Hokejisté Sparty v dohrávce přehráli Litvínov 3:1

foto Utkání 4. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov, 10. října v Praze. Hráči Sparty se radují z prvního gólu.

Praha - Hokejisté Sparty porazili v dohrávaném utkání 4. kola extraligy Litvínov 3:1. Pražané ukončili třízápasovou sérii bez bodového zisku a poskočili na sedmou příčku. Verva po osmé porážce za sebou zůstává s pětibodovým mankem poslední. Sparťané vykročili za úspěchem již v první třetině, kterou vyhráli 2:0. Dva góly vstřelil útočník Lukáš Pech.

Sparta měla výborný nástup, jímž dala jasně najevo, jak moc touží odčinit poslední neúspěchy. Hned v úvodních vteřinách předvedl parádní individuální akci Pech, radost mu ale sebral gólman Petrásek. Vrána rozvlnil v přesilovce jen boční síť, Formanovi se při dorážce z hranice brankoviště do prázdné branky namotal poskakující puk na čepel.

Na konci deváté minuty Říčka zblízka z dorážky nepřelstil Petráska, ale o několik vteřin později využil zakrytého výhledu hostujícího gólmana a z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Se Severočechy bylo ještě hůře 1,5 sekundy před přestávkou, když v početní výhodě Sparty vypadla lehká Saponariho střela Petráskovi z lapačky a Pech pohotově dorazil kotouč za brankovou čáru.

Začátek druhé části sice patřil hostům, když Lukeš trefil tyč a pak vystrašil Honzíka bekhendovým zakončením z otočky Hanzl, jenže pak se proti pravidlům provinil Válek a Sparta znovu trestala: Saponari nabil mezi kruhy Pechovi, který byl nekompromisní - 3:0. Forman se ve 37. minutě vydal na zteč v oslabení, ale Petráskova lapačka byla dostatečně rychlá.

"Nezačali jsme dobře. Už zase... Nechali jsme si dát gól na 1:0 a i když si myslím, že pak se výkon z naší strany zvedl, byla škoda, že jsme pak udělali dva fauly. Hlavně v té druhé třetině jsme se dostali docela do tlaku, ale udělali jsme útočný faul a dostali třetí gól," řekl forvard František Lukeš.

Ve 44. minutě Lukeš přímo před sektorem s hostujícími fanoušky minul k jejich úžasu prázdnou branku, ale Gerhát vzápětí na útočné modré čáře ustál souboje s domácími hráči, namířil si to přímo před Honzíka a bekhendem pod horní tyč mu sebral čisté konto. Chvíli na to šel na trestnou lavici pykat Uher a musel hned několikrát na dálku děkovat svému brankáři, že nepřišel i kontaktní gól.

"Já předtím trefím tyč, pak nedám gól ani do prázdné brány, prostě ty góly nedáváme ani z takových šancí. Třetí třetinu jsme odehráli prakticky jen v obranném pásmu Sparty. Domácí jen vyhazovali puky. Jenže nám to tam prostě nepadá. Vůbec nevím, čemu tu střeleckou nemohoucnost přičíst," kroutil hlavou Lukeš.

Litvínov byl jako vyměněný a na Honzíka mířila jedna rána za druhou. Pražané naproti tomu nebyli schopni naskočit zpátky do odpovídajícího tempa a jako kdyby už jen vyhlíželi závěrečnou sirénu. Nakonec se jí dočkali bez nervů především díky výbornému Honzíkovi, jenž v polovině 57. minuty vytáhl mimořádný zákrok lapačkou proti smolaři večera Lukešovi. Vervě už nepomohla ke snížení ani power play.

"Ve třetí třetině jsme šli jako tým s výkonem dolů a nebylo to zase ono. Litvínov nás strašně zatlačil, na tom musíme zapracovat. A i když dostaneme třeba gól a místo 3:0 je to 3:1, je důležité se nepodělat a jít pořád dál," řekl domácí bek Tomáš Pavelka, jenž byl ještě v minulé sezoně jednou z klíčových postav Litvínova.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Začali jsme výborně podobně jako minule ve Zlíně, akorát s tím rozdílem, že tady se nám podařilo vstřelit dva góly, pak jsme přidali i třetí. Mužstvo se pak uklidnilo, možná ale až moc. Litvínov začal hrát trochu vabank, zlepšil pohyb a celou třetí třetinu jsme byli pod tlakem. Možná i proto, že jsme pár zápasů takhle ztratili a o ty body se teď trošku báli, protože jsme třikrát za sebou prohráli. Přenechali jsme iniciativu soupeři, ale z hlediska taktického výkonu to bylo zvládnuté dobře, protože jsme si řekli, že obranu zatáhneme, abychom soupeři neumožnili větší množství šancí. Musím zejména za třetí třetinu vyzdvihnout výkon gólmana Davida Honzíka."

Darek Stránský (Litvínov): "Hokej se hraje od začátku. A ten nám nevyšel. Nevím, jestli to je už tím, že na hráčích leží deka a chybí jim sebevědomí, protože se sebevědomím roste pohyb a nápady. A jedno s druhým dělá hokej hokejem. Bohužel ale náš výkon byl zkraje ustrašený a dostali jsme dva góly, na začátku druhé třetiny třetí. Od té chvíle jakoby mávnutím kouzelného proutku asi z hráčů spadl ten stres a v relativně ztraceném zápase se mužstvo začalo hýbat, bylo to agresivní a přesně takové, jak by to mělo vypadat od začátku. Ale přišlo to pozdě, proto odjíždíme bez bodu."

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Říčka (P. Vrána), 20. Pech (Saponari, J. Hlinka), 27. Pech (Saponari, J. Hlinka) - 44. Gerhát. Rozhodčí: Pavlovič, Pražák - J. Ondráček, D. Klouček. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 6436.

Sparta: Honzík - T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Nedomlel, Zámorský, Kalina, J. Mikuš - Smejkal, Pech, Saponari - Forman, J. Hlinka, Klimek - Uher, P. Vrána, Říčka - A. Kudrna, Reichenberg, Kumstát. Trenéři: Kalous a J. Nedvěd.

Litvínov: Petrásek - Sörvik, Dietz, Gula, L. Doudera, K. Pilař, Z. Sklenička, Baránek - Nejezchleb, M. Hanzl, F. Lukeš - Matoušek, Gerhát, J. Černý - Jurčík, Válek, Trávníček - M. Hořava, Jícha, J. Doležal. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK