Jaroslav Uhlíř: Jsem samostatná jednotka

foto Hudební skladatel, textař a klavírista Jaroslav Uhlíř při online rozhovoru se čtenáři Českých novin.

"Já a Zdeněk Svěrák nečiníme rozdíl mezi dospělými a dětmi. Možná, že je to tím, že už jsme sami dětinové," uvedl v rozhovoru se čtenáři serveru ČeskéNoviny.cz skladatel, textař a klavírista Jaroslav Uhlíř. Kromě Hodiny zpěvu má v diáři naplánovaná vystoupení na několika festivalech a chystá například koncert Triky a pověry. V současné době účinkuje s vlastní skupinou MOUR.

Ríša z Ústí n.L.: Jaký máte názor na soutěž SUPERSTAR, X FACTOR a ČESKOSLOVENSKO MÁ TALENT? Mně osobně se zdá, že už je toho příliš! Z pěkných soutěží ... hlavně komerce, komerce a zase komerce!
Odpověď: Já jsem stará škola a zastávám názor, že je lepší založit kapelu a makat a makat ... a dá-li bůh, tak se to okotí. Ale např. vím, že Jirka Shelinger by do žádné takové soutěže nešel.

tau: Jak se vám vlastně hraje s rockovýma bandama?
Odpověď: Festivalů se účastním jako "výplňka" mezi jednotlivými kapelami. Takže vlastně s nimi ani nehraju, jen mezi jejich vystoupeními.

tau: Dobrý den, můžeme se i letos těšit na Vaše vystoupení na nějakém rockovém festivalu - podobně jako Barvy léta 2007 nebo o rok později na Rock for people? Nebo na nějaké akci se Třema sestrama? Byla to paráda......
Odpověď: Pár festivalů v diáři mám, ale nyní je z hlavy nevím. Určitě to najdete na internetu.

Kája: Když sledujete nějaký film, sledujete ho z profesionálního hlediska a říkáte si... tady bych to zahrál takhle, tady složil jinak...?
Odpověď: Máte pravdu, takovouto deformací často trpím!

Dara: Sledoval jste předávání letošních Oscarů? Co říkáte na vítěze?
Odpověď: Bylo to na mě moc pozdě, takže vítěze ještě ani nevím.

Lukáš: Pane Uhlíři, jak jste se dostal na festilav RFP. Nevypadá to zrovna jako Vaše parketa?
Odpověď: Na RPF jsem byl pozván. Taky jsem se divil. Naštěstí to dopadlo dobře, lidi byli výborní.

Iva z Prahy: Skládáte raději pro děti nebo pro dospěláky? Děkuji za odpověď!
Odpověď: Já a Zdeněk Svěrák nečiníme rozdíl mezi dospělými a dětmi. Možná, že je to tím, že už jsme sami dětinové.

Standa: Pane Uhlíři, obdivuju Váš talent a mám ráda všechny filmy a pohádky, na kterých jste se podílel. U mých 2 synů vedla pohádka "Lotrando a Zubejda", kterou uměli úplně nazpaměť! Jakou máte nejraději Vy?
Odpověď: Nejraději mám "Ať žijí duchové", protože to byl první film, na kterém jsem pracoval. A jak víte, poprvé nejen ve filmu, ale i v životě, je to nejlepší. :-))

Marta K.: Dobrý den, s panem Šípem už jste definitivně "skončil"? Nevyloudíme z Vás ještě nějaké triky a pověry?
Odpověď: Triky a pověry mají být podle rádia Blaník koncem května na akci, kterou toto rádio pořádá. Přesné datum naleznete na stránkách rádia Blaník. Doufám, že zase nespadne střecha haly jako před časem v Havířově a že Triky a pověry opravdu vystoupí.

Hanka z Prostějova: Dobrý den, pane Uhlíři, moc se mi líbí, jakou jste složil hudbu do nové audioknihy pro děti "Pan Buřtík a pan Špejlička". :-)) Je to sice dílo pro děti, ale rádi si ho poslechnou i dospělí!!! Jak dlouho Vám trvá, než vymyslíte a složíte takovou pěknou skladbu cíleně k nějakému dílu? Stává se Vám také, že máte třeba období, kdy se Vám nedaří a nic Vás nenapadá?
Odpověď: Nejlepší inspirací je TERMÍN! To se nedá svítit!

Stane: Váš nejoblíbenější tvůrce filmové hudby?
Odpověď: Zdeněk Liška, který napsal hudbu k asi 80 % filmů, byl to velký profesionál. A všichni máme co dohánět. ¨

Maruska: Dobrý den, děkuji za spoutu krásných písniček, které známe celá rodina zpaměti a doufám, že se můžeme těšit ještě na další!
Odpověď: Vzhledem ke svému věku já doufám taky! A děkuji! :-))

Aleš: Dobrý den, jak jste se seznámil se Z.Svěrákem? A proč jste nikdy nehrál v divale Jary Cimrmana?
Odpověď: Tak v divadle Járy Cimrmana jsem hrál půl roku, ale když do hry "Záskok" musel za mě opravdu přijít záskok, tak mě vyhodili. A se Zdeňkem Svěrákem jsem se seznámil tehdy v Československém rozhlase. Svěrák mě přebral Čepelkovi.

Milan: Dobry den, poslouchate rad sve pisnicky?
Odpověď: Já je tak moc neposlouchám, protože je na dětských i dospěláckých představeních zpívám. A velké štěstí je, že je lidi zpívají se mnou.

Miluska z Benesova: Jakou hudbu mate nejradsi?
Odpověď: Nechci, aby to znělo snobsky, ale miluju tzv. vážnou hudbu. Beethowen je Bůh! Ale jmenovat další oblíbené skladatele by zabralo strašně moc místa! Každý má něco!

Miluna: Dobrý den, chci se zeptat, zda chystáte nějaký nový zajímavý projekt? díky moc
Odpověď: Průběžně se furt něco děje!

Petr z Prahy: Jak se prosím pracuje se zdeňkem Svěrákem? měli jste spolu někdy nějaký konflikt například?
Odpověď: Celých 44 let, co se se Zdeňkem znám, došlo jen párkrát k neshodám, ale "ty za to stály!" Např. spolupráce na písni "Chválím tě země má" byla tak komplikovaná, protože jsem se domáhal dlouhých slabik na dlouhé noty, což se jevilo jako neprůchodné. Tehdy Svěrák prohlásil, že jsme se málem rozešli. Takové situace byly max. 2 - 3, ale jinak je s ním vynikající spolupráce.

Pavel T.: Jaké čtete rád knížky? Jaká je vaše oblíbená?
Odpověď: Egypťan Sinuhet. To je taková moje bible. Jinak čtu "letem světem"! Včera jsem si koupil např. od M. Bulgakova "O prospěšnosti alkoholismu". Ale prokládám třeba povídkami od Arnošta Lustiga.

Jarka, Brno: Dobrý den, kde nejraději odpočíváte?
Odpověď: V posteli!

Majka : Dobrý den, v kolika letech jste začal hrát na klavír? Museli vás doma nutit cvicit? :)
Odpověď: Od tří let jsem hrál na foukací harmoniku, asi ve 12 letech mi maminka jedné holky, která se mi libila, vyčinila, že bych měl hrát na něco pořádného, třeba na piano. Tak jsem začal a hrozně mě to baví do dneška. Holčičku ani maminku už si nepamatuji! :-))

emigrant: Bylo by pro vas tezke napsat hymnu pro ceske emigranty? Pro ty co nevyhrozovali, ani se nedekovali, i pro ty co vseho nechali, a bezeli.
Odpověď: Úděl muziky je, že už od pravěku vyhoví každému. Tak proč ne?

Alois: Pane Uhlíř, vážím si Vašeho umění a děkuji Vám za příjemné prožitky. Jen Vás prosím, abyste se módně nevyjadřoval tak jak to mnozí snobští umělci dělají, jak byli za minulého režimu postihováni, je to směšné a odpuzující. Od Vás jsem zatím takové ubohosti neslyšel, takže Vás stále obdivuji.
Odpověď: Nebabrám se v minulosti, ale miluji např. Karla Hašlera, který byl vlastenec, až na to doplatil v koncentráku. Miluji Voskovce, Wericha a Ježka, kteří byli doleva a museli emigrovat a miluji Šlitra a Suchýho, kteří reprezentují krásná 60. léta.

Marek ze z Plzně: Vážený pane Uhlíř. Co říkáte na Ochranu osobních údajů ?
Odpověď: Co na to říct? Měly by se chránit!

Uhlíř Boris: Zdravím,chci se zeptat,jestli náhodou nemáte nebo neměl jste nějaké příbuzné na Olomoucku??
Odpověď: Já jsem kluk ze Žižkova! Z Moravy nic!

TOMAS: NEZDA SE VAM,ZE TECH PORADU O UMELCICH JE V TELEVIZI AZ MOC.ALE DAVAT PORADY O SOUCASNYCH UMELCICH,DELAT JIM BEZPLATNE REKLAMU,JE DO NEBE VOLAJICI.MUZETE MI SDELIT VAS NAZOR NA TUTO PROBLEMATIKU.DEKUJI ZA ODPOVED.
Odpověď: U každého přístroje je knoflík na vypnutí, který také dost často používám.

sádlo: Uhlíři, proč by jsi si nesednul ke stolu s Vencou Havlem? V čem tě zklamal tolik?
Odpověď: Z čeho tak usuzujete?

Petra: Zdravim vas, jakou pohadku, k niz jste slozil hudbu, mate nejradeji?
Odpověď: Už jsem zodpověděl ... Ať žijí duchové, protože byla první.

Jiřina: Proč už nehrajete s Třema sestrama?
Odpověď: Se Třema sestrama jsem nehrál, pouze jsem byl jejich hostem. A teď jsem samostatná jednotka, tím pádem jsem hostem všech.

Honza J.: Dobrý den, pane Uhlíři, jakou byste chtěl udělat hudbu do budoucna.A skusil byjte i nějakou pro celovečerní film
Odpověď: Nevím, co budoucnost přinese, ale hudbu k celovečerním filmům jsem už dělal několikrát. Např. Vrchní prchni, Tři veteráni, Lotrando a Zubejda, atd.

Matěj (´95): Pane Uhlíři. Když jsem byl malej, tak jsem Vaše písničky miloval. Doteď Vás obdivuju ;-) S přáním všeho dobrého, Matěj. :o)
Odpověď: Matěji děkuji a také přeji všechno nejlepší!

Dominik: Dobrý den, velice Vás obdivuji už od dětství. Na hudbu se ptá asi každý, takže já bych měl méně obvyklou otázku: Může rozum a chtíč zůstat v opozici natrvalo?
Odpověď: Já bych to nechal na nich! :-))

Děkuji všem čtenářům za většinu milých dotazů a přeji vše nejlepší!

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

26°C

Dnes je neděle 27. května 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď