Jihočeská koalice si rozdělila rezorty, šéfkou nemocnic Roitová

foto Ilustrační foto - V Jihočeském kraji by měla vládnout koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy. Zástupci stran 18. dubna podepsali prohlášení o budoucí spolupráci. Koalici musejí na svém zasedání 27. dubna schválit zastupitelé. ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy mají 28 mandátů z 55. Na snímku jsou (zleva) Jan Bartošek (KDU-ČSL), Ivana Stráská (ČSSD), Jiří Švec (Pro Jižní Čechy) a Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

České Budějovice - Vznikající jihočeská koalice se dnes domluvila na rozdělení resortů. Kraj povede hejtman za ČSSD, zástupci každé ze čtyř koaličních stran budou zastávat pozice náměstků. V Jihočeském kraji se domluvily na spolupráci ČSSD, KDU-ČSL, Pro Jižní Čechy a Jihočeši 2012. Nahradí koalici ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, která se minulý týden rozpadla kvůli neshodám ohledně krajského zdravotnictví.

ČTK dnes o chystaném rozdělení resortů řekl předseda hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch.

Sociální demokraté budou dohlížet na zdravotnictví a krajské finance. Uskupení Pro Jižní Čechy připadnou oblasti dopravy a rozvoje a investic. KDU-ČSL bude mít v gesci školství a sociální věci a Jihočeši 2012 segment venkova, kultury a životního prostředí. "O konkrétních jménech jsme se nebavili. To teprve jednotlivé strany navrhnou," řekl Hroch.

Dodal, že pokračovat bude stejný model vedení kraje jako doposud. Kromě hejtmana a čtyř náměstků budou ještě dva uvolnění radní. Další čtyři členové rady se nebudou této funkci věnovat na plný úvazek.

Koaliční partneři se už v týdnu domluvili na poměru zastoupení ve vedení kraje. Čtyři radní budou mít sociální demokraté, tři Pro Jižní Čechy a po dvou KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měla stát Ivana Stráská (ČSSD). Momentálně zastává funkci náměstkyně hejtmana za sociální demokracii Jiřího Zimoly, který však na nejbližším zasedání zastupitelstva zamýšlí na funkci rezignovat a nebude o ni znovu usilovat.

V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Nová koaliční smlouva by mohla být podepsána do nejbližšího zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 27. dubna. Partneři se shodli, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici.

Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice, kterou po podzimních volbách vytvořila ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun.

Po rozpadu koalice se snažilo novou vládnoucí alianci vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách kromě výše zmíněných subjektů i komunisté.

 

Šéfkou Jihočeských nemocnic by měla být podle KDU-ČSL Roithová

Předsedkyní představenstva firmy Jihočeské nemocnice chtějí lidovci udělat místopředsedkyni své strany a krajskou zastupitelku Zuzanu Roithovou (na archivním snímku z 23. května 2015). Na twitteru to oznámil 21. dubna šéf jihočeské KDU-ČSL, krajský zastupitel a také místopředseda strany Jan Bartošek.Předsedkyní představenstva firmy Jihočeské nemocnice chtějí lidovci udělat místopředsedkyni své strany, někdejší ministryni zdravotnictví a krajskou zastupitelku Zuzanu Roithovou. Na twitteru to dnes oznámil šéf jihočeské KDU-ČSL, zastupitel a také místopředseda strany Jan Bartošek. Lidovci připravují s ČSSD, uskupením Pro Jižní Čechy a Jihočechy 2012 novou krajskou koalici. Původní koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012 se rozpadla právě kvůli sporům kolem nemocnic.

"Jsme připraveni udělat v Jihočeských nemocnicích pořádek. Proto jsme připraveni vyslat na pozici předsedkyně představenstva nemocnic Zuzanu Roithovou," sdělil Bartošek. Nynější předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici.

Vysoké odměny pro Bláhu byly jedním z důvodů roztržky tehdejších koaličních partnerů ANO a ČSSD, po které se původní vedení kraje rozpadlo. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun a nechává stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům v Lipně nad Vltavou. Noví koaliční partneři se již shodli, že hodlají systém odměňování ve vedení nemocnic řízených krajem změnit.

Financování členů představenstva krajských nemocnic i Zimolův rekreační objekt na Lipně kritizovali také opoziční zastupitelé. Získali dostatečnou podporu pro svolání mimořádného zastupitelstva, které pak Zimola svolal na 27. dubna. Na zasedání rezignuje na funkci hejtmana a znovu už o ni nebude usilovat.

Novou hejtmankou se pravděpodobně stane dosavadní náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD). Sociální demokraté budou dohlížet na zdravotnictví a krajské finance. Uskupení Pro Jižní Čechy připadnou doprava a rozvoj a investice. KDU-ČSL bude mít v gesci školství a sociální věci a Jihočeši 2012 oblast venkova, kultury a životního prostředí.

Roithová (KDU-ČSL) je připravena vést Jihočeské nemocnice

Krajská zastupitelka a někdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) je připravena vést firmu Jihočeské nemocnice. ČTK napsala, že koalice akceptovala její požadavky, mezi které patřilo snížení odměn managementu, revize dostupnosti zdravotních služeb a audit na výběrová řízení na dodavatele.

O tom, že lidovci prosazují na post předsedkyně představenstva právě Roithovou, dnes na twitteru informoval místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovci připravují s ČSSD, uskupením Pro Jižní Čechy a Jihočechy 2012 novou krajskou koalici. Původní koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012 se rozpadla právě kvůli sporům kolem nemocnic.

"Nabídku na převzetí řízení holdingu nemocnic jsem nyní připravena přijmout, neboť byly dnes akceptovány moje tři požadavky do koaliční smlouvy," napsala ČTK Roithová, která je zároveň místopředsedkyní strany. Doplnila, že žádala zásadní snížení odměn managementu, systémovou revizi dostupnosti kvalitních zdravotních služeb pro jihočeské obyvatele a audit na výběrová řízení, která se týkala dodavatelů.

Čtyřiašedesátiletá Roithová je původně lékařka v oboru radiodiagnostiky. V letech 1990 až 1998 vedla Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. V roce 1998 byla ministryní zdravotnictví ve vládě Josefa Tošovského. Ten samý rok byla zvolena senátorkou. Ve dvou volebních obdobích od roku 2004 působila také jako poslankyně Evropského parlamentu, před pěti lety neúspěšně kandidovala na českou prezidentku.

Nynější předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Vysoké odměny pro Bláhu byly jedním z důvodů roztržky tehdejších koaličních partnerů ANO a ČSSD, po které se původní vedení kraje rozpadlo.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je neděle 25. února 2018

Očekáváme v 5:00 -9°C

Celá předpověď