Jizerská padesátka má novou knihu i píseň a dál únorový termín

foto Zleva lyžař Lukáš Bauer, autor knihy Jizerská 50 Milan Tesař a jeho bratr Marek pokřtili knihu 12. září na tiskové konferenci k 51. ročníku závodu Jizerská padesátka. Akce se konala v pražské Galerii Mánes na výstavě umělců k lyžařskému závodu Jizerská padesátka s názvem Skol!!! a podtitulem Jizerská 50 jako umělecká inspirace.

Praha - Za pět měsíců načne Jizerská padesátka druhé půlstoletí své existence. Jednapadesátý ročník závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů klasicky se uskuteční 18. února a už nyní je na něj přihlášeno skoro 1500 závodníků.

Uplynulých padesát ročníků shrnuje kniha Jizerská 50 s podtitulem Závod plný příběhů. Navíc kapela Tata Bojs složila na verzi písně Pěšáci o závodu song Pěšáci bílé stopy a ve videoklipu je ústředním motivem postava Ladislava Míky, který jako jediný odjel všechny ročníky závodu a v klipu si také sám zahrál.

Organizátoři očekávají, že hlavní závodu ČEZ Jizerské padesátky znovu naplní kapacitu 4800 běžců. Klíčový termín pro přihlášky je 30. září. "To končí nejvýhodnější startovné, takže doporučuji neodkládat to déle," řekl na tiskové konferenci David Douša z agentury Raul!, která závod marketingově zajišťuje.

Závod se uskuteční během zimní olympiády v Pchjongčchangu. "Víme o kolizi, ale poměrně dlouho a intenzivně jsme bojovali o změnu z ledna na únor, takže to hned druhý rok měnit na jiný termín není možné," připomněl Douša, že letos se jelo poprvé v únoru a navíc je běh součástí termínového kalendáře seriálu Ski Classics.

Přes kolizi s olympijskými hrami by měli v Jizerských horách do stopy vyrazit elitní závodníci, jelikož ti na olympiádě většinou nestartují. "A nabízí se možnost promítat hry na velkoplošné obrazovce v rámci vysílání České televize," doplnil Douša.

Na startu v Bedřichově se objeví Lukáš Bauer, který po uplynulé zimě skončil v reprezentaci a na olympiádu se nechystá. "Jizerská je pro náš tým nejdůležitější závod," řekl Bauer, šéf svého laufařského uskupení Team Pioneer Investments, do jehož řad získal letošní vítězku padesátky Kateřinu Smutnou. "Její prioritou bude vyhrát sérii Ski Classics, znovu padesátku a Vasův běh," prohlásil Bauer.

Vedle knihy a písně vznikla rovněž unikátní výstava. V pražském Mánesu jsou tento týden k vidění díla dvanácti umělců, kteří ztvárnili běžecké téma. Od ledna i během samotného závodu budou obrazy vystaveny v liberecké galerii.

Součástí programu Jizerské padesátky je tradičně i třicítka volnou technikou a klasická pětadvacítka. Program v Bedřichově poběží od 16. do 18. února.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď