Hokejisté USA vyzvou český tým, Norové jsou poprvé ve čtvrtfinále

foto Radost norských hokejistů z postupu do čtvrtfinále olympijského turnaje.

Pchjongčchang - Soupeřem českých hokejistů ve středečním čtvrtfinále play off olympijského turnaje v Pchjongčchangu bude tým USA, který porazil v osmifinále Slovensko 5:1. Právě Američané vyřadili Čechy v boji o semifinále na minulé olympiádě v Soči před čtyřmi lety. Tehdy na turnaji hráli hokejisté z NHL, kteří letos v Koreji chybějí. Pro Slováky turnaj končí. Dalšími postupujícími jsou Norsko, které je ve čtvrtfinále poprvé v historii, Finsko a Německo.

Čeští hokejisté budou hrát čtvrtfinále olympijského turnaje ve středu ve 4:10 SEČ se Spojenými státy americkými. Vítěze čeká v pátek duel s lepším ze zápasu mezi týmem olympijských sportovců z Ruska a Norskem, který začíná v hale v Kangnungu o čtyři a půl hodiny později.

Kanada bude od 13:10 SEČ bojovat ve čtvrtfinále při pokračujícím útoku na zlatý hattrick po triumfech ve Vancouveru a Soči s obhájci bronzu Finy. Švédové, kteří byli pod pěti kruhy před čtyřmi roky druzí, vyzvou ve stejný čas Německo.

USA porazily Slováky a ve čtvrtfinále vyzvou český tým

"Nebylo to úplně špatné, ale zároveň nejsme šťastní," uvedl zkušený forvard poražených Ladislav Nagy. "Mohli jsme skončit první ve skupině, ale svou pozici jsme ztratili. Kdybychom porazili Slovinsko, mohli jsme být dneska v pohodě," připomněl Nagy, že Slovákům chyběl díky úvodní výhře nad sbornou krůček k přímému postupu do čtvrtfinále.

Slováci se utkali s Američany na turnaji už podruhé a po těsné porážce 1:2 v základní skupině nezvládli ani odvetu. Po bezbrankové úvodní třetině rozhodl nástup do druhé části, kdy rychle inkasovali dva góly, ve 34. minutě už měl zámořský tým k dobru tříbrankový náskok. Tři nahrávky si připsal útočník Troy Terry, dvakrát skóroval Ryan Donato.

"Dnes se mi podařilo rozdat pár dobrých nahrávek a spoluhráči z nich dokázali skórovat. Když hrajete s klukama, kteří umí takhle dávat góly, je to pak zábava," pochvaloval si Terry.

První třetina byla oboustranně velmi opatrná a příliš vzruchu nenabídla. Little v úvodu prověřil Laca, o první vážnější střelecký pokus na straně Slováků se postaral Lamper. Gionta zakončoval z mezikruží, Nagy ranou přes obránce, ale gólmani Laco a Zapolski se nenechali překvapit. Ďaloga se pak protlačil do zakončení, následně zkusil štěstí z otočky, ale bezbrankovým stavem nepohnul ani Bourque v obrovské příležitosti před koncem třetiny.

Úvodní trefa přišla až po odehrání 96 vteřin druhé části. Laco vychytal nájezd Terryho, ale Donato se snadno dostal ke kotouči a z kruhu otevřel skóre. Začátek 23. minuty byl zásadní pro celý zápas. Nagy dostal menší trest za najetí do amerického gólmana, v pokračující hře navíc Čajkovský sestřelil Donata a s trestem na pět minut a do konce utkání za zákrok na hlavu musel předčasně do kabin.

Wisniewski už po 18 vteřinách přesilovky pět na tři propálil z kruhu pro vhazování Laca ranou bez přípravy na bližší tyč. Slováci se pak při pokračující výhodě USA a hře pět na čtyři úspěšně bránili, Ďaloga v závěru dlouhého pětiminutového trestu dokonce zahrozil bekhendem. Hovorka pálil bez přípravy, jenže ve 34. minutě se z mezikruží prosadil Arcobello. Slovensko vrátil do hry povedenou přesilovkovou bombou Čerešňák.

Slováci bojovali o kontaktní gól, jenže soupeř dobře bránil. O'Neill jel navíc v oslabení sám, přes Starostův faul akci zakončil, ale Laco levým betonem zachránil. V 50. minutě však sebral Slovákům veškerý elán Roe. Jasnou výhru Američanů pak ještě podtrhl Donato a zaznamenal čtvrtý gól na turnaji, pokaždé se přitom trefil do slovenské sítě.

"Potřebovali a museli jsme dnes vyhrát, abychom se posunuli do dalších bojů. Zvládli jsme to, což si myslím, že ukazuje, jak silný a odolný tento tým je. Dnes jsme navíc odehráli náš nejlepší zápas a třetí třetina byla z naší strany nejlepším úsekem hry na turnaji. Bylo pro nás důležité podobný zápas odehrát," prohlásil brankář Ryan Zapolski.

Norsko zdolalo Slovince a je poprvé ve čtvrtfinále OH

Norpvé si poprvé v historii zahrají čtvrtfinále na olympijských hrách. V osmifinálovém duelu zdolali Slovinsko 2:1 v prodloužení díky trefě Alexandera Bonsaksena v čase 63:06 a v boji o semifinále je čeká ve středu od 8:40 SEČ ruský výběr.

"Rusko má skvělý tým. Mají řadu výborných hokejistů a jsou favorité. Ale my bude bojovat a budeme se snažit jim to co nejvíce ztížit," řekl norský kapitán Jonas Holös oficiálním stránkám Mezinárodní hokejové federace.

Norové prohrávali od sedmé minuty po přesilovkové trefě Jana Urbase, ale ve 44. minutě vyrovnal Tommy Kristiansen. Slovinci byli blízko vítězného gólu v přesilovkách v závěru základní hrací doby i v úvodu nastavení, kdy trefil nejdříve obránce Blaž Gregorc z Hradce Králové břevno a potom útočník Jan Muršak i levou tyč.

Rozhodl tak Bonsaksen. "Puk poskakoval, tak jsem nechtěl střílet z první. Chtěl jsem si být jistý, že mi nepřeskočí hokejku. Soustředil jsem se, abych netrefil prvního hráče, který se snažil blokovat. Naštěstí to tam padlo," popsal Bonsaksen.

Norové minimálně vyrovnají svůj historický úspěch pod pěti kruhy ze Sappora z roku 1972, kde skončili osmí. Tehdy se ještě nehrálo play off. Slovinci, kteří loni na mistrovství světa v Paříži sestoupili z elitní skupiny, dosáhli nejlepšího výsledku na velkých mezinárodních akcích před čtyřmi roky na olympiádě v Soči, kde obsadili sedmé místo.

"Jsme rádi za to, jakým způsobem jsme turnaj odehráli. Zase jsme se na této olympiádě připomněli hokejovému světu. Převedli jsme se v dobrém světle, a to i dnes, přestože jsme prohráli," prohlásil slovinský brankář Gašper Krošelj.

Slovinci hráli bez útočníka Žigy Jegliče, který byl před utkáním suspendován kvůli pozitivnímu dopingovému testu na zakázanou látku fenoterol. Do utkání ale vstoupili aktivně a v sedmé minutě se radovali. Při Hoffově trestu nabil Muršak za pravý kruh Urbasovi, který zamířil přesně k levé tyči. Ve 44. minutě se dočkali Norové. Röymarkovu přihrávku od levého mantinelu proměnil Kristiansen.

A obrat dokončili Seveřané v prodloužení, poté co Patrick Thoresen svým průnikem rozhodil Krošelja, který ještě v závaru přišel o hokejku, a Bonsaksen z mezikruží jej prostřelil. Sudí si ještě platnost branky prověřili u videorozhodčího.

Norové slavili výhru pod pěti kruhy poprvé od domácích her v Lillehammeru v roce 1994, kdy v duelu o 11. místo zdolali Rakousko 3:1. Následně se třikrát nekvalifikovali a po prohrách ve všech utkáních ve Vancouveru 2010 i v Soči uspěli poprvé po jedenácti zápasech.

"Mluvili jsme o té sérii porážek v šatně před třetí třetinou a chtěli jsme tu historii změnit. Bavili jsme se o tom, že je to 24 let, kdy jsme naposledy vyhráli zápas na olympiádě. Jsem opravdu šťastný, že se nám to povedlo. Je to úžasný pocit," dodal Bonsaksen.

Finové zdolali domácí Koreu, ve čtvrtfinále je čeká Kanada

Finští obhájci bronzu splnili v osmifinále olympijského hokejového turnaje roli favorita proti domácí Koreji a po vítězství 5:2 je čeká souboj o semifinále s Kanadou. Na vítěze posledních dvou turnajů pod pěti kruhy narazí tým kouče Lauriho Marjamäkiho ve středu ve 13:10 SEČ.

Za vítěze se trefil dvakrát Petri Kontiola, osmnáctiletý útočník Eeli Tolvanen se podílel na postupu Suomi třemi přihrávkami. S devíti body za tři branky a šest asistencí ze čtyř zápasů si upevnil vedení v kanadském bodování turnaje.

Finové, kteří po stříbru z Turína v roce 2006 a následných dvou bronzech útočí už na čtvrtou olympijskou medaili za sebou, se proti bojujícím Korejcům dočkali brzy vedení. První přesilovou hru využil při trestu I Ton-koa Kontiola, který z levého kruhu proměnil krásnou bekhendovou přihrávku osmnáctiletého Tolvanena od pravého mantinelu.

V úvodním dějství přestříleli Finové soupeře 14:5, další šance nevyužili. Před Daltonem neuspěl zblízka Hartikainen a s koncem přesilovky při trestu Radunskeho si kanadský rodák v korejské brance poradil i s Osalovou dorážkou.

Ve 24. minutě pykal O Hjon-ho a Finové zvýšili. Kontiola se snažil přihrát před branku Hartikainenovi, ale puk si srazil do vlastní branky Young. Ve 27. minutě se po třetí asistenci Tolvanena v utkání trefil další osmnáctiletý talent Heiskanen a po premiérové trefě beka IFK Helsinky na velké mezinárodní akci se zdálo být rozhodnuto.

Jenže Korejci se nevzdali. Z dorážky z pravého kruhu se prosadil v polovině utkání Radunske. Za 123 sekund překonal Koskiinena střelou na lapačku tentokrát z levého kruhu An Čin-hi.

Krok drželi Korejci do 48. minuty, kdy Finové udeřili potřetí v utkání v přesilové hře. Při trestu Plantea po velkém závaru dotlačil puk za Daltona Hietanen. V závěru ještě domácí zkusili duel zdramatizovat při power play, ale sedm sekund před koncem dovršil výsledek do prázdné branky Manninen.

Korea zakončila svou premiéru mezi elitou na velkém mezinárodním turnaji po čtvrté porážce se čtyř zápasů na posledním 12. místě. V květnu bude v Dánsku poprvé v historii bojovat i mezi nejlepší šestnáctkou na mistrovství světa.

Němci udolali v prodloužení Švýcary, čeká je Švédsko

Hokejisté Německa porazili v osmifinálovém duelu olympijského turnaje v Kwantongu Švýcarsko 2:1 v prodloužení a ve středečním čtvrtfinále se utkají se Švédskem. Pro poražené Švýcary, soupeře Čechů v základní skupině, turnaj skončil.

Vyrovnaný duel rozhodl už po 26 sekundách prodloužení Yannic Seidenberg. Němci od začátku zápasu vedli, když se trefil Pföderl, ale od přesné trefy Simona Mosera z 24. minuty byl stav vyrovnaný.

Ve stejné fázi turnaje vypadli Švýcaři i před čtyřmi lety v Soči, kdy skončili po porážce 1:3 s Lotyšskem devátí. "Je těžké prohrát tímto způsobem. Zejména dnes, kdy si myslím, že jsme dobře bruslili, vytvořili si tlak a hráli celkově dobře. Ztratit takový zápas v prodloužení je vážně moc těžké," řekl obránce Raphael Diaz.

Němci v Rusku nestartovali, na ZOH 2006 a 2010 se do čtvrtfinále nepodívali, v roce 2002 v Salt Lake City byli osmí. "Klíčová byla naše skvělá hra v oslabení ve třetí třetině, kluci tam parádně blokovali střely a náš brankář Danny Aus den Birken odchytal další skvělý zápas. Celý zápas jsme bojovali a snažili se vybojovat každý kousek ledu. Myslím, v tom byl ten rozdíl mezi oběma týmy," prohlásil Seidenberg.

Zápas měl šokující úvod, když Almond sestřelil Ehrhoffa a už po pouhých devíti vteřinách pro něho osmifinálové vystoupení skončilo. Sudí v čele s českým rozhodčím Hribikem ho poslali do šaten s trestem na pět minut a do konce utkání za zásah do oblasti hlavy a krku.

Uběhlo 70 sekund z dlouhé přesilovky a za hříšníka pykal celý švýcarský tým, když ranou bez přípravy otevřel skóre Pföderl. Pokračující přesilovku ale utnul faulující Němec Schütz. Video pak po Diazově příležitosti zachránilo Němce od vyrovnání, když prokázalo, že puk nepřešel brankovou čáru.

V další možnosti neuspěl Schäppi, ale 24. minuta už přinesla radost na straně Švýcarů, když Suter zblízka sice ještě neprostřelil Aus den Birkena, ale ve správný čas na správném místě byl Moser a doklepl odražený kotouč do sítě.

Ve 47. minutě byl v dobré pozici Schütz, jenže poslední slovo měl strážce švýcarské branky Hiller. Na konci 52. minuty se před Švýcary otevřela jedinečná příležitost k rozhodujícímu úderu, když hráli přesilovku a bránící Boyle navíc fauloval.

Šestý tým posledního světového šampionátu v Německu a Francii však 14 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři nevyužil. Vniveč přišla rovněž následná klasická početní výhoda a Švýcary to muselo mrzet o to více, když v čase 60:26 úspěšně dorážející Seidenberg rozhodl.

"Byl to můj hráč. Nechal jsem ho tam a on skóroval z dorážky. Takže moje chyba," mrzelo jediného střelce Švýcarů Mosera. "Měli jsme hodně přesilovek, ale nedokázali z nich skórovat. Vytvořili jsme si šance, ale nevyužili je... Soupeř pracoval o něco více a byl lepší před brankou, proto vyhrál," doplnil Moser.

Seidenberg dal ve 144. reprezentačním utkání patnáctý gól. "Před každým zápasem jsme si říkali, že se budeme snažit clonit před brankou, střílet a pokoušet se skórovat z dorážek. Vím, že když jste při hře čtyři na čtyři na správném místě a přiletí puk, občas přijde šťastný odraz. A přesně to se stalo - já byl tím šťastným a jsem hrdý, že jsem rozhodl," jásal autor postupové trefy.

Muži - osmifinále:

USA - Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry), 50. Roe (Little, O'Neill), 57. Donato (Wisniewski) - 37. Čerešňák (Graňák, Nagy). Rozhodčí: Rantala, Salonen - Suominen (všichni Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 4:4, navíc Čajkovský (Slovensko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 6391.

USA: Zapolski - Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, J. Blum, Wisniewski - O'Neill, Roe, Little - Gionta, Greenway, Ch. Bourque - Donato, Arcobello, Terry - Butler, McCarthy, Stoa - Slater. Trenér: Tony Granato.

Slovensko: Laco - Baranka, Ďaloga, Čerešňák, Graňák, Čajkovský, Starosta, Mikuš - Hovorka, Surový, Nagy - Bakoš, Bubela, Haščák - Lamper, Marcinko, Cingel - Sukel, Krištof, Ölvecký - od 21. navíc Kudrna. Trenér: Craig Ramsay.

Slovinsko - Norsko 1:2 v prodloužení (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Urbas (Muršak) - 44. Kristiansen (Röymark, Bastiansen), 64. Bonsaksen (Rosseli Olsen, Patrick Thoresen). Rozhodčí: Stricker, Wehrli (oba Švýc.) - Lederer, Lhotský (oba ČR).

Slovinsko: Krošelj - Gregorc, Robar, Podlipnik, Kovačevič, Vidmar, Krajnc - Urbas, Muršak, Verlič - Kuralt, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Goličič - Ograjenšek, Mušič, Pance. Trenér: Kari Savolainen.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Bonsaksen, Sörvik, Espeland, Ödegaard - K. A. Olimb, Patrick Thoresen, M. Olimb - Rosseli Olsen, Bastiansen, Reichenberg - Hoff, K. Forsberg, S. Thoresen - Kristiansen, Roest, Röymark. Trenér: Petter Thoresen.

Korea - Finsko 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. Radunske (Regan, Kim Sang-uk), 33. An Čin-hi (Šin Sang-hun) - 5. Kontiola (Tolvanen, Kemppainen), 24. Kontiola (Lepistö, Tolvanen), 27. Heiskanen (Tolvanen), 48. Hietanen (Osala, Savinainen), 60. Manninen (Hietanen, Koskiranta). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Mayer (USA) - Fluri (Švýc.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:3. Diváci: 5409.

Korea: Dalton - Kim Won-čon, Young, Regan, I Ton-ko, Plante, O Hjon-ho - Radunske, Kim Sang-uk, Kim Ki-song - Testwuide, Swift, Čo Min-ho - I Jong-čon, An Čin-hi, Šin Sang-hun - Pak U-sang, Pak Čin-kjo, Šin Sang-u - Kim Won-čong. Trenér: Pek Či-son.

Finsko: Koskinen - Lepistö, Kivistö, Hietanen, Koivisto, Heiskanen, Ohtamaa, Kukkonen - Hartikainen, Kemppainen, Junttila - Peltola, Kontiola, Tolvanen - Manninen, Osala, Pyörälä - Enlund, Koskiranta, Savinainen - Anttila. Trenér: Lauri Marjamäki.

Švýcarsko - Německo 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Moser (Ambühl, Suter) - 2. Pföderl (Hördler, Hager), 61. Y. Seidenberg (Kahun, Mauer). Rozhodčí: Hribik (ČR), Öhlund (Švéd.) - McIntyre (USA), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 2:6, navíc Almond (Švýcarsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 2878.

Švýcarsko: Hiller - Diaz, Furrer, Untersander, E. Blum, Geering, Schlumpf, Loeffel - Ambühl, Suter, Moser - Praplan, Haas, Hollenstein - Bodenmann, Corvi, Scherwey - Rüfenacht, Schäppi, Herzog - Almond. Trenér: Patrick Fischer.

Německo: Aus den Birken - Boyle, Ehrhoff, M. Müller, Y. Seidenberg, Hördler, J. Müller, B. Krupp - Mauer, Fauser, Ehliz - Wolf, M. Goc, Noebels - Pföderl, Hager, Schütz - Kink, Kahun, Macek - Plachta. Trenér: Marco Sturm.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK