Hokejisté Vítkovic porazili pošesté v řadě Spartu, dnes 4:2

foto Utkání 16. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera, 5. prosince v Praze. Zleva Petr Kolouch z Vítkovic, Andrej Kudrna ze Sparty, vítkovický brankář Patrik Bartošák, Daniel Krenželok z Vítkovic a Robert Říčka ze Sparty.

Praha - Hokejisté Vítkovic porazili v dohrávce 16. kola extraligy Spartu 4:2 a připsali si tak čtvrtou výhru za sebou. Pražany udolali Ostravané pošesté v řadě. Sparťané tak nenavázali na čtyři duely, ve kterých bodovali. Nevyužili tak šanci odpoutat se na šestém místě svým nejbližším pronásledovatelům.

"Pořád nám chybí lehkost a náš hokej je upracovaný, i když si myslím, že se to hodně zvedlo. Pár kol dozadu to bylo o dost horší. Dnes jsme neodehráli špatný zápas, ale bohužel jsme dali o dva góly méně než soupeř a prohráli jsme," řekl útočník Sparty Miroslav Forman.

Oba kluby do zápasu nemohly nasadit hráče, které získaly v průběhu sezony a kteří již do 16. kola zasáhli. Domácím tak chyběl Jarůšek, hostům Bartovič. Spartě však navíc scházeli i zraněný nejproduktivnější hráč Pech a obránce Mikuš.

Vedle toho se Pražané rozhodli udělat ještě jednu změnu - do branky nasadili hosta z prvoligových Českých Budějovic Kváču. "Chtěli jsme, aby (do týmu) přišel nějaký čerstvý vítr. Bude tady i na další tři zápasy, kdo bude chytat ve Vítkovicích se ale uvidí v pátek," řekl trenér domácích Jaroslav Nedvěd. Oba týmy se totiž v pátek utkají opět, jen tentokráte v Ostravě.

Dvacetiletý gólman je oporou lídra druhé nejvyšší soutěže, v O2 areně ale kapituloval jako první. Ve 14. minutě jej překonal v přesilové hře Lev, jenž si tak připsal čtrnáctý gól v sezoně a vyrovnal svou bilanci z minulého ročníku.

"Snažím se plnit, co po mně trenéři chtějí. A využít svých předností. Mám kolem sebe výborné spoluhráče, kteří mi šance připravují. Je to hodně o nich. Když se dostanu do šance, snažím se ji proměnit. Můžu podruhé zaklepat, že se mi to zatím daří," řekl Jakub Lev.

V 17. minutě však Kváča předvedl skvělý zákrok proti střele Szturce a i díky tomu mohla Sparta vyrovnat. Při vyloučení Kloka zakončoval do odryté branky kapitán Hlinka a po 161 minutách ukončil neprůstřelnost gólmana Bartošáka, který v předešlých dvou zápasech udržel čisté konto.

Hosté se ale ve druhé třetině opět dostali do vedení, při hře čtyři na čtyři se prosadil pohotově dorážející Kucsera. Při Jandusově vyloučení mohl přidat třetí gól Olesz, Kváča byl ale připraven. Ve 30. minutě už však potřetí kapituloval: Lev při sparťanské přesilovce našel zpoza branky Zdráhala, který pohotově zakončil.

"To se nám nesmí stávat. Jeden hráč nám tam vymíchal dva hráče a byl z toho gól. Byl to jeden ze zlomových momentů," zlobil se Forman. "Gól jde na můj vrub, to by se stávat nemělo a takové bych dostávat neměl. Možná právě tento moment rozhodl. O to více ale vím, na čem pracovat, abych příště podobný nedostal," řekl brankář Petr Kváča, který si při své extraligové premiéře připsal 28 zákroků.

Krátce po vítkovické brance byl ale vyloučen Hrbas a domácí bleskově snížili. Forman neměl problém trefit odkrytou branku a bývalý obránce Sparty se po jedenácti sekundách vracel zpět do hry. Ve 35. minutě byl blízko vyrovnání Smejkal, trefil však jen tyč. Na začátku třetí třetiny mohl srovnat Reichenberg, Bartošák ale hokejkou jeho šanci zlikvidoval.

"Asi má formu. Bohužel my střeleckou ne... Chytá dobře," ocenil Forman výkon Patrika Bartošáka, který si nakonec připsal 38 zákroků. "Patrik je náš základní stavební kámen, od kterého se vše odvíjí. Nuly přišly v pravou chvíli. Já, stejně jako řada dalších trenérů, vždy říkám, že barák se vždy staví odspoda. Nemůžete stavět koupelnu nahoře, když nemáte základy," řekl trenér Vítkovic Jakub Petr.

Sparta tlačila a snažila se přidat třetí gól, jenže vítkovická obrana odolávala a vedle toho hosté čekali na své šance. Z brejku je mohl přiblížit tříbodovému zisku Zdráhal, Kváča jej ale vychytal. Při následné přesilovce si zase připsal důležitý zákrok proti Romanovi. Poslední slovo měl v 58. minutě Hudeček, který využil šťastného odrazu puku a uzavřel skóre. Sparta se tak nedostala ani k power play.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Bylo to hodně rozhárané utkání se spoustou zbytečných vyloučení. V každé třetině jsme měli krátký výpadek a soupeř nás potrestal. A i když jsme až do závěru nesložili zbraně a dostali jsme se do tlaku, tak jsme nedokázali vyrovnat. Dnes jsme neměli štěstí, nepřetlačili jsme to a jsme bez bodu."

Jakub Petr (Vítkovice): "Máme další tři body, ale nechci mluvit moc v emocích jako Pavel Trnka, který minulý zápas nazval rybníkovým hokejem. Dnes to bylo podobné, po většinu utkání tam z obou stran nebyla extraligová kvalita. V O2 areně máte vždy respekt a v první třetině bylo cítit, že naše mužstvo nepředvádělo to, co by mělo. Sparta se ve třetí třetině dostala do tlaku, ale v posledních kolech to tak máme vždy. I když jsme vyhráli, pořád nehrajeme tak, jak bychom chtěli. Pořád je tam od nás pokora. Budu rád, až budu moci jednou říct, že získáváme body venku a jsme na tom herně tak, jak bychom si představovali. Vyhrát na Spartě ale vždy potěší."

Dohrávka 16. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. J. Hlinka (Reichenberg, Forman), 32. Forman (Reichenberg, Z. Michálek) - 14. Lev (Baranka, Sloboda), 23. Kucsera (Hrbas), 30. P. Zdráhal (Lev), 58. Hudeček (Olesz). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5432.

Sestavy:

Sparta: Kváča - Z. Michálek, Kalina, Nedomel, T. Dvořák, T. Pavelka, Švrček, od 21. navíc Jandus - Kudrna, P. Vrána, Říčka - Uher, Černoch, Smejkal - Forman, J. Hlinka, Reichenberg - Dvořáček, Pšenička, Kumstát. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.

Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Klok, Hrbas, Baranka, Trška, D. Krenželok - Hudeček, Lev, Olesz - Szturc, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Kolouch, Kucsera - Š. Stránský, T. Jáchym, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK