi, třemi góly ve finále přispěl Marek Kvapil. Brno zdobily v klíčových fázích sezony disciplína, obětavost, ale i šikovnost a obrovská vyrovnanost celého týmu, což nejlépe potvrzuje fakt, že nejvýše umístěným hráčem v kanadském bodování play off je obránce Jakub Krejčík na čtvrtém místě.

Až odezní zklamání z finálové porážky, docení naplno další vynikající ročník v Liberci. V cestě vzhůru úspěšně pokračuje bronzový Hradec Králové. Oživením byl Chomutov, který dal pod vedením kouče Vladimíra Růžičky vzpomenout na úspěšné období pražské Slavie, jež se právě s Růžičkou na střídačce mnohokrát vzepřela prognózám.

Pouze čtvrtfinálová účast byla velkým zklamáním pro Spartu a Třinec. Po povedené základní části nevyšel vstup do vyřazovacích bojů o titul ani Litvínovu, který obral Hradec Králové o jediný zápas. Porážkou v šesti utkáních s Libercem naopak zakončila velmi důstojně sezonu Plzeň, jež se v jejím průběhu ocitla dokonce až na dně extraligové tabulky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď