Jizerskou padesátku vyhrál Eliassen, Řezáč doběhl dvanáctý

foto Jizerská padesátka, závod Ski Classics v dálkovém lyžování, se jela 10. ledna v Bedřichově na Jablonecku. Kvůli nedostatku sněhu se jel závod na zkráceném čtyřkilometrovém okruhu, elitní skupina závodníků na 15 kol. Na snímku je vítězný Petter Eliassen z Norska.

Bedřichov (Jablonecko) - Nor Petter Eliassen suverénně vyhrál lyžařskou Jizerskou padesátku. Nejlepším českým běžcem byl na dvanáctém místě Stanislav Řezáč, který po patnácti okruzích dlouhých zhruba 3,5 km ztratil na vítěze pět minut a čtyřicet sekund.

S Eliassenem obsadili další místa na stupních vítězů rovněž Norové, druhý byl se ztrátou 3:14 minuty Johan Kjölstad, třetí skončil těsně za ním ve spurtu Anders Aukland. Mezi ženami byla nejrychlejší Švédka Britta Johanssonová-Norgrenová, druhá skončila její krajanka Lina Korsgrenová z týmu Lukáše Bauera.

Jizerská padesátka, závod Ski Classics v dálkovém lyžování, se jela 10. ledna v Bedřichově na Jablonecku. Kvůli nedostatku sněhu se jel závod na zkráceném čtyřkilometrovém okruhu, elitní skupina závodníků na 15 kol. Na snímku je vítězná Britta Johanssenová z Norska.

Eliassen vyhrál Jizerskou padesátku poprvé v kariéře a vylepšil své loňské druhé místo. "Jsem rád, že jsem tady dokázal vyhrát, ale jsem překvapený ze svého náskoku, jelikož trať byla strašně náročná," řekl celkový vítěz minulého ročníku Ski Classics, který dosáhl pátého vítězství z posledních šesti dílů seriálu dálkových běhů. Loni ovládl poslední čtyři závody sezony včetně slavného Vasova běhu, letos byl na La Sgambedě v Livignu desátý.

Jizerská padesátka, závod Ski Classics v dálkovém lyžování, se jela 10. ledna v Bedřichově na Jablonecku. Kvůli nedostatku sněhu se jel závod na zkráceném čtyřkilometrovém okruhu, elitní skupina závodníků na 15 kol. Na snímku jsou Morten Eide Pedersen (vpravo) a Petter Eliassen (vlevo) z Norska.

Ze začátku závodu byl hodně aktivní norský obhájce prvenství Morte Eide Pedersen, který se odhodlal k úniku už po jedenácti kilometrech, a chytit se ho dokázal pouze Eliassen. Pedersen po hodině na 28. kilometru z vedoucí dvojice odpadl a pozdější vítěz si vytvořil dostatečný náskok, který do cíle ještě stále navyšoval.

"V první kilometrech jsem se necítil příliš dobře, ale druhá polovina závodu mi vyšla a sekundu po sekundě jsem navyšoval náskok. Měl jsem skvěle připravené lyže a ostatním se možná nechtělo tolik jet a čekali na finiš," řekl Eliassen.

Z Eliassenovy výhry byl nadšený pětinásobný olympijský vítěz Thomas Alsgaard, za jehož Team LeasePlan Go jezdí. "Všichni musíme být rádi, že se závod vůbec jel, a jsem nadšený z výsledku. Byl to netradiční závod, ale i takové potřebujeme. Bylo zajímavé sledovat, kdo se s takovými podmínkami nejlépe vypořádá. Důležité bylo nemyslet na to, kolikáté kolo člověk jede," komentoval Alsgaard letošní podobu závodu, kterou ovlivnil nedostatek sněhu.

Pedersen se později neudržel ani ve skupině pronásledovatelů a nakonec dojel osmý. Do závěrečného finiše o zbývající stupně vítězů se dostala trojice běžců, nepopulární čtvrté místo zbylo na Švéda Daniela Richardsona.

Jizerská padesátka, závod Ski Classics v dálkovém lyžování, se jela 10. ledna v Bedřichově na Jablonecku. Kvůli nedostatku sněhu se jel závod na zkráceném čtyřkilometrovém okruhu, elitní skupina závodníků na 15 kol. V popředí na snímku je domácí závodník Stanislav Řezáč (24).

Řezáč byl zpočátku závodu vidět v přední skupině, ale ze špice odpadl po osmém kilometru. "Řekl bych, že to asi byla nejtěžší Jizerská padesátka. Ty okruhy neubývaly. Dvanáctý místo je dobrý. V Livignu jsem byl dvacátý, tak třeba v březnu budu do tří," uvedl trojnásobný vítěz Jizerské padesátky Řezáč. "Formu jsem špatnou neměl, ale asi jsem trochu přepískl přípravu, ve čtvrtém kole jsem dostal křeče do rukou a věděl jsem, že do tří to nebude, že energie trochu chybí, abych mohl jet s těmi nejlepšími," řekl Řezáč v televizním rozhovoru.

Další Čech Jiří Ročárek byl dvacátý, Petr Novák dojel do cíle o čtyři místa za ním a těsně unikl vyřazení ze závodu. Do cíle dojelo jen 26 účastníků, neboť běžci dostižení vedoucím lyžařem byli při nezvyklém formátu závodu na okruzích diskvalifikováni. "Poprvé v životě jsem finišoval kolo před cílem," řekl Novák, který vbíhal do posledního kola ve chvíli, kdy Eliassen těsně za ním mířil do cíle.

Jizerská padesátka, závod Ski Classics v dálkovém lyžování v Bedřichově (kvůli nedostatku sněhu na 15x3,4 km klasicky):

Muži: 1. Eliassen (Nor./LeasePlan Go) 2:12:35,7, 2. Kjölstad (Nor./United Bakeries) -3:14,0, 3. A. Aukland (Nor./Santander) -3:15,2, 4. Richardsson (Švéd./Exspirit) -3:15,3, 5. Hölgaard (Nor./LeasePlan Go) -3:25,9, 6. Gjerdalen (Nor./Santander) -3:26,6, 7. Höst (Nor./LeasePlan Go) -3:59,7, 8. Pedersen (Nor./Exspirit) -4:26,4, 9. Nygaard (Nor./Santander) -5:08,1, 10. Pettersen (Nor./United Bakeries) -5:09,1, ...12. Řezáč (ČR/Silvini Madshus Team) -5:39,7, 20. Ročárek (ČR/Atlas Craft Team) -8:16,8, 24. Novák (ČR/Pioneer Investments) -9:49,1.

Pořadí Ski Classics: 1. Kjölstad 360 b., 2. Eliassen 325, 3. Dahl (Nor./United Bakeries) 297, ...15. Řezáč 154, 21. Ročárek 111, 24. Novák 100.

Ženy: 1. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski Team) 2:38:27,0, 2. Korsgrenová (Švéd./Pioneer Investments) -1:01,8, 3. Lindborgová (Švéd./Skistart.com) -2:14,9, 4. Smutná (Rak./Santander) -2:42,7, 5. Bonerová (Švýc./Exspirit) -2:54,2, 6. Lindstedtová (Švéd./Skiproam) -4:50,1.

Pořadí Ski Classics: 1. Johanssonová-Norgrenová 420, 2. Smutná 370, 3. Korsgrenová 340, ...10. Boudíková (ČR) 125, 15. Moravcová 97, 19. Bícová (všechny ČR) 83.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je úterý 25. října 2016

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď