Já, Olga Hepnarová a Rodinný film uspěly v nominacích cen kritiků

foto Snímek z filmu Já, Olga Hepnarová

Praha - Nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky 2016 má snímek o české vražedkyni Já, Olga Hepnarová natočený dvojicí Petr Kazda a Tomáš Weinreb a drama Rodinný film Olma Omerzua. Oba snímky posbíraly šest nominací. Filmoví kritici celkem nominovali 13 filmů. Jejich přehled se nachází na www.filmovakritika.cz. ČTK o tom dnes za Sdružení české filmové kritiky informoval Pavel Sladký.

"Dnes začalo druhé kolo hlasování, při kterém padesátka filmových kritiků vybírá celkové vítěze," uvedl Sladký.

Ceny kritici udělí v devíti kategoriích. Nově přibyla kategorie nazvaná Mimo kino, která chce upozornit na počiny mimo klasickou kinodistribuci, které vznikají pro televizi, internet či galerie. Vyhlášení výsledků se uskuteční na slavnostním večeru v Divadle Archa v sobotu 28. ledna 2017 v přímém přenosu České televize. Večer budou moderovat herci Jana Plodková a Jakub Žáček.

Rodinný film a Já, Olga Hepnarová spolu budou soutěžit v ženské herecké kategorii, o cenu za scénář, audiovizuální počin, za režii i o titul nejlepší film roku. Tvůrci černobílého dramatu přibližujícího život vražedkyně Olgy Hepnarové před jejím hrůzným činem mají navíc nominaci v kategorii objev roku. Rodinný film, snímek o rodině a neočekávaných důsledcích odloučení, zase nominaci pro Karla Rodena za nejlepší mužský herecký výkon.

Po dvou nominacích mají čtyři tituly - animovaní Lichožrouti Galiny Miklínové (nejlepší film a audiovizuální počin), Nikdy nejsme sami Petra Václava (nejlepší režie, nejlepší mužský herecký výkon), seriál Semestr, který pro Stream.cz natočil režisér Adam Sedlák (Cena innogy pro objev roku a Mimo kino) a černá animovaná komedie Happy End Jana Sasky (Cena innogy pro objev roku a Mimo kino).

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků. Vyhlášení "konkurenčních" výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev se uskuteční 4. března 2017 opět ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Nominace budou zveřejněny 18. ledna. Také galavečer 24. ročníku odvysílá Česká televize, moderátorkou bude Adela Banášová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď