Jihokorejský prezident nechce jaderné zbraně ve své zemi

foto Jihokrejský prezident Mun Če-in.

Soul/Pchjongjang - Jihokorejský prezident Mun Če-in odmítl možnost rozmístění jaderných zbraní na území Jižní Koreje, navzdory nukleárním hrozbám ze strany Pchjongjangu. V rozhovoru s televizí CNN Mun řekl, že takový krok "by mohl vést k jaderným závodům ve zbrojení v severovýchodní Asii".

"Nesouhlasím s tím, že kvůli severokorejské jaderné hrozbě by Jižní Korea měla vyvíjet vlastní atomové zbraně nebo přesunout na své území taktické jaderné zbraně," prohlásil Mun Če-in v dnešním rozhovoru se CNN. Řekl nicméně, že Soul "vzhledem k hrozbě ze strany KLDR potřebuje rozvíjet vlastní vojenské kapacity".

Počátkem tohoto měsíce jihokorejský ministr obrany Song Jong-mu uvedl, že by stálo za to přehodnotit otázku opětovného rozmístění amerických jaderných zbraní na Korejském poloostrově s cílem odstrašit KLDR. S tím ale prezident Mun nesouhlasí.

"Reagovat na severokorejské hrozby tím, že budeme mít vlastní jaderné zbraně, nepřispěje k zachování míru na Korejském poloostrově a mohlo by to vést k jaderným zbrojním závodům v severovýchodní Asii," konstatoval Mun.

Pchjongjang 3. září uskutečnil svůj šestý a doposud nejsilnější jaderný test. Ten následoval po sérii raketových zkoušek. Rada bezpečnosti OSN reagovala tím, že tento týden znovu zpřísnila sankce vůči KLDR.

Jižní Korea v odpovědi na nové severokorejské zbrojní testy dokončila na svém území rozmísťování amerického protiraketového systému THAAD, který prezident Mun dříve kritizoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď