Jandač: Je pro mě důležité, že celý realizační tým pokračuje dál

foto Realizační tým hokejové reprezentace. Zleva šéf skautingu Jiří Fischer, generální manažer reprezentace Martin Ručinský, trenér brankářů Petr Jaroš, asistent trenéra Jiří Kalous, hlavní kouč Josef Jandač a asistenti trenéra Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Praha - S povděkem přijal kouč hokejové reprezentace Josef Jandač rozhodnutí svazu o tom, že u mužstva zůstanou stejné osobnosti, jež se podílely na jeho chodu při Světovém poháru v Torontu. Kromě již dříve potvrzených asistentů Jiřího Kalouse s Jaroslavem Špačkem tak může Jandač dál spoléhat i na generálního manažera Martina Ručinského, manažera Milana Hniličku, dalšího asistenta trenéra Václava Prospala i hlavního skauta Jiřího Fischera.

"Bylo pro mě důležité, že ten realizační tým, který byl pouze na tu jednu akci v podobě Světového poháru, pokračuje dál. Ty kluky jsem si vybral a oslovil je, ta spolupráce fungovala výborně; jak pracovně, tak i lidsky, což je vždycky důležité. Záleželo na rozhodnutí svazu, zda umožní udělat širší realizační tým. A bylo to samozřejmě i na rozhodnutí těch kluků samotných," řekl dnes novinářům Jandač.

Oficiálně byli Ručinský, Hnilička, Prospal a Fischer potvrzeni ve funkcích začátkem minulého týdne. "U Venci Prospala to bylo s požehnáním jeho rodiny, protože doma má mateřskou školku a nemůže se věnovat všem akcím," řekl Jandač o bývalém vynikajícím útočníkovi, který s manželkou Monikou vychovává čtyři děti.

"Pro mě bylo důležité, aby to rozhodnutí bylo závazné. Nepotřebuji ho mít s sebou na těch, řekněme, 'menších' turnajích, ale klíčové jsou akce jako mistrovství světa, případně olympijské hry. Bude s námi i na Channel One Cupu v Rusku, což je jediná akce, kterou absolvuje v průběhu sezony. Jirka Fischer bude naopak ze zámoří uvolněný na všechny akce," nastínil svou představu Jandač.

Rád by díky Fischerovi získal ještě detailnější přehled o českých hráčích v reprezentaci. "Je u týmu proto, aby nám mapoval a skautoval hráče, aby viděl ty kluky, co vybíráme. Na ty se má zaměřit. Nepotřebujeme teď moc sledovat Rusy, Švédy nebo Finy. Potřebujeme, aby byli dobře zmapovaní ti kluci, kteří budou nastupovat tady," řekl Jandač.

Na hlas bývalého zadáka pak chce naplno spoléhat při tvoření závěrečných nominací. "Aby ty kluky znal a měl pak tu informaci při tom finálním výběru na ty velké turnaje a dal nám relevantní informaci o tom, kdo by tam měl a neměl být. Zejména u obránců chceme z té jeho analýzy čerpat. Když ty kluky neuvidí, může se k tomu vyjadřovat jen sporadicky," vysvětlil Jandač.

Fischerova role ohledně skautingu hráčů, kteří působí v zámoří, se nemění. "Ta zůstává dál. Stejně tak Venca Prospal, protože pro mistrovství světa tam pak máme pořád hráče, které můžeme případně oslovovat," řekl Jandač.

Větší příspěvek bude chtít Jandač i po Ručinském. "Musím se zapojit víc. Světový pohár byl specifický tím, že jsem všechny hráče znal. Teď se musím seznamovat s klukama z extraligy, hlavně s těmi mladšími. Budu se do toho chtít daleko víc ponořit, abych o nich věděl víc nejen po hokejové, ale i po lidské stránce," prohlásil Ručinský.

Skauting jako takový ale nechá na Fischerovi. "Ten má o hráčích přehled," konstatoval Ručinský.

 

Ta práce mě naplňuje a baví, řekl generální manažer Ručinský

Olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Martin Ručinský přiznal, že jej práce generálního manažera české hokejové reprezentace hodně baví a naplňuje. I proto se pětačtyřicetiletý bývalý útočník s řadou zkušeností z NHL rozhodl na stejné pozici pokračovat i po zářijovém Světovém poháru. Jednorázový záskok se tak změnil v dlouhodobější výzvu.

"Původně jsem chtěl u nároďáku působit jenom při Světovém poháru, ale pak jsme se domluvili, že až skončí a vrátíme se do Čech, tak si sedneme a řekneme, co dál. Za sebe musím říct, že mě ta práce naplňuje. Baví mě, že jsem zpátky mezi klukama v hokeji," řekl Ručinský novinářům na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Na pozici generálního manažera jej minulý týden potvrdil na výkonném výboru Český svaz ledního hokeje a Ručinský definitivně nahradil v této funkci šéftrenéra svazu Slavomíra Lenera. "Mám smlouvu na rok, končí mi po mistrovství světa. Pak se zase uvidí," podotkl Ručinský.

Kariéru ukončil loni po zisku extraligového titulu s Litvínovem a k hokeji se vrátil právě až při práci pro národní tým. "Celý realizační tým jsme si sedli pracovně i lidsky, každý máme své úkoly, které si plníme, a všichni jsme se shodli, že nám to takhle vyhovovalo," pochvaloval si spolupráci při SP, která začala v únoru.

Práce jej zaujala a dělá ji s radostí. "Mám pocit, že můžu něco vrátit českému hokeji, který mě vychoval a bez kterého bych se nedostal tam, kde jsem v kariéře byl. Není tajemstvím, jaký je můj vztah k národnímu mužstvu," prohlásil účastník pěti mistrovství světa, tří olympijských her, Kanadského poháru v roce 1991 i dvou Světových pohárů v letech 1996 a 2004. O start na loňském mistrovství světa v Praze přišel jen vinou zranění.

"Je to práce, ve které mám pocit, že můžu ovlivnit chod a tvář národního mužstva. I tím, že mám poradní hlas při tvoření sestavy. Je to pro mě něco nového, ale už jsem se rozkoukal," doplnil bývalý hráč Litvínova, Vsetína, Sparty i Edmontonu, Québecu, Colorada, Montrealu, Dallasu, New York Rangers, St. Louis a Vancouveru.

Při SP se dočkal od hráčů pochvalných slov ohledně svého působení i fungování celého realizačního týmu. "Říkali, že jsme všechno výborně připravili, že to mělo úroveň. To mě i (asistenta generálního manažera) Milana Hniličku potěšilo. Samozřejmě vím, co hráči potřebujou, protože to není tak dávno, co jsem ještě hrával. Dokážu se vcítit do jejich role a vím, co by jim vyhovovalo, kdy asi trénovat a cestovat. Zase to není žádná věda," doplnil Ručinský.

"Ta práce mě baví hlavně tím, že se zase pohybuju zase mezi klukama, komunikuju s nimi, musím zajistit chod celého národního mužstva. Už teď se s Milanem Hniličkou připravujeme na (prosincový) Channel One Cup v Rusku," dodal ke spolupráci s Hniličkou, který se z pozice jeho asistenta u reprezentačního "ačka" pro SP přesunul do role manažera týmu, kterou zastával Martin Loukota.

Ručinský se nyní zapojí více do domácího dění než před Světovým pohárem, kdy komunikoval hlavně s hráči z NHL. "Světový pohár byl specifický tím, že jsem všechny hráče znal. Teď se musím seznamovat s klukama z extraligy, hlavně s těmi mladšími. Budu se do toho muset daleko víc ponořit, abych o nich věděl víc nejen po hokejové, ale i po lidské stránce," plánoval.

Snaží se vstřebávat i poznatky od svých vrstevníků, kteří působí na podobných pozicích u dalších reprezentačních výběrů. "Je totiž plno kluků, se kterými jsem hrával a kteří momentálně působí na stejných postech jako já. Na Světovém poháru byli Mats Sundin, Saku Koivu, Teemu Selänne. Se Saku jsem se domluvil, že se uvidíme teď ve Finsku (na turnaji Karjala)," podotkl Ručinský.

Od bývalého spoluhráče z Montrealu chce zjišťovat i názor na to, jak se finský hokej propracoval k úspěchům současné mladé generace v zemi tisíce jezer. "Opravdu mě zajímá, co ve Finsku změnili, protože je úžasné, co momentálně vychovávají za hráče. To není sice úplně náplň mojí práce, ale zajímalo by mě to, i kdybych neměl s reprezentací nic společného," dodal Ručinský.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

26°C

Dnes je čtvrtek 24. srpna 2017

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď