K návrhu zvýšit poplatky za komunální odpad je vláda neutrální

Ilustrační foto - Den otevřených dveří uspořádalo 28. března brněnské logistické centrum odpadů. V třídírně v městské části Líšeň se ročně vytřídí kolem 14.000 tun odpadu. Místním obyvatelům ale často vadí hluk a samotná přítomnost odpadového centra, proto firma Sita CZ, které areál patří, v rámci osvěty pozvala na prohlídku širokou veřejnost.

vydáno: 02.06.2011, 14:59 | aktualizace: 02.06.2011 15:10

Praha - Neutrálně se dnes postavila vláda k návrhu poslanců vládní TOP 09 na zvýšení poplatku za komunální odpad až o sto procent. Po jednání vlády to uvedli premiér Petr Nečas a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (oba ODS). Poslanci TOP 09 navrhují zvýšit od příštího roku tento poplatek s odůvodněním, že částka už devět let nerostla. Obce by podle nich mohly stanovit až tisícikorunovou platbu za rok. Zvýšení poplatku za odpad rozhodně odmítá ČSSD.

Reklama

Z vlády se nyní předloha vrací zpět do sněmovny, která o ní rozhodne. Opozice už avizovala, že pro ni ruku nezvedne.

Podle Pospíšila vláda "souhlasí s filosofií" návrhu, že je potřeba poplatky zvýšit, ale má celou řadu námitek vůči tomu, jak je novela napsána. "Bude na poslancích, aby nedostatky odstranili na půdě Poslanecké sněmovny," dodal ministr.

Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně, by měla zůstat stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně. Autoři předlohy tvrdí, že obce na likvidaci odpadů dlouhodobě doplácejí.

Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky ale bude zvyšování poplatku demotivující pro občany, kteří odpad třídí. Poplatek má také charakter "plošné daně" nezohledňující výši příjmů plátce a jeho zvýšení by bylo další zátěží zejména pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, na které se toho už tak nakládá příliš, dodal.

Úhradu by museli podle novely nově platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen. Při rozšíření počtu poplatníků by se tak mohly v některých obcích poplatky i snížit.

Vláda měla ale připomínky například k odlišnému postupu v případě, kdy poplatek neuhradí nezletilí lidé. Zatímco podle poslanců by za ně ručili zákonní zástupci, podle vlády by jim měl obecní úřad poplatek přímo vyměřit. Vláda chce také zpřesnit navrhované osvobození od poplatku. Zákon by měl vymezit, jak by měl plátce prokázat, že byt neužívá.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , , ,

Diskuse k článku

02.06.2011 21:52
Nasraný spoluobčan: Do ulic jsme měli vyjít už dávno. Každý blábol,...
02.06.2011 17:30
xo: plaťte jen za ODVÁŽENÝ odpad !Pokud si odp. odvezete...
02.06.2011 16:43
Nikita 666: Co ma co spolecneho ministr spravedlnosti s poplatky...
02.06.2011 15:16
júlinek šíšal: je to jasné ...vláda se obává, aby se jím nestala...
02.06.2011 14:47
Elen: má své opodstatnění. Brzy bude i s nimi naloženo...


Dnes je 26.5.2012, svátek má Filip
Reklama
Reklama
David Rath
David Rath

Sněmovna by měla jednat o stíhání Davida Ratha 5. června Fotogalerie

Břeclavská kauza
Břeclavská kauza

Matka chlapce z Břeclavi se Romům omlouvá za křivé obvinění

Velikost textu: a a A