Jarmile Šulákové se dnes ve Vsetíně poklonily stovky lidí

foto V kině Vatra ve Vsetíně se konalo 16. února vzpomínkové odpoledne věnované zpěvačce Jarmile Šulákové, která zemřela v sobotu 11. února ve věku nedožitých 88 let. Na snímku lidé zapalují svíčky před kinem.

Vsetín - S úsměvem i dojetím se dnes stovky lidí ve Vsetíně rozloučily s folklorní zpěvačkou Jarmilou Šulákovou, která zemřela v sobotu ve věku 87 let. V kině Vatra na ni vzpomínali její kolegové folkloristé, rockeři i zástupci organizací, se kterými Šuláková titulovaná jako královna valašského folkloru spolupracovala. Na závěr ji vyprovodili dlouhým potleskem vestoje, řada lidí si pobrukovala Šulákové neznámější písničky.

Všichni řečníci ocenili Šulákové hlas. "Krásný hlas s perfektní intonací, s perfektním zvládáním krásného valašského nářečí. Vždycky dokázala, což jsem si cenil, dát do písničky svoje srdce. Když zpívala smutnou, byla i ona smutná, a když zpívala veselou, tak zpívala vesele, i s lidma," řekl dnes ČTK její častý pěvecký kolega Josef Laža. Šuláková podle mnohých také dokázala skvělou pódiovou prezentací posluchače strhnout.

Řečníci vyzdvihli také Šulákové energii a laskavost. "Jarmila byla živel, nedokázala nic jiného, než všechny okolo svou živelností nakazit, a dělala to skvělým způsobem," uvedl produkční manažer Brněnského orchestru lidových nástrojů Milan Zelinka.

Člen kapely Fleret Zdeněk Hrachový zavzpomínal na řadu společných vystoupení a vyzdvihnul, jak Šuláková dokázala strhnout i příznivce jiných hudebních žánrů. "Na vizovickém festivalu zpívaly tisíce metalistů v černých metalových tričkách s Šulákovou Beskyde, Beskyde," uvedl Hrachový, podle kterého měla Šuláková ráda muziku různých žánrů kromě dechovky. "Měla ráda vážnou muziku, do toho výborně zpívala Ellu Fitzgerald, uměla bluesovat a jazzovat, do toho nám uměla zazpívat Beatles, v autě jsme poslouchali Black Sabbath. V tomto byla její genialita," řekl Hrachový.

Pódiu v kině dominoval portrét Šulákové obklopený věnci, u obrazu drželi čestnou stráž mladí folkloristé ve valašských krojích. Vzpomínkové odpoledne doplnily nahrávky s písničkami, které Šuláková nazpívala. Na plátně se promítaly fotografie zpěvačky.

Kino bylo zcela zaplněné ještě před začátkem pořadu, řada lidí se do sálu ani nedostala. Lidé však mohli sledovat přenos v předsálí, pokládali také květiny u portrétu Šulákové před budovu kina. Vsetíňané tam také své rodačce zapalovali svíčky. Řada lidí napsala svůj vzkaz do kondolenční knihy, jako například: "Paní Jarmilo, valašské písničky ve Vašem podání zůstanou pro nás nezapomenutelné" či "Dokud se zpívá, ještě se neumřelo". Pohřeb v rodinném kruhu se koná v pátek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď