Jágr získal 1900. bod v NHL, prohry brankářů Mrázka a Neuvirtha

foto Hokejista Jaromír Jágr na střídačce Floridy poté, co si v utkání na ledě San Jose díky asistenci připsal 1900. bod v NHL. Českému útočníkovi gratuluje jeho spoluhráč Colton Sceviour (vpravo).

New York - Jaromír Jágr ozdobil své středeční 45. narozeniny 1900. bodem v NHL. Získal ho za asistenci, kterou podpořil výhru Floridy 6:5 v prodloužení na ledě San Jose. Český útočník zaokrouhlil počet bodů v 53. minutě přihrávkou na gól Aleksanderu Barkovovi a na kontě má 759 branek a 1141 asistencí v 1684 zápasech. Jágr je po Waynu Gretzkém druhým hokejistou v historii soutěže, který dosáhl této mety.

Více než polovinu svých bodů si Jágr připsal v Pittsburghu (1079) a zbývající část rozdělil mezi sedm klubů: New York Rangers (319), Washington (201), Floridu (116), New Jersey (96), Philadelphii (54), Dallas (26) a Boston (9).

Po přihrávce českého útočníka vedli Panthers v 53. minutě 5:3, ale oslavy výhry pak hostům oddálil Joe Pavelski, který poslal zápas dvěma zásahy do prodloužení. To rozhodl Jonathan Huberdeau. V dresu domácích si jednu přihrávku připsal Tomáš Hertl.

Brankář Petr Mrázek inkasoval jen jednou z 28 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, přesto s Detroitem podlehl St. Louis 0:2. Prohru si připsal i další český gólman Michal Neuvirth. Rodák z Ústí nad Labem kryl dvacet z 22 střel Calgary, která porazila doma Philadelphii 3:1.

Mrázek dostal jediný gól už ve třetí minutě, když Ivan Barbašev vybruslil z rohu kluziště do levého kruhu a skóroval střelou zápěstím k bližší tyči. Výhru Blues pojistil při power play Jaden Schwartz a brankář Carter Hutton, který zneškodnil 25 střel, vychytal druhé čisté konto za sebou. V sestavě vítězů zůstal Dmitrij Jaškin mezi náhradníky.

Detroit prohrál popáté v řadě a na posledním místě ve Východní konferenci ztrácí už devět bodů na play off. Stále reálněji hrozí, že budou Red Wings ve vyřazovací části poprvé od roku 1990 chybět.

"Je frustrující, že jsme nevyhráli, protože jsme odvedli dobrý výkon. Pokud bychom vstřelili gól, byl by to úplně jiný zápas," uvedl Mrázek. "Hrajeme vyrovnané zápasy, jen je nejsme schopni obrátit k vítězství. Srážejí nás také zbytečné ztráty puku ve chvílích, kdy nejsme pod tlakem," doplnil kouč Detroitu Jeff Blashill.

O osudu utkání rozhodla hrubá chyba v úvodu, kdy obrana nechala prostor Barbaševovi. "Měl hrozně moc času. Dostal se z rohu do gólové pozice a trefil to," popsal inkasovaný gól Mrázek. "Sám jsem byl překvapený, kolik jsem dostal místa. Původně jsem chtěl nahrávat, ale když jsem viděl, že jsem úplně sám, rozmyslel jsem si to," dodal ruský centr.

Philadelphia byla dvě třetiny aktivnějším týmem a už ve druhé minutě se ujala vedení trefou Nicka Cousinse. Jenže Calgary zásluhou kombinace Mikaela Backlunda a Matthewa Tkachuka brzy vyrovnalo a v polovině utkání otočil skóre střelou od modré čáry T. J. Brodie. Poslední gól padl až při power play z hole Marka Giordana, který střelou přes celé kluziště zpečetil výhru domácích.

Hráči Philadelphie litovali, že za stavu 1:1 nevyužili dvě minuty dlouhou přesilovku pět na tři. "To byla jedna z klíčových situací v zápase, kdy jsme mohli utkání naklonit na svou stranu. Dnes jsme celkově nevyhrávali dost osobních soubojů," prohlásil kouč Flyers Dave Hakstol.

Před vítězným gólem sebral Brian Elliott lapačkou šanci Jakubu Voráčkovi. Zanedlouho Neuvirth, stejně jako Mrázek třetí hvězda utkání, neviděl přes clonící hráče gólovou střelu Brodieho.

Hokejisté Columbusu porazili na svém ledě Toronto 5:2. Domácí hráči už v polovině utkání vedli 4:0. Zápas zdramatizoval dvěma góly Nazem Kadri, před jehož první trefou nedokázal odpálit puk do bezpečí Lukáš Sedlák. Poslední branku vstřelil Columbus při soupeřově power play.

Statistika středečních zápasů NHL:

--------

Columbus - Toronto 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 5. Anderson, 12. Jenner, 22. Bjorkstrand, 30. Foligno, 58. Calvert - 38. a 47. Kadri. Střely na branku: 35:33. Diváci: 14.548. Hvězdy zápasu: 1. Jenner, 2. Werenski, 3. Korpisalo (všichni Columbus).

Detroit - St. Louis 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 3. Barbašev, 60. Schwartz. Střely na branku: 25:29. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:27 minuty, inkasoval jeden gól z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 96,43 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Barbašev (oba St. Louis), 3. Mrázek (Detroit).

Calgary - Philadelphia 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 5. Tkachuk, 33. Brodie, 60. Giordano - 2. Cousins. Střely na branku: 23:34. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 58:58 minuty, inkasoval dvě branky z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Diváci: 18.815. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Tkachuk (oba Calgary), 3. Neuvirth (Philadelphia).

San Jose - Florida 5:6 v prodl. (2:3, 1:0, 2:2 - 0:1)

Branky: 57. a 60. Pavelski (na druhou Hertl), 5. Burns, 16. Ward, 27. Vlasic - 6. a 43. Bjugstad, 8. a 53. Barkov (na druhou Jágr), 5. Jokinen, 62. Huberdeau. Střely na branku: 36:22. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (San Jose), 2. Barkov, 3. Bjugstad (oba Florida).

Centrální divize:

1. Minnesota 56 37 6 13 187:130 80

18. Draisaitl (Edmonton) 57 50 (21+29)
19. Mikael Granlund (Minnesota) 56 50 (16+34)
20. Atkinson (Columbus) 56 49 (27+22)
22. Pastrňák (Boston) 51 48 (25+23)
27. Voráček (Philadelphia) 57 47 (14+33)