K cestě na Rio Bravo potřebují migranti náramek a heslo

foto Horacio, jehož rodina opustila Salvador v roce 2016, po deportaci zpátky do vlasti.

San Salvador - Horaciova rodina opustila Salvador v roce 2016 poté, co jí začaly vyhrožovat smrtí "maras", tedy místní gangy.

Horaciův otec, který vedl rodinný podnik v hlavním městě San Salvador, musel čelit hrozbám od gangu, který požadoval peníze a Horacia nutili, aby se stal členem této zločinecké skupiny.

Horacio tvrdí, že salvadorská policie a státní zastupitelství jsou zkorumpované. Také se bál, že by byl zavražděn, kdyby o celé věci informoval policii. Jeho rodina se proto rozhodla gang nenahlásit a uprchla.

Vydali se na cestu, která je do USA zavedla po nejnebezpečnější trase, tedy přes řeku Rio Bravo. Během cesty je před pašeráky drog, "narcos", chránily náramky a heslo.

Devatenáctiletý Horacio, který byl deportován a je nyní sám zpět v Salvadoru, vzpomíná, že to bylo ve čtvrtek, kdy nastoupil do autobusu do Guatemaly s rodiči a dvěma mladšími sourozenci, aby se setkali s "kojotem", pašerákem lidí, kterého kontaktovali přes známé.

Horacio a jeho rodina se v Guatemale připojili k proudu neregulérních migrantů, kteří prochází Střední Amerikou po trasách často ovládanými zločineckými gangy a drogovými kartely.

O dva dny později skrytí v dodávce překročili hranice mezi Guatemalou a Mexikem. Dostali se do města Chiapas v jihozápadním Mexiku a pak pokračovali v kamiónech, kde bylo málo vzduchu, schovávali se v bezpečných domech a bojovali s hladem a žízní.

"V každém domě, kam jsme dorazili, byli lidé z různých zemí ... spali jsme na podlaze na špinavých, opotřebovaných rohožkách plných hmyzu" říká.

Přesunovali se v noci přes policejní kontroly, které byly podplacené, aby nechaly volný průchod.

Horacio vypráví jak byli stovky kilometrů "namačkaní v dodávce". "Nemohli jsme se zastavit. Močit jsme mohli do lahve a když jsme potřebovali na velkou, museli jsme to držet."

Horacio si vybavuje, že během cesty přední sklo jejich dodávky rozbil kámen a jak na něj kdosi vytáhl revolver.

Zbití a okradení, Horacio, jeho rodina a tři další migranti byli naloženi do dodávky, která mířila na neznámé místo.

Náhodná mechanická závada a policejní hlídka, která se "zázračně" objevila, je osvobodily z rukou únosců.

Horaciova matka řekla policii, že se jejich rodina nemůže vrátit a požádala je o "ohromnou laskavost", aby je nechali jít dál.

Jeden z policistů "nám řekl, že nám dají šanci a nepředají nás imigračním úřadům, ale nechají nás na autobusové zastávce, abychom se mohli dostat tam, kam potřebujeme," říká Horacio. Zdůraznil, že nemuseli úředníky podplácet.

Na autobusovou zastávku dorazil další průvodce, který je odvedl do bezpečného domu, kde strávili několik dní.

Řidič, který je měl vzít do Monterrey, zmizel i s penězi.

"Tehdy už jsem nevěřil nikomu ... nejedli jsme, byli jsme dehydrovaní, nevyspalí, děti plakaly. Bylo to příšerné. Báli jsme se, že nás unesou nebo že přijdou ´federálové´a deportují nás," řekl Horacio.

"Kojoti" poslali dalšího průvodce, aby se mohli znovu vydat na cestu. Někdy jeli nákladním vozem, jindy šli několik hodin pěšky, až se dostali do města Monterrey. Museli projít nebezpečnou zónou, kde se střetávají drogové gangy Los Zetas a Cartel del Golfo.

"Dají vám náramek a heslo, abyste se dostali přes nejrizikovější oblast. Podle nich vás členové kartelu, pod jehož ochranou se pohybujete, poznají," řekl. "Pokud tento náramek nemáte nebo nebudete znát heslo, stejní pašeráci drog vás unesou a zmizíte beze stopy."

V pondělí večer ve městě Reynosa, ve státě Tamaulipas u hranic s USA viděl Horacio otce a mladšího bratra naposledy. Měli překročit Rio Grande jako první.

O dva dny později dostali Horacio, jeho matka a nejmladší sestra "zelenou" od šéfa místního gangu. Vyhnuli se průzkumnému dronu nastoupili na raft, který je měl převést přes zelené vody řeky.

"Když jsme přepluli a přijel zástupce šerifa, myslel jsem si, že tady všechno končí. Ale naší rodinu teprve čekala obtížnější fáze," řekl.

Horacio byl v USA oddělen od rodiny a byl uvězněn. Zbytek rodiny byl propuštěn na kauci a během jednoho roku se dozví, jestli dostali azyl.

Protože byl již plnoletý, Horacio neměl tuto výhodu a přistoupil na deportaci do Salvadoru - měsíc a půl poté, co poprvé utekl před "maras".

"Mohl jsem zůstat měsíce za mřížemi, aniž bych tím něco získal. Tak jsem se vrátil, i když jsem si byl vědom rizik, která mě tu čekají. Je těžké být sám, bez rodiny," řekl Horacio.

Nyní doufá, že jeho rodina dostane azyl a soudce ho udělí i jemu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 19:00 27°C

Celá předpověď