Jaké jsou výhody a nevýhody koberců?

foto Bytový textil

Názory na koberce se různí, někdo je vychvaluje, jiný jimi opovrhuje. Pokud si však byt bez koberce nedokážete představit, otevírá se vám řada možností - trh s koberci nabízí skutečně rozmanité variace...

Koberec vždy tvoří nápadný prvek interiéru. Estetický dojem může nějaký ten „huňáč“ příjemně doladit, při nevhodném výběru ho ale výrazně znetvoří. Výběr by proto měl být uvážený - a to nejen vzhledem k estetice, ale také vzhledem k funkčnosti...

Pro a proti

Nejdříve je třeba zvážit všechna pro a proti. Příjemný pocit útulnosti místnosti s kobercem totiž nemusí vždy pociťovat každý. Také argumenty, že chození po koberci je mnohem příjemnější, dnes už asi příliš neobstojí - například plovoucí podlaha s vytápěním také poskytuje očekávaný komfort.

Koberec vyžaduje jinou péči než třeba parkety, případně jiná podlaha. Pokud raději vytíráte než vysáváte, asi budete vděčni spíše za něco jiného, než je koberec.

Kobercům k dobru je nutno připočíst jeho izolační vlastnosti. Teď nejde o tepelnou, ale spíše o zvukovou bariéru. Koberce velmi dobře tlumí hluk.

Jak je to s prachem?

Koberec

Názory na vhodnost koberců pro alergiky se různí. Jeden tábor je zavrhuje s tím, že se v nich usazuje prach, který se úklidem nekvalitním vysavačem víří bytem, že jsou domovem roztočů a jiné havěti a tudíž pro alergiky nevhodné.

Druhá strana se však koberců zastává, protože zachytáváním jemného prachu v bytě snižují jeho koncentraci v ovzduší. Pokud si pořídíte koberec s nízkým vlasem a budete dbát na důkladnou údržbu a úklid, může být pro alergiky vhodnější než holá podlaha.

Kritéria výběru

Koberce mají spoustu vlastností, které byste při výběru měli zvážit. Nejdříve se jistě zaměříte na rozměry koberce a jeho použití. Podle toho lze odvodit i ostatní vlastnosti, které by měl koberec splňovat. A samo sebou nelze opomenout jeho vzhled.

Kam ho položíte?

Jiný koberec budete vybírat do kanceláře, jiné do chodeb a na schody, jiné do obýváku nebo do ložnice. Každá místnost má svá specifika - jiný podmínky (vlhkost) i jiné nároky na používání.

Základní otázka bude: Chci koberec položit po celé ploše místnosti, nebo by mi vyhovoval spíše kusový koberec pro oživení interiéru? Jak bude zatěžován? Podle toho pak můžete vybírat např. koberce zátěžové, běhouny, kusové koberce, dětské koberce apod.

Koberce určené pro střední zátěž se uplatní v ložnici, jídelně, obývacím pokoji. Chodby, haly, dětské pokoje bývají frekventovanější, a tak musí koberec umístěný v těchto prostorách splňovat vyšší nároky.

Vlastnosti koberce určuje nejen materiál

Vlastnosti koberce určují nejen materiály, ale rovněž i samotná technologie výroby. Nejčastěji se používá syntetických vláken, která lépe drží tvar a mnohdy mohou být levnější variantou. Také mívají dobré optické a akustické vlastnosti. Koberce z nylonu (polyamidu) jsou trvanlivé, pružné a odolné vůči špíně.

Z přírodních materiálů se pro výrobu koberců používají nejčastěji vlna nebo hedvábí, ale i méně běžné materiály jako bavlna, sisal nebo dokonce kokosové vlákno. Většinou jsou náročnější na údržbu, mají menší životnost, zato jsou velice reprezentativní. Za pocit luxusu je většinou třeba si připlatit. Snahou o propojení předností obou možností je kombinace tradičních a syntetických materiálů.

Na způsobu výroby záleží

Nejkvalitnější koberce jsou bezpochyby ty tkané. Ať už je výroba ruční nebo strojová, vždy jsou zárukou kvality. Do osnovy jsou pomocí tkalcovských technik propleteny útkové nitě. U všívaných koberců je místo osnovy základem koberce podkladový materiál (třeba filc, tkanina, juta apod.). Jak je z názvu patrné, příze je všívána do tohoto podkladu. Koberec pak bývá obvykle podložen dalšími podpůrnými vrstvami. Nejméně kvalitní jsou koberce vpichované, kdy se vlákna strojem vpichují do slisovaného materiálu.

Střih nebo smyčka

Samotná vlákna pak mohou být upravena trojím základním způsobem:

  • smyčka - smyčky vytvořené z vláken mohou být stejně vysoké či nepravidelné (strukturované). Takové koberce bývají velmi trvanlivé
  • střižený vlas - konce smyček se sestříhají tak, aby se vlákna napřímila. Tyto koberce jsou o něco dražší, protože materiál by měl být dostatečně hustý. Náklady se ale vracejí v podobě luxusního vzhledu i příjemného používání - vypadají jako sametové
  • kombinace - umožňuje vytvářet zajímavé vzory.

Čím je hustota vláken větší, tím je koberec příjemnější a odolnější. S hustotou stoupá i odolnost vůči oděru. Tyto charakteristiky udává povrchová váha vlasu a hustota šití.

Při nákupu sledujte symboly

Aby byl výběr koberce jednodušší, bývají koberce označeny symboly, které prozrazují vlastnosti i doporučené použití koberce. Je dobré vědět, že vyhlédnutý vlněný koberec je ošetřen proti molům, že koberec snese pojíždění kolečkového křesla, že mu neuškodí podlahové vytápění, že je nehořlavý nebo že je vhodný na schodiště. Stejně tak počítačoví nadšenci ocení koberce s antistatickými vlastnostmi.

Barvy a vzory podle důkladného uvážení

Protože se koberec většinou kupuje na dlouhou dobu, je potřeba myslet dopředu a vědět, že i dekorace místnosti by měly být s kobercem sladěny. Raději se vyvarujte příliš výrazných barev. Mnohdy to může být jen na škodu. Také si rozmyslete odstín barvy - zda chcete teplé nebo studené tóny. Tmavá barva místnost sice opticky zmenší, bude se ale zdát útulnější. Světlé naopak i malou místnost dokáží alespoň opticky trochu nafouknout.

Koberce podněcující dětskou fantazii

Na trhu se objevují také koberce se speciálním designem pro dětské pokoje. Podlaha se pak může stát přistávací dráhou, rušným městem, venkovským statkem s polem a lesy nebo závodním okruhem. Koupit lze i koberec s vyobrazením klasického skákacího panáka. To vše ve veselých a živých barvách.

Koberec potřebuje péči

Aby koberec dlouho vydržel (nejen užitnými kvalitami, ale i barevně), je potřeba věnovat mu dostatečnou pozornost. Hlavně pravidelně vysávejte, nejlépe dvakrát až třikrát týdně. Jednou za čas mu také dopřejte hloubkovou očistu. Na koberce s nízkým vlasem (mimo bavlněných), vystačíte se suchou metodou - použijete pouze prášek, který na sebe naváže prach i nečistoty. Mokrou cestu snesou všechny druhy. Na trhu je dostatečný výběr vhodných čisticích prostředků. Nejúčinnější je však strojové čištění. Horká voda se saponátem uvolní nečistoty, které okamžitě odsajete.

Perské koberce ušlapat!

Mýty o tom, že koberce je nutné před prvním vysátí ušlapat, nejsou zcela pravdivé. Vůbec to neplatí u vlněných koberců. Dokonce i kvalitní perské koberce se mohou luxovat od prvního dne. Vysátí tzv. mrtvého vlasu, zbytků vlny, není na škodu. U méně kvalitních koberců je třeba počkat minimálně půl roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

26°C

Dnes je neděle 27. května 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď