Juncker: Evropa potřebuje silnou německou vládu víc než kdy jindy

foto Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Brusel - Evropa v nynější složité světové situaci potřebuje více než kdy jindy silnou německou vládu schopnou aktivně utvářet budoucnost kontinentu, řekl dnes německé kancléřce Angele Merkelové šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Předseda unijní exekutivy ráno telefonicky blahopřál Merkelové k historickému čtvrtému vítězství v řadě v nedělních německých parlamentních volbách. O telefonátu a také o písemném blahopřání informoval novináře mluvčí komise Margaritis Schinas.

V dopise německé kancléřce Juncker podle Schinase vyjádřil své přesvědčení, že nadcházející jednání o nové německé koaliční vládě ke vzniku silného kabinetu v Berlíně přispějí.

Volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové, která ale utrpěla ztráty, stejně jako její dosavadní koaliční partner, sociální demokracie (SPD) na druhé příčce. Nejvýznamnější političku současné Evropy tak doma čekají nejspíš komplikovaná vyjednávání o koalici s liberální FDP a Zelenými. V novém Spolkovém sněmu bude přitom třetí nejsilnější stranou protiunijní, protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD).

"Je třeba rozlišovat mezi těmi, kdo zpochybňují naše konkrétní politiky, od těch, kteří se snaží Evropskou unii zničit," poznamenal k tomu dnes Schinas. Je proto podle něj třeba hledat skutečné odpovědi na problémy, které lidi v EU znepokojují. "Je také třeba postavit se populistickým prohlášením a vysvětlovat Evropu lépe," poznamenal.

Propad SPD je zklamáním pro jejího lídra a někdejšího předsedu europarlamentu Martina Schulze, Junckerova dlouholetého přítele a na evropské úrovni jednoho z nejbližších spoluhráčů. "Předseda (Evropské komise) se Schulzem mluvil telefonicky. K přátelům je velmi loajální," podotkl dnes Junckerův mluvčí Schinas.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď