Kanada porazila po obratu Rusko 4:2 a útočí na třetí zlato v řadě

foto Radost hokejistů Kanady z postupu do finále MS.

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Kanady porazili v semifinále mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem po dokonalém obratu Rusko 4:2 a budou útočit na třetí zlato v řadě. Svěřence trenéra Jona Coopera čeká v neděli od 20:45 vítěz večerního duelu mezi Švédskem a Finskem. Sborná, která vedla nad Kanaďany po dvou třetinách 2:0, bude bojovat od 16:15 o obhajobu bronzu.

Rusové získali náskok díky trefám Jevgenije Kuzněcova a Nikity Guseva z druhého dějství, ale Kanada výsledek otočila po gólech Marka Scheifeleho, Nathana MacKinnona, Ryana O'Reillyho a Seana Couturiera.

"Věřili jsme si, pořád jsme měli dvacet minut na to, abychom se dali dohromady. Podporovali jsme se a věřili jeden druhému," řekl O'Reilly. "Splnili jsme náš cíl v zápase. Měli jsme šance a nakonec jsme je využili. Měli jsme i trochu štěstí, mně samotnému pomohlo při gólu," komentoval šťastný odraz puku od Sergeje Plotnikova před branku.

Úvod utkání nabídl minimum šancí. Už ve druhé minutě byl sice před odkrytou brankou Tkačov, ale Panarinova přihrávka mu přeskočila hokejku. Pokusy Kanady končily u Vasilevského a Simmonds podobně jako Tkačov v šanci také nedosáhl na Girouxův pas. Při vyloučení Scheifeleho kryl Pickard pokusy Šipačova a Kučerova.

V úvodu druhého dějství se Kanaďané ubránili při trestu Konecného, při kterém si Pickard poradil se zakončením Dadonova z mezikruží. Úřadující šampioni se ubránili i při vyloučení za špatné střídání. Kanada se po faulu Bělova ve své první přesilovce v polovině utkání také neprosadila.

Ve 33. minutě se radovali z gólu po parádní kombinaci Rusové. Puk si vyměnili Bělov, Kučerov a Panarin, ten z levého kruhu uvolnil u levé tyče Kuzněcova, který si ještě zpracoval puk a trefil volný prostor Picardovy branky.

Za 154 vteřin získala sborná dvoubrankový náskok. Při Simmondsově trestu další pěknou kombinaci Znarokova výběru zakončil po asistencích Panarina a Šipačova Gusev. Zvýšit mohl Namestnikov, ale Pickarda nepřekonal.

Kanada po 17 vteřinách třetí třetiny potrestala Zubovo vyloučení za faul na unikajícího Simmondse z konce druhé části. MacKinnon uvolnil mezi kruhy Scheifeleho, který nasměroval puk za Vasilevského a ukončil jeho neprůstřelnost v play off.

Další tři přesilovky za sebou ale Kanaďané neproměnili a skóre se nezměnilo ani po brejcích Tkačova a Panarina. V 56. minutě ale vyrovnal MacKinnon, který na levém kruhu uspěl v souboji s Tkačovem a překonal Vasilevského.

Za 111 vteřin prokázal přímočarost v zakončení i O'Reilly, který po nešťastných obranných zákrocích Provorova a Plotnikova zakončil do odkryté branky. Výsledek dovršil 67 sekund před koncem při power play do prázdné klece Couturier.

Panarin po zápase litoval, že sborná měla v průběhu zápasu i smůlu. "Bojovali jsme dál každé střídání, ale někdy se stane, že tým, který vede, je nervózní. Kanada dala na začátku třetí třetiny důležitý gól a pak jsme se obávali o výsledek," prohlásil Panarin.

"Byli jsme na koni, ale spadli jsme z něj dolů. Hráli jsme na začátku dobře. Měli jsme i další šance, ale neproměnili jsme je a nedopadlo to dobře. Zítra musíme bojovat dál," dodal Panarin.

Kanada - Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)

Branky a nahrávky: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (Konecny), 57. O'Reilly (Matheson), 59. Couturier (O'Reilly, Parayko) - 33. Kuzněcov (Panarin, Kučerov), 35. Gusev (Šipačov, Panarin). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Stricker (Švýc.) - Lhotský (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 5:6, navíc Bělov (Rus.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 16.469.

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Matheson, Morrissey, Ch. Lee - MacKinnon, Scheifele, Skinner - Simmonds, Giroux, R. O'Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Marner, Point, Konecny - B. Schenn. Trenér: Jon Cooper.

Rusko: Vasilevskij - Gavrikov, Kiselevič, Bělov, Antipin, Zub, Orlov, Provorov - Ničuškin, Andronov, Tělegin - Dadonov, Šipačov, Gusev - Kučerov, Kuzněcov, Panarin - Plotnikov, Barabanov, Tkačov - Namestnikov. Trenér: Oleg Znarok.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK