Helena Vondráčková oslaví sedmdesátiny koncerty i nahrávkami

foto Zpěvačka Helena Vondráčková zahájila 18. prosince v pražské Lucerně vánočním koncertem oslavy svých 70. narozenin.

Praha - Zpěvačka Helena Vondráčková přeložila svůj narozeninový koncert, který se měl uskutečnit v listopadu v pražské O2 areně, na leden 2018. Důvodem je nedostatek termínů v největší české hale. Své 70. narozeniny, které připadají na 24. června, oslaví na turné po velkých halách. V květnu a v červnu bude hostem slovenské části evropského turné ruského souboru Alexandrovci.

"Mé narozeninové turné odstartujeme 13. dubna v Boby centru v Brně. Bude tam spousta hostů z Čech i ze Slovenska, program nabídne nejen písničky, ale i samostatná hudební čísla, takže mě uvidíte i stepovat. Na koncertu představím také písně z desky Dávno vím svý, které jsou v pop-šansonovém stylu se zajímavými texty," řekla Vondráčková v rozhovoru s ČTK.

Album Dávno vím svý natočila Vondráčková s autory, kteří byli často o generaci mladší. Podobně s výrazně mladšími hudebníky spolupracovali v nedávných letech například Karel Gott na albu S pomocí přátel, Václav Neckář na projektech Dobrý časy a Mezi svými a Hana Zagorová na albech Vyznání a O Lásce. "Nekoukala jsme na to, jak jsou autoři staří. Šlo mi o lidi, kteří to umí dělat. Už na minulé desce jsem spolupracovala s Honzou Dvořákem, jehož nadčasové texty pro Petra Muka se mi líbily," uvedla Vondráčková.

S hudebním producentem Arminem Effenbergerem pracovala nezvyklým způsobem. Na rozdíl od hotového demosnímku dostala ke každé písničce jen klavírní doprovod. "Byla jsem z toho trochu zděšená, nakonec jsme se domluvili, že udělám demosnímky se zpěvem a po jejich poslechu začneme dodávat další nástroje. Byla to zajímavá práce," řekla. Nové nahrávky označila za "intimní životní výpověď".

Podle Vondráčkové se nová deska liší od předchozích spíše tanečně laděných nahrávek, nejde však o výraznou změnu, jakou byla před lety její spolupráce s jazzovým klavíristou Martinem Kratochvílem na albu Paprsky.

Za velmi osobní označila Vondráčková titulní píseň Dávno vím svý autorů Ondřeje Gregora Brzobohatého a Václava Kopty. A také finále alba, které obstarali Ondřej Soukup s Gabrielou Osvaldovou písní Já s tebou hlavu ztrácím. "Osvaldová zná mého bratra i Slatiňany, kde jsem vyrůstala. Po přečtené jejího textu mi vyhrkly slzy, trefila se do černého," řekla Vondráčková.

K jejím sedmdesátinám chystá Supraphon vydání pěti CD s jejími písněmi. "Chtějí mně postavit pomníček. Nechci, aby to byla jen obyčejná kompilace. Výběr zahrne šedesátá léta, album věnované textům Zdeňka Borovce i novinky, mezi které patří duet s Leonou Machálkovou," dodala Vondráčková.

Reklama

Právě zveřejněno