Další sněhová nadílka a vítr uzavřely některé zaváté silnice

foto Sníh na silnici, zavátá/zasněžená silnice, silničáři, sněžný pluh, sypač - ilustrační foto

Praha - Další sněhová nadílka dnes po ránu opět zkomplikovala provoz na českých silnicích. V Libereckém, Ústeckém a Pardubickém kraji jsou některé silnice uzavřené, dopravní problémy byly i na dálnicích D8 a D5. Nehoda kamionu dopoledne zablokovala dálnici D10 u Mladé Boleslavi, místem projedou jen osobní automobily. Sněžení navíc doprovázel silný vítr, který hlavně v horách vytvořil na cestách sněhové jazyky a závěje. Silničáři jsou v terénu, pluhují a odstraňují uježděné vrstvy sněhu. Úklid cest ale někde blokují uvízlé kamiony v kopcích.

Do rána v Česku připadlo od jednotek do 20 centimetrů sněhu, příval tedy nebyl tak vydatný jako v noci na středu. Sníh tentokrát připadl i v Praze, kde vytvořil asi třícentimetrovou sněhovou pokrývku. Podle meteorologů by se sněžení mělo v příštích 24 hodinách přesunout k Jeseníkům, ale ochladí se.

Kolik sněhu připadlo v horách za poslední dva dny

Místo Nadmořská výška v metrech Výška sněhu v úterý v 07:00 (v cm) Výška sněhu dnes v 07:00 (v cm) Změna výšky sněhu (v cm)
Hanapetrova Paseka v Krkonoších 875 35 90 +55
Luisino údolí v Orlických horách 875 40 70 +30

Zdroj: ČHMÚ

Jihočeský kraj

Sněžení komplikuje dopravu na některých jihočeských vozovkách. Jde především o Prachaticko, Písecko, Strakonicko nebo Českokrumlovsko. Všechny silnice v regionu jsou po ránu sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Například na vozovkách prvních tříd na Prachaticku leží vrstva nového sněhu. V jiných okresech zase silnice pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh.

Ranní teploty v kraji se pohybují v rozmezí od minus tří do minus devíti stupňů Celsia. Podle předpovědi meteorologů bude dnes občas sněžit. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky.

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji jsou dnes ráno komunikace nižších tříd sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich místy rozbředlý sníh. Na webu o tom informuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, což platí i pro většinu dálnic.

V kraji je převážně polojasno a teploty se pohybují od minus tří do minus jednoho stupně Celsia. Viditelnost je většinou bez omezení.

Během dne se ochladí. Meteorologové předpovídají i sněhové přeháňky na většině území kraje.

Karlovarský kraj

Několik centimetrů sněhu připadlo v noci na dnešek v Karlovarském kraji. Silnice jsou sice sjízdné, ale mohou opět klouzat. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Kvůli klesající teplotě se mohou navíc tvořit námrazy nebo náledí, na otevřených úsecích i sněhové jazyky nebo závěje, varují meteorologové.

Na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu, většinou s vyjetými kolejemi. Silnice nižších tříd jsou místy pokryté vrstvou ujetého sněhu. Ráno přitom teploty v kraji klesly na minus čtyři až minus šest stupňů, na horách ještě níž. V noci se stala vážná nehoda na silnici I/21 u Drmoulu, kde došlo k čelnímu střetu osobního auta s dodávkou a dva lidé byli zraněni.

Meteorologové vydali pro Karlovarský kraj varování před novým sněhem, sněhovými jazyky, závějemi i náledím. Ochlazovat se má až do neděle.

Královéhradecký kraj

Na silnicích v Královéhradeckém kraji se na otevřených úsecích tvoří sněhové jazyky, na menších silnicích po nočním sněžení zůstává vrstva sněhu a silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli sněhovým bariérám byly dnes ráno uzavřeny tři menší silnice, informovala ČTK mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Závátá sněhem byla dnes ráno silnice mezi Starým Bydžovem a Janovicemi na Hradecku a cesty mezi obcemi Vesec a Veliš a také z Veliše do Podhradí na Jičínsku. "Je nutné je zprovoznit nakladačem a odvozem sněhových bariér. Žádné vozidlo na těchto komunikacích není, všechna se podařilo vyprostit," uvedla mluvčí.

Hejtmanství vyzvalo řidiče k maximální opatrnosti. "Ještě během dneska očekáváme ztížené klimatické podmínky, silnice mohou někde klouzat, ale počasí by nás nemělo trápit tak, jako ve středu. I nadále budou všichni krajští silničáři v terénu, budou neustále pluhovat a odstraňovat uježděné vrstvy a zabezpečovat sjízdnost a průjezdnost silnic," uvedl náměstek hejtmana Martin Červíček.

Hlavní silniční tahy jsou mokré po chemickém ošetření, místy na nich zůstává rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Teploty se dnes ráno pohybují několik stupňů Celsia pod bodem mrazu, na většině území je oblačno, v některých oblastech stále sněží, například z Krkonoš je hlášený nárazový vítr. V Libňatově na Trutnovsku dnes ráno skončilo vozidlo na střeše v potoce, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Příčinu vyšetřuje policie.

Podle meteorologů se dnes v hradeckém kraji budou objevovat sněhové přeháňky, které budou na horách četnější. Nárazový vítr by měl postupně začít slábnout.

Liberecký kraj

Dopravu v Libereckém kraji dnes zkomplikovaly sněhové přeháňky a silný vítr, který hlavně ve vyšších polohách vytvářel sněhové jazyky a závěje. Odpoledne se situace uklidnila a od 16:00 mohli silničáři pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřít silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Kvůli sněhu byla uzavřena od úterního rána. ČTK to řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, jež má zimní údržbu krajských silnic v kraji na starost. Už před polednem silničáři otevřeli pro nákladní dopravu i silnici 13 na Frýdlant.

Pro kamiony nad šest tun zůstává dál uzavřena silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. "Silnici přes Oldřichov necháme dál pro nákladní dopravu nad šest tun zavřenou," řekl Šén. Silnice se nesolí a nákladní auta mívají na ujetém sněhu problémy, bezpečnější je pro ně v zimě alternativní trasa po silnici 13, která se udržuje chemicky.

Průjezdná už je podle Šéna i silnice 268 u Ralska, kterou blokovaly havarované kamiony, a také silnice 290 z Jizerky přes Kořenov na Vysoké nad Jizerou. Silničáři tam nasadili šípový pluh, aby cestu rozšířili, ráno tam jen s obtížemi projel autobus. Do oblasti Benecka a Míseček vyrazila sněhová fréza, aby uvolnila zaváté cesty. Závěje zkomplikovaly i dopravu na železnici z Liberce na Harrachov a na Turnov. Vlaky tam nabíraly zpoždění. Vítr zastavil i lanovky na Ještěd a Lysou horu v Rokytnici.

V Libereckém kraji napadlo do rána dalších zhruba deset centimetrů sněhu a stále se objevují sněhové přeháňky. Silnice v horských oblastech lemují až dvoumetrové závěje. Motoristé by tam měli být opatrní. "Řidiči by také měli být připraveni na náhlou změnu počasí a přizpůsobit tomu styl jízdy. Doporučujeme kvalitní zimní výbavu," řekl Šén. Motoristé, kteří zamíří na víkend do Jizerských hor a Krkonoš, by měli přibalit lopatu a sněhové řetězy a nezapomenout na plnou nádrž.

Sněžení a vítr zaměstnaly dnes i hasiče. Ve středu zasahovali bezmála u stovky událostí, další výjezdy měli po celý dnešek. Vyjížděli k popadaným stromům a také k haváriím kamionů. "Tři jednotky vyprošťovaly zapadlý kamion na silnici 13 ve Cvikově. Další komplikace nastaly na Ralsku, kde uvízly dva kamiony," řekla ČTK mluvčí hasičského záchranného sboru Zdenka Štrauchová. Popadané stromy odstraňovali podle ní hasiči hlavně na Českolipsku ve Stráži pod Ralskem, Kamenickém Šenově, Ralsku, Brništi (části obce Nový Luhov), ale také v Troskovicích na Semilsku, v Chrastavě na Liberecku nebo v Líšném a Železném Brodě na Jablonecku.

Vítr dnes zaměstnal také energetiky. "I když se nám podařilo většinu poruch ze středy opravit a dodávky elektřiny obnovit, během noci a rána vznikly poruchy nové," řekla ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíc poruch bylo podle ní hlášeno dopoledne v oblasti Ralska a také kolem Železného Brodu a Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku. Po poledni se podle Holingerové podařilo na všech místech dodávky obnovit.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji napadlo v nejvyšších polohách v noci na dnešek dalších zhruba deset centimetrů sněhu. Sníh však pokryl vozovky i v nižších částech kraje. Na většině silnic nyní leží rozbředlý sníh nebo jsou vozovky pokryté sněhovou vrstvou krytou posypem. V horských oblastech se tvoří kvůli silnému větru místy sněhové jazyky. Silničáři upozorňují také na námrazu na D35 mezi Olomoucí a Hranicemi. Všechny silnice jsou však zatím se zvýšenou opatrností sjízdné, řekli dnes ČTK dispečeři správ silnic.

Na Jesenicku podle správců silnic stále sněží a drobně fouká. "Napadlo až deset centimetrů sněhu. Na vozovkách chemicky ošetřovaných leží rozbředající sníh, na inertních cestách ujetá vrstva krytá posypem. Vše je zatím sjízdné," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Stejné množství sněhu připadlo také na Šumpersku. "Cesty jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, vozovky jsou mokré nebo místy se sněhovou kaší. Ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky," řekl ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Sněžilo i na Olomoucku, kde jsou podle tamního dispečera všechny vozy v terénu. "Na vozovkách je břečka po chemickém ošetření nebo zbytky sněhu, auta jsou všechna venku a znovu se tam poté budou vracet," uvedl dispečer. Rozbředlý sníh po chemickém ošetření pokrývá také hlavní i vedlejší silnice na Přerovsku, správci silnic navíc hlásí, že v okrese stále sněží. Na Prostějovsku leží rozbředlý sníh na vedlejších cestách, ve vyšších polohách se navíc tvoří kvůli větru sněhové jazyky.

Dálnice v kraji jsou většinou mokré, na 246. kilometru D35 mezi Olomoucí a Hranicemi však silničáři varují řidiče před námrazou. V úseku navíc stále sněží, zvýšená opatrnost je na místě.

Olomoucká radnice kvůli sněhovým přeháňkám a očekávanému silnému větru vyzvala obyvatele města, aby úředníkům z odboru životního prostředí nahlásili poškozené stromy ve svém okolí, jejichž větve se můžou pod tíhou sněhu či při poryvu větru snadnou zlomit a spadnout na zem. Technické služby je poté odstraní.

"Žádáme také další vlastníky pozemků a dřevin, aby neprodleně provedli kontrolu a případný havarijní stav dřeviny odstranili v co nejkratším možném termínu," sdělil ČTK vedoucí odboru životního prostředí olomoucké radnice uvedl Petr Loyka.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji jsou již zprovozněné všechny silnice. Několik úseků na menších komunikacích bylo ve středu a dnes uzavřeno kvůli závějím. Na mnoha místech ale musejí řidiči dál počítat se sněhovými jazyky, zvláště ve vyšších polohách. Někde může být sníh i zledovatělý.

Sněhové jazyky se tvořily zvláště v oblasti Hlinska, Lanškrouna, Moravské Třebové, Poličky a v Železných horách. Frekventovaná komunikace I/11 je v úseku z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Na státní silnici I/35 mezi Býští a Jaroslaví na Pardubicku pokrývá vozovku zledovatělá vrstva sněhu.

Vozidla zimní údržby najezdila podle mluvčího hejtmanství Dominika Bartáka za středa a dnešní noc téměř 20.000 kilometrů. Na čištění silnic bylo nasazeno kolem 250 kusů techniky. Některá vozidla najezdila za den až 400 kilometrů. Chemickým posypem ošetřili silničáři 16.539 kilometrů a inertním 3280 kilometrů. Spotřebovali 1278 tun soli, 1048 tun písku a drtě a 400.000 litrů solanky.

Plzeňský kraj

Sníh na silnici, na kterém se místy po ujetí tvoří ledovka, a sněhové jazyky ve vyšších polohách komplikují dnes sjízdnost na silnicích v Plzeňském kraji. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Během noci se ale několikrát stalo, že po čerstvé sněhové přeháňce uvízl na novém sněhu kamion, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Jiří Slapnička.

Podle dopravního portálu Ředitelství silnic a dálnic je třeba věnovat maximální pozornost i jízdě po dálnici D5, na které leží místy sníh nebo sněhová břečka, která může i namrzat.

"Každou chvíli se situace mění, podle toho, jak zrovna přeháňky přecházejí přes území kraje. Snažíme se o udržení silnic prvního a druhého pořadí. V tuto chvíli nevím o žádné uzavřené silnici. Tu a tam může po přeháňce uvíznout kamion, který se pak snažíme uvolnit," řekl Slapnička. Uvízlé kamiony byly podle něj například na Tachovsku, u Kralovic, mezi Domažlicemi a Klatovy, u Míšova. "Většinou do půl až tři čtvrtě hodiny je kamion venku," řekl dispečer.

Sněhu podle něj napadlo přes noc většinou do pěti centimetrů, když se na silnici ujezdí, je na něm rychle led. Silničáři se snaží problémy řešit, ale nemohou jezdit na každé problémové místo zvlášť, udržují na 5000 kilometrů a na silnice prvního pořadí jsou schopni se vrátit po projetí okruhu za tři hodiny. Na Šumavě, případně ve vyšších polohách v Brdech nebo v Českém lese se ještě místy tvoří na silnici sněhové jazyky, ale v menší míře než ve středu, dodal dispečer.

Středočeský kraj

Ve středních Čechách znovu sněžilo, sypače se od středy nezastavily. Sníh se daří průběžně odklízet, řekl ČTK pracovník dispečinku krajských silničářů. Policie opět vyjížděla k řadě nehod, bylo jich ale méně než ve středu a obešly se bez vážnějších zranění. Komplikace vznikly hlavně na dálnici D10 na Mladoboleslavsku, kde v obou směrech zablokovaly provoz havarované kamiony. Při nehodách nebyl nikdo zraněn.

Před 08:00 bylo na středočeských silnicích téměř 150 sypačů, technika vyjížděla i odpoledne. "Sypače jsou pořád v terénu, místy jsou sněhové přeháňky, musíme na to reagovat. Od středy jsme se prakticky nezastavili," uvedl kolem 14:00 dispečer krajských cestářů. V okolí Votic na Benešovsku a Sedlce-Prčice na Příbramsku silničáři ráno nasadili i sněhové frézy. Některé menší silnice na Kutnohorsku a Kolínsku zůstaly uzavřené.

Složitá situace byla hlavně dopoledne na D10. První kamion havaroval na kilometru 35,5 ve směru na Prahu. "Příčinou bylo nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky," uvedla mladoboleslavská policejní mluvčí Lucie Nováková. Rumunský vůz zůstal nepojízdný stát přes oba pruhy, dálnice musela být dočasně uzavřena. Vyprošťovací automobil havarovaný kamion odtáhl na nedalekou čerpací stanici.

Další nehoda, která si vyžádala několikahodinovou uzavírku, se stala jen o kus dál, na 35. kilometru v opačném směru na Mladou Boleslav. Kamion tam dostal smyk a naboural do svodidel, z proražené nádrže uniklo přibližně 500 litrů nafty. "Zbytek byl jímán a přečerpáván. Po vyprázdnění palivové nádrže byl kamion vyproštěn a odtažen," uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Dálnice byla podle Novákové opět průjezdná kolem 14:00.

Poslední závažnější nehoda na D10 se stala kolem poledne na 35. kilometru ve směru Prahu. Srazila se tam sanitka se dvěma osobními auty. Ani při této nehodě nebyl nikdo zraněn, provoz nemusel být přerušen.

Problémy dnes byly také na dálnici D7, kde ráno jedno auto skončilo po nehodě převrácené na střeše. Řidiči bourali i na zavátých úsecích silnice I/3, která je hlavním silničním tahem mezi Prahou a Táborem. Nehoda se stala také v Kosmonosech na Mladoboleslavsku, kde havarovalo nákladní auto, v Klecanech u Prahy se střetla dvě osobní vozidla. U Pavlíkova na Rakovnicku uvízl v kopci kamion a zablokoval jeden jízdní pruh. "Je to lepší než včera (ve středu), lidé se na to více připravili," řekla ráno k situaci na silnicích policejní mluvčí Michaela Richterová.

Ústecký kraj

Husté sněžení a ledovka komplikují dopravu v Ústeckém kraji. Zcela uzavřená byla zhruba tři čtvrtě hodiny silnice I/7 z Chomutova do Německa, nákladním autům cestu po ní silničáři nadále nedoporučují. Silnice, které byly zablokované od rána, se už podařilo zprůjezdnit. Úklid ztěžovaly uvízlé kamiony. Policisté vyjížděli od rána k desítkám nehod, řekl ČTK krajský policejní mluvčí Daniel Vítek.

Husté sněžení kolem 17:00 uzavřelo hlavní tah z Chomutova na hraniční přechod Hora sv. Šebestiána. Podle Vítka se na silnici tvoří sněhové jazyky. Silničářům práci komplikuje silný vítr, před 17:45 ale trasu zprůjezdnili. "Uvedený úsek je s opatrností sjízdný pro osobní vozidla, pro nákladní přepravu je úsek sjízdný pouze s obtížemi a nedoporučuje se," uvedlo Národní dopravní informační centrum (NDIC).

Kvůli nehodě nákladního vozu byla od 10:30 uzavřena ve směru na Prahu dálnice D8 mezi exity Úžín a Libouchec. Policie úsek zprovoznila těsně před 13:00.

Několik hodin byla pro nákladní dopravu uzavřená také silnice I/13 od České Kamenice na Nový Bor na Českolipsku. Zprovoznit se ji podařilo odpoledne. Velké problémy byly dnes také na silnici I/15.

Potíže byly také na silnicích nižších tříd ve výše položených oblastech, kde napadlo až 30 centimetrů sněhu. "Největší problémy máme stále v Krušných horách, kde jsou silnice sjízdné jen s velkou opatrností," řekl ČTK krajský dispečer Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Policie vyjížděla k desítkám nehod. "Jde většinou o drobné havárie bez vážných následků," řekl Vítek.

V noci se silničářům podařilo uklidit silnice na Děčínsku, kde zůstalo v kopcích stát několik kamionů. Asi tři hodiny byla v noci na dnešek zavřená pro kamiony také část dálnice D8 přes Krušné hory ve směru do Německa. Na dálnici večer stále foukal silný vítr a tvořily se sněhové jazyky. "Daří se nám udržet cestu sjízdnou, řidiči musí počítat se zbytky sněhu v levém jízdním pruhu a jezdit opatrně," řekl ČTK vedoucí střediska správy a údržby dálnice D8 Petr Zajíc.

Podle meteorologů by se počasí mělo zlepšit. V noci má být v Ústeckém kraji polojasno až oblačno, místy se sněhovými přeháňkami, zejména na horách. Nejnižší noční teploty klesnou na minus sedm až minus deset, na horách na minus 11 až minus 14 stupňů Celsia.

Kraj Vysočina

Na Vysočině jsou sněhové přeháňky, silný vítr vytváří na silnicích sněhové jazyky. Dohlednost je vlivem srážek snížená. Na silnicích většinou leží vrstva ujetého sněhu. V některých úsecích zvláště v kopcích mají problémy hlavně kamiony. Podle silničářů jsou ale všechny silnice sjízdné, jízda však vyžaduje maximální opatrnost. Zatím nejsou hlášeny žádné nehody.

"Máme v terénu veškerou techniku, silnice udržuje ve sjízdném stavu 119 sypačů a 85 radliček," řekl ČTK Vít Kryštof z dispečinku Krajské správy a údržby silnic.

Na Vysočině je zataženo, sněhové přeháňky, vane silný vítr. Tvoří se sněhové jazyky. Teploty se pohybují od jednoho do pěti stupňů pod nulou. Podle meteorologů budou během dne na většině území pokračovat sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou pěti až dvou stupňů pod nulou. Čerstvý severozápadní až severní vítr dosáhne v nárazech rychlosti až 55 kilometrů v hodině. Místy se budou tvořit sněhové jazyky, ve výškách nad 600 metrů i závěje.

Zlínský kraj

Sníh i dnes komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Nejvíce se s ním potýkají silničáři a motoristé na Valašsku, kde přes noc opět napadlo až 20 centimetrů. Od středních poloh Vsetínska silnice nižších tříd pokrývá ujetý sníh, na ostatních cestách jsou zbytky sněhu. Ve zbylých okresech kraje jsou silnice většinou mokré po chemickém ošetření, místy je na nich rozbředlý sníh. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

"V noci v nižších polohách padaly sněhové přeháňky, ve vyšších polohách ale trvale sněžilo. Napadlo od deseti do dvaceti centimetrů sněhu," řekl ČTK jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. V terénu je podle něj všech deset sypačů a pět traktorů. "Silnice jsou prohrnuté a s opatrností sjízdné. Situace odpovídá tomu, že je pořádná zima," dodal Kořistka.

Sněhová nadílka, která do regionu přišla v noci na středu, zatím nezpůsobila vážnou dopravní nehodu ani jiné výraznější potíže. "V souvislosti se sněhem jsme za poslední dva dny nevyjížděli k žádné dopravní nehodě a ani jsme nebyli povoláni k technickým zásahům na odstraňování sněhu ze střech či podobným," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu by mělo sněžit až do dnešních 18:00. Pro Zlínský kraj ale platí jen nízký stupeň nebezpečí. V kraji je oblačno až zataženo, místy fouká silný vítr, který zejména na horách vytváří sněhové jazyky. Teplota se ráno pohybovala od minus šesti do nula stupňů Celsia. Přes den by se podle předpovědi oteplit nemělo.

Naopak, na další dny meteorologové slibují mrazivé počasí, které doplní sněhové přeháňky či občasné slabé sněžení. Teploty by v noci na pátek měly klesnout až na minus 14 a v noci na sobotu v údolích dokonce až na minus 18 stupnů Celsia. Denní maxima by se měla pohybovat kolem minus čtyř či minus pěti stupňů Celsia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 17. listopadu 2017

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď