Hejtmanem Vysočiny bude Běhounek, vzniká podoba rady kraje

foto Hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek oznámil 25. dubna na tiskové konferenci v Jihlavě. že si ponechá obě funkce. Výhodou souběhu funkcí je podle něj snadnější jednání s poslanci a ministry. Jeho rozhodnutí je proti doporučení strany, aby si vybral jen jednu z nich. V tom smyslu na Běhounkovo rozhodnutí reagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle kterého je kumulace funkcí špatná..

Jihlava - Poté, co sociální demokraté na Vysočině v neděli oznámili vznik krajské koalice, se začíná rýsovat složení devítičlenné krajské rady. Podle dohody v ní bude mít vítězná ČSSD pět mandátů, hnutí ANO dva a dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu po jednom mandátu. Hejtmanem zůstane s největší pravděpodobností Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD), jehož ve funkci nikdo nezpochybnil.

Současný sociálnědemokratický radní Petr Krčál potvrdil, že přes volební úspěch se bude věnovat na plný úvazek funkci náměstka ministryně sociálních věcí. ČSSD bude mít v radě kromě hejtmana nynějšího náměstka Vladimíra Novotného, současné radní Janu Fialovou a Martina Hyského a jako nováčka projektanta Jana Hyliše.

"Když jsme se dohodli, že nebudou žádní uvolnění předsedové výborů, dovedeme si představit tři, popřípadě i čtyři náměstky, aby každá koaliční strana měla zástupce. Záleží na průběhu vyjednávání," řekl ČTK Běhounek. Rozdělení resortů podle něj zatím není na pořadu dne. "My máme zájem o zdravotnictví, školství a finance, ale nevíme, co by chtěli partneři. I to je téma k dalším jednáním. Z kuloárů víme, že je řada zájemců o regionální rozvoj," dodal Běhounek.

To potvrdil lídr hnutí ANO Josef Pavlík. Podle něj má ANO kromě regionálního rozvoje zájem také o resort dopravy. Místa v radě by měli obsadit první dva na kandidátce, a to Pavlík a učitel Pavel Franěk. Regionální rozvoj a správu majetku by chtěli obsadit také Starostové, kteří nominovali do krajské rady současného místostarostu Třebíče Pavla Pacala. Občanští demokraté chtějí jméno budoucího radního i zájmovou oblast oznámit až při jednání svým partnerům.

Vítězem voleb v Kraji Vysočina se stala ČSSD před ANO a KDU-ČSL. Z celkových 45 mandátů v krajském zastupitelstvu jich sociální demokraté získali 11, o šest méně než v minulých volbách. Hnutí ANO má devět křesel a lidovci budou mít stejně jako po volbách v roce 2012 sedm zastupitelů. V novém zastupitelstvu bude také šest zástupců KSČM. Pět křesel má ODS, koalice Starostové pro Vysočinu čtyři a koalice SPD a SPO tři.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

29°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď