Jurečka: Divočáci na Zlínsku by měli být zlikvidováni do zimy

foto Ilustrační foto - Ministr zemědělství Marian Jurečka informoval novináře 28. července v Praze, že po jednání s odborníky požádal hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, aby vyhlásil v kraji kvůli africkému moru prasat mimořádný stav.

Praha - Ministerstvo zemědělství by chtělo zlikvidovat všechna divoká prasata v ohnisku nákazy africkým morem na Zlínsku do příchodu zimy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V zimě začínají prasata migrovat, což by mohlo znamenat rozšíření nemoci. Ta sice není pro člověka nebezpečná, v případě rozšíření do chovů prasat by to ale znamenalo jejich vybíjení.

Úřad chce do dvou týdnů představit strategii, jak se potenciálně nakažených divočáků zbavit. "Je třeba říct, že prasata mají tendenci s příchodem zimy migrovat. Předtím, než k tomu dojde, chceme tuto populaci odlovit," uvedl Jurečka.

V oblasti zůstane 115 hektarů zemědělských plodin, které se podle nařízení Státní veterinární správy (SVS) nesmí do konce roku posekat. Podle Jurečky je klíčové, aby porosty kukuřice zůstaly na polích co nejdéle a prasata v nich mohla být schovaná, a neměla tak potřebu region opustit. V těchto plodinách je odlov stále zakázán.

Veterináři od pondělka povolili odstřel divočáků v ohnisku nákazy, kde to bylo dříve zakázané. Myslivci v takzvané červené zóně zatím kvůli deštivému počasí žádného divočáka neulovili, řekl dnes ČTK Petr Majer z tiskového oddělení SVS. "Nemám zprávy o tom, že už by se nějaké prase podařilo odstřelit," potvrdil předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík. Členové Mysliveckého spolku Lukov-Vlčková, jehož honitba do červené zóny částečně spadá, s odlovem začnou pravděpodobně ve čtvrtek nebo v pátek, řekl předseda spolku a starosta Lukova Jiří Jangot (NK).

Za každé ulovené divoké prase v červené zóně budou myslivcům náležet 4000 korun. Odstřel divokých prasat budou zajišťovat pouze vybraní a proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V každé honitbě mohou v průběhu 24 hodin lovit pouze tři lidé, myslivečtí hospodáři musejí lov koordinovat s kolegy ze sousedních honiteb. Mezi jednotlivými lovy je třeba dodržovat minimálně jednodenní přestávku, aby se populace divočáků zklidnila.

V ohnisku nákazy budou moci myslivci střílet pouze dospělé kusy. Všichni ulovení divočáci budou vyšetřeni na africký mor prasat, poté skončí v kafilerii.

Myslivci v červené zóně mají k dispozici i osm odchytových klecí. V nejbližší době se do nich pokusí začít odchytávat divoká prasata, a snižovat tak i tímto způsobem populaci černé zvěře.

Do lesů, polí a na polní cesty v ohnisku nákazy, které lemují pachové a elektrické ohradníky, má veřejnost stále zakázaný vstup. První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud veterináři nemoc prokázali téměř u stovky uhynulých divokých prasat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 19. června 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď